بریک اوت

این مطلب برگرفته از یکی از کوچینگ‌ها می‌باشد که در پایین همین صفحه می‌توانید ویدیوی آن که مربوط به بریک اوت می‌باشد را مشاهده کنید.

بریک اوت چیست؟

هرگاه قیمت پس از عبور از سطح یک سوئینگ موثر (در محدوده جدید) واکنش نشان دهد، بریک اوت گفته می‌شود. پس اگر سطحی به نحوی توسط قیمت شکسته شود که بدون هیچ واکنشی از قیمت بوده و گام به صورت یک‌دست شکل بگیرد بریک اوت نداریم.

توجه داشته باشید که در برخی منابع واکنش برگشتی از سطح موثر (بریک اوت فِیلیِر) نوعی بریک اوت می‌باشد. اما به نظر من این صحیح نیست و برگشت قیمت از لبه سطوح اصول و شرایط خودش را دارد.

سوئینگ موثر چیست؟

در هر متنی از بازار چرخش‌های قیمتی مشاهده می‌شوند، یعنی تغییر جهت در مسیر قبلی قیمت، این‌ها سوئینگ هستند، اما فقط سوئینگ‌هایی که پس از آنها قیمت به اندازه چشمگیر حرکت کرده سوئینگ موثر گفته می‌شود.

اول مرغ بوده یا تخم‌مرغ؟

حقیقتی که دانستنش تکلیف‌تان را در خیلی از مواقع حل می‌کند این است که به خاطر سطوح، معامله‌گران واکنش نشان می‌دهند؟ یا سطوح به خاطر رفتار معامله‌گران ایجاد می‌شوند؟ نظر شما چیست؟

بدانید که هیچ سطحی بدون رفتار و تصمیم معامله‌گران به وجود نیامده، این معامله‌گران هستند که رفتارشان حرکات قیمت را ایجاد می‌کنند و یکی از این حرکات سطوح هستند؛ جالب است بدانید که خیلی از به ظاهر واکنش‌های قیمت به سطوح، فقط تصادفی هستند.

بر اساس دانش مالی کلاسیک و مالی رفتاری هرگونه سطوح حمایت و مقاومت فقط برای توجیه حرکات قیمت کاربرد دارند.

اعتبار سطوح استاتیک بیشتر است یا داینامیک؟

افراد زیادی هستند که در فرآیند بررسی بازار از رسم خطوط داینامیک ” خط روند | کانال” استفاده می‌کنند. اما با توجه به رفتار معامله‌گران موثر که از طریق ابزارهای عمق بازار قابل رصد هستند، خیلی از این سطوح تصادفی هستند و به دلیل پویایی بالای بازارها اغلب مواقع هر خطی روی چارت رسم شود بلاخره مجددا جایی قیمت به آن برخورد خواهد کرد و این برای افراد ناآگاه حکم رفتار معنادار دارد. بالاترین اعتبار سطوح برای سزوح استاتیک است.

رفتارشناسی معامله‌گران در دام‌ افتاده در بریک اوت‌ها:

چرا در دام افتاده‌ها؟ چون شناسایی صحیح و دقیق رفتار معامله‌گران سازمانی و حرفه‌ای به صورت واقعی تقریبا غیر ممکن است، پس مثل همیشه با استفاده از تئوری خلاف، رفتار معامله‌گران حرفه‌ای را رمزگشایی می‌کنیم.

اما چگونه؟ اگر قیمت پس از بریک اوت، با کندل‌های کوچک به مسیر ادامه دهد، یعنی قیمت توسط معامله‌گران خرد (در دام افتاده) در محدوده جدید پذیرفته شده و بلافاصله پس از پایان سماجت مالی و روانی‌شان قیمت مجددا به محدوده قبل از بریک اوت برخواهد گشت.

اما اگر قیمت پس از بریک اوت، با کندل‌های کوچک به سمت سطح برگردد، این یعنی معامله‌گرانی که قیمت را در محدوده جدید نپذیرفته‌اند معامله‌گران خرد بوده و پس از پایان سماجت مالی و روانی‌شان قیمت به مسیر خود در جهت شکست ادامه خواهد داد.

پیشنهاد می‌کنم برای یادگیری نکات بیشتر، مخصوصا پرسش و پاسخ دانشجویان حتما ویدیو را ببینید.

سوالات و نظرات خود را در پایین همین صفحه برای ما ارسال کنید.

پرسود باشید

4 پاسخ

  1. خیلی نکته مهمی گرفتم ( شکل کندل بعد بریک آوت) سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *