نمودار قیمتی حاصل توالی تصادفی یا تکنیکال، واقعیت چیست؟

نمودار قیمتی حاصل توالی تصادفی و تکنیکال یا واقعیت دیگر؟

در این مقاله در مورد پشت پرده چگونگی حرکات قیمت‌ها باهم صحبت می‌کنیم، این‌که تاحالا دید شما چه بوده و از چه واقعیت‌هایی غافل بودید. این قول را بدهید که اگر در حین خواندن مقاله متوجه قدم اشتباهی در معامله‌گری خود با تحلیل تکنیکال شدید، خود را سرزنش نکنید زیرا هر وقت ماهی را از آب بگیرید تازست.

اگر معامله‌گری به شما بگوید که تحلیل تکنیکال، از اولین کلماتی که درمورد تحلیل بازار شنیده، نبوده قطعا به صحبت‌های او شک می‌کنید.

حال، آیا تکنیکال تا کنون واقعیت‌ها را به شما نشان داده؟ آیا تکنیکال دلایل و لبه‌های ورود و خروج شما به معاملات را منطقی و روشن مشخص می‌کند؟ کمی فکر کنید.

آیا از امتحان مکرر انواع استراتژی‌ها، اندیکاتورها، الگوها و اکسپرت‌های گوناگون در تایم فریم‌های مختلف که افراد زیادی با شور و هیجان آنها را جادویی و معجزه‌آسا خوانده‌اند، خسته نشدید؟

تحلیل تکنیکال با برچسب معامله‌گری


تحلیل تکنیکال دنیایی از ترفند‌ها، شکل‌ها، الگوها، محاسبات و اصطلاحات را به چشم ما آورد.

با این شکل، رنگ، الگو و… بخر با این شکل، رنگ، الگو و… بفروش؛ وقتی کندل این شکلی و با این اسم بود بخر یا بفروش و این انتظار را داشته باش.

یک مورد که شاید جرقه‌ای در ذهن شما باشد این است:

وقتی می‌خواهید چگونگی اتفاقی که پیش آمده و دلایل وقوع آن را پیدا کنید. قطعا باید رفتارها و عوامل مرتبط را بررسی و تحلیل کنید. تا به ریشه وقوع آن اتفاق برسید؛ در اینصورت “تازه توانسته‌اید گذشته” را تحلیل کنید.

اما آیا همیشه رفتارها و عوامل به صورت یکسان تکرار خواهند شد؟ آن هم در بازارهایی که صدها هزار و میلیون‌ها معامله‌گر بزرگ و کوچک دیگر نقش دارند؛ قطعا خیر، چون هر بار دارای شرایط مالی، شرایط روانی، شرایط محیطی، برداشت‌ها و انتظارات متفاوت هستند.

این چه منطقی است که گذشته را تحلیل و حال را ترید کنید؟ مگر همه افرادی که رفتارشان منجر به اتفاقی خاص در گذشته شده باز هم دقیقا همان‌طور رفتار خواهند کرد؟

شما شخصی را از کودکی می‌شناسید، حال پس از سالها دوباره او را دیده‌اید، آیا چون در کودکی دوستان خوبی بوده‌اید و فرد دوست داشتی و مورد اعتمادی برای شما در آن زمان بوده اکنون با او ازدواج می‌کنید؟ یا با او شریک می‌شوید؟ یا …

قطعا اگر قرار باشد تصمیمی بگیرید دوباره بر اساس زمان جاری بررسی خواهید کرد. این فقط مثالی برای یک نفر بود، در بازارها با چند نفر برای هر تصمیم‌مان گره خورده‌ایم؟

منطق روش تکنیکال


چیزی که در گذشته اتفاق افتاده است، در زمان حال و آینده هم اتفاق خواهد افتاد. (مادرو ببین و دخترو بسون)

الگوهای حرکتی، کندلی، اندیکاتوری، محاسباتی و … گذشته را در بازار زنده پیدا کن، انتظار داشته باش قیمت الان هم رفتار مشابه گذشته داشته باشد.

حتی همان معامله‌گرانی که در گذشته در الگوی مورد نظر حضور داشته‌اند، اکنون حضور ندارند، چه برسد به یکسان بودن شرایط مالی، شرایط روانی، شرایط محیطی، برداشت‌ها و انتظارات و شرایط اقتصادی.

دقت کنید که گفتم حضور داشته‌اند، نه نقش داشته‌اند. حتی روش‌هایی که ادعا دارند بر اساس عرضه و تقاضا معامله می‌کنند، ادعایی دروغ و توخالی بیش نیستند، چون حتی ابزارهای نمایش عمق معاملات هم توانایی تفکیک (شناسایی) معاملات ورود و خروج را ندارند، فقط خرید و فروش را بر اساس اگرسیو یا پسیو تفکیک می‌کنند.

صادقانه بگویید الان چه حالی دارید؟

اینجاست که تحلیل‌گری را به اسم  و هدف رویای معامله‌گری به ما فروخته‌اند.

رویا و گنج فروشان چقدر به شما در مورد شناسایی رفتار زنده بازار و تمایلات معامله‌گران درحال حاضر صحبت کردند؟ اگر هم گفتند قطعا از مبحث فاندامنتال بوده است که در مورد آن هم صحبت خواهیم کرد.

شرایط بازار و دنیا و سطح علم همیشه یکسان است


شما چقدر این تیتر را قبول دارید؟

در دنیا شرایط نقدینگی بازارها و هر شرایط دیگر حال حاضر با شرایط 10سال، 5سال، 2 سال و حتی یک سال پیش برابر و یکسان نیست. پس اگر گذشته بازار را ببینید و طبق آن در الان معامله کنید قطعا کار خنده‌داری انجام داده‌اید.

این کار زمانی خنده‌دار است که خودتان به حقیقت و واقعیت(هر دو) بازار و پشت پرده حرکات آن پی می‌برید. در حالی که در ابتدای دوران معامله‌گری برای‌تان خنده دار نبود و حتی جزئی از استراتژی معاملاتی‌تان بود.

چاشنی خوراندن تکنیکال به جای روش معامله‌گری!

همه ما خرده معامله‌گر هستیم و در ابتدای راه ناآگاه و ناشی بودیم و البته تشنه موفقیت و تحقق رویاها، و بازار رویا و گنج فروشان و عکس‌های لاکچری و مطالب زرد هم حسابی داغ و همین موارد چاشنی خوراندن تحلیل تکنیکال بعنوان روش معامله‌گری به ما شدند.

تا اینجا شما را با تحلیل تکنیکال و اینکه چطور به اشتباه این روش را برای معامله‌گری برگزیدید یا بهتر بگویم به ما خوراندند صحبت کردم اما قسمت اصلی و راه‌کارها هنوز مانده‌اند….

پس شما را دعوت می‌کنم قسمت دوم مقاله را هم مطالعه فرمایید.

رابطه بین معامله‌گران موثر بازار و رفتارشناسی قیمت


همه می‌دانیم که در بازار سیل عظیمی از معامله‌گران، از دسته‌های سازمانی، حرفه‌ای و یا مبتدی/ناآگاه با انواع فراوانی از روش‌های معاملاتی و تحلیلی مختلف حضور دارند، ضمن این‌که هر کدام شرایط روانی و مالی مختص خود را دارند.

پس حرکات قیمت در هر بازاری از مجموعه رفتارها، انتظارات، احساسات و تمایلات معامله‌گران موثر شکل می‌گیرد، این نکته بسیار مهم و کلیدی است، چون هیچ فرمول ریاضی یا الگوی شماتیک قادر به شناسایی هیچ کدام از این‌ها نیست، چرا؟

چون همه این موارد هم‌زمان با احساسات و منطق معامله‌گران گره خورده‌اند، آن هم در حالی که هر لحظه در حال تغییر هستند و پویایی بازار نیز دائما شرایط تصمیم‌گیری را تغییر می‌دهد.

توجه کنید که تا این تاریخ هنوز حتی هیچ هوش مصنوعی نتوانسته در این زمینه انتظارات سودآور پایداری را در بلند مدت براورده کند.

پس برای رفتارشناسی قیمت باید از جنس خود سازنده آن استفاده کرد، یعنی منطق انسانی در بستر احساسات سالم.

چگونگی رفتار شناسی چارتیکال


در چارتیکال برای رفتارشناسی معامله‌گران موثر هیچ نیازی به انواع تحلیل تکنیکال، فاندامنتال ویا اندیکاتور/اسیلاتور و … ندارید.
جالب است بدانید حتی به گذشته چارت هم نیازی ندارید و ملاک تشخیص رفتار معامله‌گران، حال جاری بازار می‌باشد، که حداکثر 60 کندل را شامل می‌شود.

همه چیز در کمال سادگی، قدرت و سرعت برای تشخیص و معامله در اختیار شماست.

در رفتارشناسی، سرنخ‌ها از طریق تکنیک‌هایی شناسایی می‌شوند تا قدرت و ضعف معامله‌گران موثر در جهت روند و مخالف روند را سنجیده و قدم به قدم با آن‌ها همراه شوید.
منظور از همراهی، همراه شدن با بزرگان بازار است که دسته معامله‌گران سازمانی و حرفه‌ای می‌باشند و با دسته بعدی یعنی معامله‌گران خرد کاری نخواهیم داشت، و حتی برخلاف آن‌ها رفتار می‌کنیم.

4 پاسخ

  1. درود و تشکر بابت این مقاله مفید و ارزشمند

  2. درود به شما
    کتاب استاد و مقالاتی که اینجا هستن اندازه چندین دوره کارایی داشت واسم ممننون از حسن نیت و سایت خوبتون

  3. درود برشما
    کتاب استاد و مقالاتی که اینچا هستن از تمام دوره های دیگه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *