اخبار اقتصادی هفته

یکشنبه۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳شماره ۱۹

تحلیل اقتصادی آمریکا و جهان (بخش اول)

بیایید منتظر بمانیم
و ببینیم

در این هفته هیچ کمبودی در داده های اقتصادی وجود نداشت، اما چیز زیادی برای تغییر چشم انداز کلان رخ نداد. ما گزارش جدیدی از قیمت ‌های تولیدکننده و مصرف ‌کننده در ماه آوریل دریافت کردیم که نشان‌ دهنده گامی در جهت درست برای تورم پس از سه ماهه اول افزایش رشد قیمت بود. خرده ‌فروشی بسیار ملایم بود، اما ما پیش ‌بینی می‌ کنیم که بیشتر سر و صدای ماهانه بود تا شروع پایان حرکت مصرف‌ کننده بود و داده ‌های تولید صنعتی و مسکن در آوریل هر دو نشان داد که هر دو بخش‌ با نرخ‌ های بالا محدود شده ‌اند. داده های اقتصادی همچنان به طور کلی با اقتصادی که علیرغم فشارهای قیمتی همچنان بالا و سیاست انقباضی، در حال رشد است، مطابقت دارد.

در حالی که تحلیلگران تلاش می کنند مشخص کنند که چه زمانی و آیا فدرال رزرو در اواخر سال جاری شروع به کاهش سیاست های انقباضی خواهد کرد، به داده های تورم توجه بیشتری می کنند. شاخص قیمت تولید کننده (PPI) در ماه آوریل کمی ثابت بود و در بحبوحه افزایش قیمت خدمات، 0.5 درصد افزایش یافت، اگرچه با تجدید نظرهای نزولی جزئی در داده های ماه قبل همراه بود. از سمت قیمت‌ های مصرف‌ کننده، هر دو شاخص هدلاین و اصلی (به استثنای مواد غذایی و انرژی) قیمت مصرف ‌کننده (CPI) 0.3 درصد در آوریل افزایش یافت که نرخ ‌های سال قبل را به ترتیب به 3.4 و 3.6 درصد کاهش داد. CPI اصلی سالانه اکنون در پایین ترین سطح سه سال گذشته قرار دارد. ترکیب تورم نیز در ماه گذشته در بحبوحه کاهش تورم «فوق اصلی» (خدمات بدون احتساب مسکن) مطلوب تر بود. حتی با وجود اینکه کندی تورم خدمات به طرز دردناکی ضعیف است، در آوریل با افزایش 0.4 درصدی، مطابق با سرعت سه ماهه چهارم 2023، به حرکت خودش ادامه داد.

نمودار ۱ –  نرخ هدلاین و اصلی CPI

نمودار ۲ – تغییرات ماهانه در خرده فروشی


داده ‌های این هفته نشان می‌ دهد که نرخ تورم ترجیحی مصرف‌ کننده فدرال رزرو (PCE) کمتر (0.25% درصد) خواهد بود. در مجموع، ما انتظار داریم که داده‌ های تورم آوریل باید این اطمینان را برگرداند که رشد قیمت در خلال سر و صدای ماهانه، به تعدیل ادامه می ‌دهد

تورم ممکن است در حال کاهش باشد، اما رشد قیمت برای خانوار ها و محیط تورمی یکی از دلایل بسیاری برای تردید در مورد پایداری هزینه های مصرف کننده است. خرده فروشی در ماه آوریل ثابت بود و معیار گروه کنترل که اجزای کلیدی را حذف می کند و به معیار BEA از مخارج کالا در حسابداری تولید ناخالص داخلی کمک می کند.0.3% کاهش یافت. اما این داده ضعیف پس از یک محیط مخارج بسیار قوی در ماه مارس به وجود آمد و در حالی که خرده ‌فروشی اولین نشانه ما از هزینه در یک ماه معین است از این نظر که بیشتر مخارج کالا را پوشش می ‌دهد، جامع ‌تر نیست، در حالی که بیشتر مصرف در خدمات بوده است.

در حالی که بخش مصرف کننده همچنان قوی عمل می کند، بخش صنعتی دچار مشکل است. تولید صنعتی نیز در ماه آوریل ثابت بود، اما این به دلیل افزایش ناشی از آب و هوا در خدمات شهری بود. سه دهم افت در تولید بیشتر گویای شرایط فعلی است. تقاضا در بحبوحه افزایش هزینه‌ های استقراض و شرایط سخت ‌تر اعتباری که انتظار داریم تولید را برای مدتی در محدوده باریک خود حفظ کند، همچنان محدود است. پویایی مشابهی در بازار مسکن اتفاق می افتد. در حالی که تقاضای اساسی در اینجا لزوماً مشکل نیست، نرخ های بالا، سازندگان را از ساخت و سازهای جدید منصرف می کند و مقرون به صرفه بودن را کاهش می دهد. شروع ساخت و ساز مسکن در آوریل 5.7 درصد افزایش یافت، اما این افزایش به طور کامل به دلیل جهش توسعه منازل چند خانواری جدید بود که بر اساس ماهانه بسیار نوسانی است و همچنان در روند نزولی قرار دارد. ما هنوز به دنبال اولین کاهش از FOMC هستیم که در نشست سپتامبر آن ارائه می شود، اگرچه زمان کاهش به شدت به داده های دریافتی بستگی دارد. هر گونه مشکلات اضافی در مسیر تورم احتمالاً آن زمان را به عقب می اندازد، بدون اینکه وخامت مشخصی در بازار کار وجود داشته باشد. اما اگر فدرال رزرو در اواخر سال جاری شروع به کاهش تدریجی نرخ بهره کند، انتظار داریم که از فعالیت های تولیدی و ساخت خانه های جدید حمایت کند. ما فقط باید منتظر بمانیم و ببینیم که داده ها چگونه منتشر می شوند.

چشم انداز ایالات متحده آمریکا

فروش خانه های موجود  • چهار شنبه

شرایط در بازار فروش مجدد به آرامی در حال بهبود است. فروش خانه های موجود در ماه مارس پس از دو ماه افزایش، 4.3 درصد کاهش یافت که مطابق با افزایش نرخ وام مسکن در نیمه آخر فوریه است. اما فروش مجدد اکنون در سه ماه از پنج ماه گذشته بالاتر رفته است و سرعت فروش در مارس 8.8 درصد بالاتر از پایین ‌ترین میزان سال گذشته است. تصویر عرضه نیز کمی روشن شده است. موجودی انبارها در ماه مارس نسبت به سال قبل 14.4 درصد افزایش یافته است. اگرچه بازار مسکن تا بهبود کامل فاصله دارد، اما به نظر می رسد افزایش عرضه و تعدیل افزایش قیمت مسکن خریداران را به صحنه باز گردانده.ما انتظار داریم که سرعت فروش مجدد با 1.9 درصد افزایش به 4.27 میلیون واحد در ماه آوریل برسد. درخواست‌ های خرید وام مسکن از هفته آخر فوریه تا آخرین هفته مارس 11 درصد افزایش یافته است، اگرچه از لحاظ تاریخی ملایم هستند. فروش خانه های در انتظار فروش که منجر به فروش خانه های موجود می شود نیز در هر دو ماه فوریه و مارس افزایش یافته است. ما انتظار داریم که در سال آینده بهبود هایی مداوم داشته باشد زیرا سیاست های پولی تسهیل شده باعث کاهش تدریجی نرخ های وام مسکن می شود.

نمودار ۳ –  موجودی خانه های موجود

فروش خانه های نوساز در ماه مارس 8.8 درصد افزایش یافت و به قوی ‌ترین نرخ از دسامبر 2023 رسید. اگرچه سرعت فروش در فوریه کاهش یافت، فروش خانه ‌های نوساز همچنان به روند رو به رشد خود ادامه می ‌دهد زیرا سازندگان از کاهش نرخ وام مسکن و کاهش قیمت برای افزایش تقاضای خریداران استفاده می‌ کنند. موجودی فراوان نیز یک مزیت کلیدی برای بازار خانه جدید است. اگرچه موجودی فروش مجدد بهبود یافته است، عرضه 8.3 ماهه خانه های جدید برای فروش در ماه مارس، عرضه 3.2 ماهه در بازار فروش مجدد را کاهش داد.ما انتظار داریم که افزایش اخیر در نرخ های وام مسکن، فروش خانه های جدید را اندکی کاهش دهد و پیش بینی می کند که در آوریل 1.6 درصد کاهش یابد و به 682 هزار برسد. وام مسکن ثابت 30 ساله به طبق شاخص فردی مک در آوریل به 7.2 درصد رسید، اولین باری که امسال از 7.0 درصد گذشت. افزایش نرخ ها باعث شد تا سازندگان از ساخت و سازهای جدید عقب نشینی کنند، زیرا آنها نسبت به تقاضای خریداران خوش بین نبودند. از آوریل، مجوزهای تک خانواری برای سه ماه متوالی کاهش یافته است. با نگاهی به آینده، ما انتظار داریم که فروش خانه های جدید در سال جاری همراه با روند نزولی نرخ های وام مسکن افزایش یابد

نمودار ۴ – فروش خانه های نوساز

سفارشات کالاهای بادوام • جمعه

هزینه های تامین مالی بالا و عدم اطمینان سیاست پولی همچنان محیط نامساعدی را برای سرمایه گذاری های جدید ایجاد می کند. سفارشات کالاهای بادوام در ماه مارس پس از احتساب آخرین اصلاحات معیار انجام شده توسط وزارت بازرگانی، 0.9 درصد افزایش یافت. همانطور که در ماه های اخیر اتفاق افتاده است، سفارشات هواپیما همچنان نقش بزرگی ایفا می کنند.

سفارشات کالاهای بادوام به استثنای حمل و نقل اساساً در طول ماه بدون تغییر باقی مانده است و مارس را به جدیدترین داده در یک رشته طولانی از چاپ های متوسط تبدیل کرده است.ما در ماه آوریل به دنبال موارد مشابه هستیم. از آنجایی که تعطیلی Lynx Air مستقر در کانادا باعث هجوم لغو هواپیماهای بوئینگ شد، احتمالاً سفارشات هواپیما روی نرخ هدلاین تاثیر خواهد گذاشت. به طور کلی، بخش تولید همچنان تحت فشار است. شاخص تولید ISM در ماه آوریل دوباره به منطقه رکود سقوط کرد زیرا فشارهای قیمت نهاده به عنوان آخرین چالش این بخش ظاهر شد. ما تخمین می زنیم که سفارشات کلی کالاهای بادوام در ماه آوریل 0.5 درصد کاهش یافته است. بدون در نظر گرفتن حمل و نقل، ما به دنبال افزایش ملایم 0.3٪ هستیم.

نمودار ۵ –  سفارشات چدید کالاهای بادوام

بررسی بین المللی

داده های ترکیبی از اقتصادهای خارجی

این هفته شاهد انتشار داده های اقتصادی از چندین اقتصاد در سراسر G10 و فضای بازارهای نوظهور بودیم. در بریتانیا، داده های اخیر بازار کار به نظر می رسد با نزدیک شدن بانک انگلستان (BoE) به کاهش نرخ در ماه های آینده سازگار است. در ارقام رشد دستمزد – اندازه ‌گیری رشد متوسط دستمزد برای سه ماه منتهی به مارس در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته – شگفتی های نسبتا صعودی وجود داشت که در 5.7 درصد برای دستمزد کل و 6.0 درصد برای حقوق بدون احتساب پاداش ‌ها ثابت ماند که به عنوان دستمزد مرسوم هم شناخته می ‌شود. هرچند جزئیات کمی دلگرم کننده تر بود. ما بر این باوریم که سیاست گذاران BoE در درجه اول به مسیر رشد منظم دستمزد کارگران بخش خصوصی علاقه مند هستند که در ماه مارس از 6.0 درصد قبلی به 5.9 درصد کاهش یافت. بنابراین، به نظر می ‌رسد که شگفتی ‌های صعودی در رشد دستمزد ها ناشی از تغییرات در رشد دستمزد بخش دولتی بوده است که ممکن است برای بانک ‌های مرکزی پیامد کمتری داشته باشد. نرخ بیکاری در سه ماه منتهی به مارس به طور متوسط به 4.3 درصد رسید، از 4.2 درصد قبل. ما تصدیق می ‌کنیم که ممکن است در هنگام بررسی این ارقام بازار کار، در بحبوحه تلاش‌ های مداوم دفتر آمار ملی برای رسیدگی به مسائل با نرخ پاسخ ‌دهی پایین، احتیاط لازم باشد. به طور کلی، از آنجایی که داده‌ های بازار کار این هفته بریتانیا را در چارچوب بحث در مورد زمان آغاز چرخه تسهیل پولی توسط BoE در نظر می‌ گیریم، با پیش ‌بینی خود برای کاهش اولیه نرخ 25 واحدی به 5.00 درصد در ماه آگوست راحت هستیم. ما معتقدیم که یک حرکت در ماه آگوست به سیاستگذاران BoE فرصت کافی برای مشاهده تحولات دستمزد و قیمت می دهد. به نظر ما، ماه آینده ممکن است برای تحقق کامل این تحولات خیلی زود باشد. با توجه به آنچه گفته شد، با توجه به کاهش نرخ تورم و برخی اظهارات اخیر سیاستگذاران BoE، ما به راحتی تصدیق می کنیم که خطرات به سمت حرکت زودهنگام در ژوئن متمایل هستند.

نمودار ۶ – تورم سوئد

نمودار ۷ – تولید صنعتی و خرده فروشی چین

تحلیل یورو

در دیگر اخبار اقتصادی G10، به نظر می رسد داده های قیمتی از سوئد از چشم انداز بازگشت تورم این کشور به هدف 2 درصدی Riksbank حمایت می کند، که به نظر ما، تصمیم بانک مرکزی برای آغاز چرخه تسهیل در هفته گذشته را تایید می کند. در حالی که تورم CPIF هدلاین نسبت به سال قبل از 2.2 درصد به 2.3 درصد افزایش یافت، اقتصاددانان اجماع انتظار شتاب حتی سریعتر را داشتند. تورم اصلی CPIF یکی دیگر از سورپرایز های نزولی بود که در مقایسه با انتظارات برای یک افزایش خفیف، در سطح 2.9 درصد سالانه ثابت ماند. این ارقام باید برای سیاستگذاران Riksbank خبری خوشایند باشد. در اعلامیه سیاست پولی در اوایل ماه می، مقامات خاطرنشان کردند که اگر تورم همچنان به هدف خود بازگردد، نرخ سیاست ممکن است در سال جاری بیشتر کاهش پیدا کند. با این حال، این بیانیه همچنین خاطرنشان کرد که با توجه به نگرانی ‌های ماندگار در مورد ریسک ‌های تورمی صعودی – که بخشی از آن ناشی از ضعیف‌تر شدن کرون سوئد است – سیاست ‌گذاران هنگام کاهش نرخ ‌ها، سرعت تدریجی را اتخاذ خواهند کرد. به نظر ما، Riksbank در کوتاه مدت با احتیاط پیش خواهد رفت و یک کاهش 25 واحدی در سه ماهه سوم انجام خواهد داد، قبل از اینکه سرعت را با دو کاهش هم اندازه در سه ماهه چهارم افزایش دهد. ما به چند دلیل به دنبال سرعت کمی سریع ‌تر کاهش نرخ ‌ها در پایان سال جاری هستیم: ما معتقدیم رشد اقتصادی سوئد کاملاً کاهش خواهد یافت و تورم به طور معنی ‌داری کاهش بیشتری خواهد یافت. علاوه بر این، ما معتقدیم که بانک مرکزی اروپا ممکن است سرعت کاهش نرخ خود را تا آن زمان افزایش دهد، که می تواند باعث شود سیاستگذاران Riksbank در انجام همین کار احساس راحتی کنند.

در ژاپن، تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول بیش از حد انتظار کاهش یافت و 2.0 درصد به صورت سه ماهه سالانه کاهش یافت. در حالی که تولید ناخالص داخلی سه ماهه چهارم-2024 نیز کاهش یافته و به یک نتیجه ثابت رسیده است، اکنون شاهد سه فصل متوالی بوده ایم که اقتصاد ژاپن در آن رشد نکرده است. با نگاهی به جزئیات سه ماهه اول، به نظر می ‌رسد که انقباض اخیر گسترده بوده است. مخارج مصرف‌ کننده نسبت به سه ماهه سالانه 2.7 درصد کاهش یافت، در حالی که مخارج تجاری 3.2 درصد کاهش داشت. صادرات خالص همچنین به عنوان عاملی برای افزایش نرخ رشد تولید ناخالص داخلی عمل کرد. در حالی که برخی تلاش ‌ها در میان فعالان بازار برای کاهش ناامیدی از انتشار داده‌ ها با اشاره به عوامل غیرعادی مؤثر بر رشد در سه ‌ماهه اول – مانند زلزله ژانویه یا توقف چند ماهه تولید خودرو در یک خودرو ساز بزرگ- انجام شده است، ما همچنان به طور کلی به این موضوع معتقدیم که این یک گزارش دلگرم کننده نیست. با این حال، با نگاه به آینده، اقتصاد ژاپن می تواند در طی سال بهبود یابد. کارگران تحت پوشش بزرگترین اتحادیه های کارگری ژاپن در مذاکرات دستمزد بهار امسال به طور متوسط بیش از 5 درصد افزایش دستمزد را تضمین کردند که بالاترین افزایش دستمزد در چندین دهه است. اگر دستمزدهای بالاتر به تشویق هزینه های مصرف کننده قوی تر کمک کند، می توانیم شاهد شکل گیری بهبود تدریجی اقتصادی در سه ماهه آینده باشیم. از نظر پیامدهای سیاست پولی، داده های تولید ناخالص داخلی مجدداً دیدگاه ما را تأیید می کند که بانک ژاپن (BoJ) رویکرد محتاطانه ای برای عادی سازی بیشتر سیاست پولی اتخاذ خواهد کرد. ما تا سه ماهه چهارم سال جاری افزایش دیگری را پیش ‌بینی نمی‌ کنیم تا سیاست ‌گذاران بینش بیشتری نسبت به توسعه فعالیت ‌های اقتصادی ژاپن و مسیر تورم ژاپن داشته باشند. با توجه به اقتصادهای نوظهور، داده های فعالیت چین در ماه آوریل تا حدودی متفاوت بود. تولید صنعتی با افزایش 6.7 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل در مقایسه با رشد 4.5 درصدی ماه مارس، شگفت زده کرد. خرده ‌فروشی ملایم ‌تر بود و رشد در آوریل به 2.3 درصد در برابر انتظارات برای 3.7 درصد، کاهش یافت. این نتایج متفاوت به اقتصادی اشاره می‌ کند که ممکن است تا حدودی در وضعیت ناهمواری قرار داشته باشد، زیرا نگرانی ‌ها در مورد مصرف داخلی و بخش دارایی کشور با وجود ارقام رشد نسبتاً قوی برای سه ماهه اول سال 2024 همچنان ادامه دارد. در سایه این عدم اطمینان، این هفته، مقامات اقدامات جدیدی را با هدف حمایت بیشتر از بخش املاک اعلام کردند. علاوه بر این، ما همچنین به دنبال این هستیم که بانک خلق چین تسهیلات پولی بیشتری را در سه ماهه آینده ارائه دهد. با این گفته، ما دیدگاه خود را نسبت به چالش‌ های ساختاری که در بلند مدت بر اقتصاد چین تأثیر می ‌گذارند حفظ می ‌کنیم و به دنبال کاهش رشد تولید ناخالص داخلی از سال 2024 تا 2025 هستیم.

چشم انداز جهانی*    CPI کانادا سه شنبه

هفته آینده آمار تورم کانادا در ماه آوریل منتشر خواهد شد. فعالان بازار از نزدیک ارقام را برای هر گونه بینشی در مورد زمان بندی کاهش نرخ های بانک مرکزی کانادا (BoC) زیر نظر خواهند داشت. به نظر ما، به طور کلی کاهش فشارهای قیمتی باید عاملی کمک کننده باشد تا سیاست گذاران بانک مرکزی با کاهش 25 واحدی اولیه نرخ در ژوئن احساس راحتی کنند.داده ‌های تورم عموماً نشان دهنده روند کندی در این اواخر هستند. در حالی که نرخ تورم هدلاین ماه مارس نسبت به مدت مشابه سال قبل به 2.9 درصد افزایش یافت، میانگین معیار اصلی با کاهش بیش از حد انتظار مواجه شد. اقتصاددانان اجماع انتظار دارند که فشار قیمت ها به طور گسترده در ماه آوریل کاهش یابد. پیش ‌بینی می ‌شود که تورم سال قبل به 2.7 درصد کاهش یابد و میانگین تورم اصلی به 2.8 درصد کاهش در صورت تحقق، کاهش فشارهای قیمتی مطمئناً خبری خوشایند برای سیاستگذاران بانک مرکزی کانادا خواهد بود. اعلامیه سیاست پولی آوریل آنها به تمایل به مشاهده حرکت نزولی پایدار در تورم، با توجه ویژه به تورم اصلی اشاره کرد. به نظر ما، شواهد بیشتر از حرکت نزولی پایدار در فشار قیمت ‌ها همراه با داده‌ های ثابت رشد اقتصادی در ماه ‌های اخیر، احتمالاً باعث می ‌شود سیاست ‌گذاران احساس راحتی کنند در ژوئن کاهش نرخ را آغاز کنند. ما بر این باوریم که فعالان بازار بیشترین حساسیت را نسبت به کاهش تورم در هفته آینده خواهند داشت. چنین تحولی می ‌تواند خطر کاهش اولیه نرخ بهره را تا پس از ژوئن تقویت کند.

نمودار ۸ تورم کانادا

تحلیل پوند

 

CPI و PMI بریتانیا چهارشنبه و پنجشنبه
هفته آینده شاهد انتشار برخی از داده ‌های کلیدی اقتصادی از سوی شرکت‌ کنندگان در بازار بریتانیا هستیم، زیرا آنها زمان ‌بندی بالقوه کاهش نرخ اولیه بانک مرکزی انگلستان (BoE) را ارزیابی می ‌کنند. به نظر ما، روند اخیر کاهش تدریجی تورم همراه با بهبود روحیه باید سیاستگذاران بانک مرکزی را تا ماه آگوست منتظر نگه دارد تا نرخ بهره را به میزان 25 واحد کاهش دهند، اگرچه ما اذعان داریم که ریسک ها به سمت حرکت زودهنگام ژوئن متمایل هستند. در سمت رشد قیمت، اقتصاددانان اجماع انتظار دارند که تورم اصلی ماه آوریل به 2.1 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یابد و تورم اصلی به 3.6 درصد کاهش یابد. انتظار می ‌رود که تورم خدمات معیاری که سیاست‌ گذاران BoE را نگران می ‌کند، از آنجایی که در اواخر سال جاری بالا بوده است – به 5.4 درصد کاهش یافته است.

در روز پنج ‌شنبه، PMI  تولید و خدمات در ماه می، بینش بیشتری در مورد چگونگی تحول احساسات در سال جاری ارائه خواهد کرد. هر دو شاخص تولید و خدمات طی ماه‌ های اخیر بهبود یافته ‌اند، که از نظر ما، با چشم ‌انداز بهبود رشد اقتصاد بریتانیا همخوانی دارد. اقتصاددانان اجماع انتظار دارند PMI تولیدی به سطح 50 نزدیک‌ تر شود که رکود را از رونق (به 49.5) جدا می ‌کند، برسد، در حالی که انتظار می ‌رود PMI خدمات در قلمرو رونق در 54.7 باقی بماند


نمودار  ۹ قیمت مصرف کننده بریتانیایی
نرخ بانک مرکزی شیلی پنجشنبه

بانک مرکزی شیلی (BCCH) قرار است تصمیم سیاست پولی خود را هفته آینده اعلام کند. در اعلامیه اوایل آوریل، سیاستگذاران سرعت تسهیلات پولی را با کاهش 75 واحدی نرخ بهره به 6.50 درصد کاهش دادند و نظراتی با تمایل داویش تر ارائه کردند. در این اطلاعیه داده‌ های مربوط به تورم و فعالیت اقتصادی اوایل سال 2024 که بهتر از حد انتظار بودند و خطرات چشم ‌انداز تورم ناشی از ضعیف ‌تر شدن پزو شیلی را نشان داد.  از نظر راهنمایی ‌های رو به جلو، مقامات خاطرنشان کردند که کاهش نرخ‌ های آتی به «تکامل سناریوی کلان اقتصادی و پیامدهای آن بر مسیر تورم» بستگی دارد و درها را برای سرعت تدریجی ‌تر کاهش در آینده باز می ‌کند.

هفته آینده، ما معتقدیم سیاستگذاران کاهش 75 واحدی دیگر نرخ بهره را به 5.75 درصد خواهند داد و پس از آن با سرعت تدریجی و محتاطانه ‌تر تسهیل پولی پیش خواهند برد. از نظر ما، داده‌ های اخیر تورم و فعالیت، با تداوم و در عین حال کندتر کاهش نرخ ‌ها سازگار است. تورم شیلی از زمان نشست سیاست پولی آوریل به طور معناداری کاهش نیافته است. با رسیدن به 4.0 درصد سالانه در آوریل، رشد قیمت هدلاین همچنان بالاتر از هدف 3 درصدی بانک مرکزی است. از سوی دیگر، داده ‌های فعالیت اقتصادی کمی ملایم ‌تر به نظر می ‌رسند. شاخص فعالیت اقتصادی در ماه مارس با کاهش 0.8 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شد. از نظر تحولات ارزی، در حالی که پزو شیلی اخیراً تا حدودی بهبود یافته است، اما همچنان حدود 3 درصد ضعیف ‌تر از دلار آمریکا در سال 2024 است. به طور کلی، در حالی که فعالیت‌ های اقتصادی تا حدودی ضعیف می ‌تواند زمینه کاهش نرخ را تقویت کند، نگرانی ‌ها وجود دارد. به نظر ما، در اطراف تورم قوی و یک پول محلی ضعیف، باید حس احتیاط را در سیاستگذاران BCCH القا کند. ما معتقدیم که BCCH در ماه می 75 واحد نرخ را کاهش خواهد داد و به دنبال آن کاهش کمتری 50 واحدی در ژوئن و تنها 75 واحد کاهش کل در سه ماهه سوم را خواهد داشت.

نمودار  ۱۰  نرخ بانک مرکزی در مقابل تورم

آمار اقتصادی مهم در پایان این هفته:

وقایع مهم در بازار های پیشرفته:


واگرایی

در حالی که هیچ کاهشی برای اقتصاد ایالات متحده پیش بینی نمی شود، فدرال رزرو باید قبل از کاهش نرخ بهره، برای چندین ماه اطلاعات کندتر قیمت را ببیند. سپتامبر احتمالاً خیلی زود است و ما اکنون انتظار داریم اولین کاهش بودجه ایالات متحده در دسامبر انجام شود، در حالی که بانک مرکزی اروپا در ژوئن آغاز خواهد کرد.رئیس پاول عملکرد واکنش فدرال رزرو را در آخرین کنفرانس مطبوعاتی خود پس از جلسه تشریح کرد. برای شروع کاهش نرخ ‌ها، آن‌ ها به اعتماد بیشتری به بازگشت تورم به 2 درصد یا تضعیف غیر منتظره بازار کار نیاز دارند. ما هیچ کدام را در آینده نزدیک پیش بینی نمی کنیم و بنابراین انتظار نداریم اولین کاهش نرخ قبل یا بعد از انتخابات، در ماه دسامبر اتفاق بیفتد. برای بانک مرکزی اروپا، همه چیز در مورد تورم و رشد در مقیاس متفاوت است و ما همچنان شاهد اولین کاهش آنها در ژوئن هستیم. شکاف فزاینده بین اروپا و آمریکا باید در یک دلار قوی ‌تر ظاهر شود.

فدرال رزرو باید مدت بیشتری برای تایید تورم منتظر بماندبا تداوم عملکرد بهتر داده ‌های اقتصادی و بازارهای مالی ایالات متحده همراه با انگیزه مالی قوی، بعید می ‌دانیم که به این زودی شاهد تضعیف قابل توجهی در بازار کار باشیم. اشتغال و دستمزد در سطح 150+ هزار با شرایط لازم فاصله دارد. اندازه گیری فدرال رزرو آتلانتا از داده های تولید ناخالص داخلی در زمان واقعی تقریباً در تمام سال در سطوح 2.5٪ -4٪ حرکت می کند، بسیار بالاتر از روند. درآمدهای شرکت بیشتر مورد بازنگری قرار می گیرد و انگیزه کمی برای شرکت ها برای توقف استخدام و سرمایه گذاری وجود دارد. اکثر خانوارهای ایالات متحده در وضعیت مالی خوبی قرار دارند، با بدهی های کم با نرخ های پایین تر مثل زمان همه گیری، همچنان با مازاد پس انداز ، و افزایش دستمزد قوی.

در مورد تورم، فدرال‌رزرو احتمالاً باید حداقل 3 ماه 0.2% ماهانه یا داده های پایین‌تر از CPI اصلی را ببیند تا اعتمادی را که در ماه دسامبر داشتند مبنی بر اینکه تورم به 2% در راه است را به دست آورد. این بدان معناست که نشست ژوئیه از روی میز خارج شده است و سپتامبر اولین زمانی است که می‌توانیم شاهد کاهش فدرال رزرو باشیم. در حالی که این مطمئناً ممکن است، از نظر ما محتمل ترین نتیجه نیست. هم دستمزد ها و هم اجاره بها خیلی سریع در حال افزایش هستند و به نظر می رسد قیمت کالاها نیز رو به افزایش باشد. نشست بعدی آنها، 7 نوامبر، احتمالاً زمان دشواری برای ارائه اولین کاهش، تنها دو روز پس از انتخابات است. بنابراین، ما با دسامبر به عنوان اولین تاریخ محتمل برای هر گونه رویداد پیش بینی نشده باقی می گذارد.تصویر جزئی از تورم احتمالاً همچنان تصویری از تعدیل جزئی است. رشد دستمزد ها در حال کاهش است، هرچند آهسته، و تورم هزینه مسکن نیز در نهایت کاهش خواهد یافت. با این حال، راه رسیدن به 2% همچنان دشوار به نظر می رسد، با خطرات صعودی فراوان ناشی از تعرفه های بالاتر. ژئوپلیتیک، کالاها را بالا می برد و مهاجرت را کاهش می دهد و تعداد کارگران موجود در صنعت خدمات را کاهش می دهد. اگر ترامپ برنده ریاست جمهوری شود و به وعده های خود عمل کند، این مسائل می تواند تقویت شود، اما بایدن اخیراً نیز مشتاق اجرای تعرفه ها و محدود کردن مهاجرت بوده است.

تاثیر نرخ های بالاتر روی اقتصاد واقعی تاکنون محدود بوده و احتمالاً برای کاهش تقاضا به کندی در بازارهای مالی نیاز داریم. نرخ ‌های بلند مدت بالاتر، به کمک کاهش های به تعویق افتاده و افزایش عرضه اوراق قرضه دولتی می ‌تواند به تحقق این امر کمک کند.البته خطراتی برای هر دو طرف پیش بینی وجود دارد. در صورتی که تورم به روند بالاتر ادامه دهد، نمی‌توانیم افزایش بیشتر نرخ بهره را رد کنیم، اما احتمالاً برای فدرال رزرو برای افزایش نرخ در سال جاری زمان زیادی لازم است. از سوی دیگر، خطرات رویدادهای زیادی از سیاست داخلی و جهانی وجود دارد که می‌تواند به اندازه کافی احساسات را تضعیف کند و باعث ایجاد دلسردی در بین خانوارها و شرکت‌ها شود، احساسات افسرده و فعالیت اقتصادی را آهسته کند.

جدول ۱ –  تازه ترین پیش بینی ما برای نرخ های بازدهی

نمودار ۱ –  بیشتر سبد CPI  ایالات متحده هنوز با 2٪ فاصله دارد

نمودار ۲ –  مولفه مسکن CPI هنوز با سطح اجاره های جدید همگام سازی نشده

نمودار ۳ –  دستمزد ها به آهستگی تعدیل می ‌شود، اما هزینه ‌های کلی اشتغال همچنان بالای 4 درصد در روز رشد می‌ کند

نمودار ۴ –  آثار زیادی از کندی در اقتصاد ایالات متحده در سال جاری وجود ندارد

اولین کاهش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا در راه است و موارد بیشتری در پی خواهد داشت

بانک مرکزی اروپا در سیگنال های خود مبنی بر اینکه قصد کاهش نرخ بهره را در نشست ژوئن دارد، نسبتاً واضح بوده است. در حالی که سیگنال ‌های پس از ژوئن ضعیف ‌تر بوده ‌اند، باید واضح باشد که ایده کاهش نرخ‌ ها می باشد پس از اولین حرکت، با سرعتی که طبیعتاً به داده‌ های اقتصادی منطقه یورو بستگی دارد.حساب سیاست پولی از نشست آوریل نشان داد که بانک مرکزی اروپا در حال بازیابی اعتماد به توانایی خود برای پیش‌ بینی تورم است، به این معنی که کاهش نرخ ‌ها احتمالاً حداقل تا زمانی که سطح نرخ ‌ها محدود کننده دیده می ‌شود و پیش ‌بینی ‌های کارکنان به بازگشت تورم هدف در میان مدت اشاره می ‌کند ادامه خواهد داشت.

با فرض اینکه چنین پیامی توسط پیش‌بینی‌های ماه ژوئن منتقل می‌شود، بانک مرکزی اروپا همچنین می‌تواند اولین کاهش نرخ بهره را با سیگنال‌هایی همراه کند که احتمالاً کاهش تدریجی بیشتر ادامه خواهد داشت، تا زمانی که داده‌های دریافتی خط پایه بانک مرکزی اروپا را تأیید کند.

ما همچنان فکر می کنیم که کاهش 25 واحدی نرخ بهره در ماه ژوئن با حرکت های 25 واحدی سه ماهه در ما بقی افق پیش بینی ما دنبال خواهد شد، که به معنای سه کاهش نرخ در سال جاری و چهار کاهش در سال آینده است. ما فکر نمی‌کنیم که یک فدرال رزرو بدون تغییر حتی از یک سری کاهش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا جلوگیری کند، مگر اینکه شاهد حرکت‌های شدید در بازارهای FX باشیم.

اقتصاد ضعیف منطقه یورو و کاهش تورم به خطرات متمایل به کاهش سریع‌تر نرخ‌ها نسبت به نرخ پایه اشاره کرده است. با این حال، ریسک‌ها اخیراً به سمت تعادل حرکت کرده‌اند، زیرا تورم خدمات نشانه‌هایی از قدرت را نشان داده است، PMI ها به بهبود تدریجی اقتصاد اشاره می‌کنند و انتظارات کاهش نرخ فدرال رزرو بیشتر به عقب افتاده است. در این شرایط، شروع محتاطانه‌تر کاهش نرخ‌ها در مقایسه با کاهش‌های متوالی نرخ، مزایایی دارد که انتظارات کاهش سریع‌تر نرخ‌ها را ایجاد می‌کند. اگرچه نرخ‌های پایین‌تر بانک مرکزی اروپا نیز به سود بازدهی پایین‌تر بلندمدت است، بازدهی بالاتر ایالات متحده به عنوان ترمزی برای کاهش بیشتر بازدهی طولانی‌تر یورو عمل خواهد کرد. علاوه بر این، بانک مرکزی اروپا سرعت کاهش در دارایی‌های اوراق قرضه خود را تسریع خواهد کرد، زیرا شروع به کاهش سرمایه‌گذاری مجدد در پرتفوی خود در برنامه خرید اضطراری بیماری همه‌گیری در نیمه دوم سال می‌کنند، که باید به تدریج از حق بیمه بلند مدت حمایت کند. بنابراین، ما فکر می‌کنیم که بخش عمده‌ای از کاهش بازدهی بلند مدت در حال حاضر عقب مانده است، حتی اگر کاهش نرخ‌های بانک مرکزی اروپا هنوز شروع نشده باشد.

نمودار ۵ –  برخی از نشانه های بهبود اقتصادی

نمودار ۶ –  تورم خدمات همچنان قوی به نظر می رسد

رویداد های مهم برای بازار های نوظهور:

نویسنده:صبا لطیفی

https://t.me/fundamentallatifi

Shadii_trading_fundamental

ورود به کابین
شگفت زده می شوید!

دیدگاه ها و پرسش ها

تعداد دیدگاه های این صفحه 0 تعداد کل دیدگاه ها: 11,663

    شما اولین دیدگاه را ثبت کنید!

دیدگاه شما

دیدگاه ها و پرسش ها

0 | 11,663
+

ثبت اولین دیدگاه

با تبادل تجربه و نظر زمان بخرید

پاسخگویی حداکثر 30 دقیقه کاری

دریافت هدایا و ورود به چارتیکال
بستن همه
بستن موقت
قوانین و مقررات مجموعه چارتیکال

افشای ریسک:

انجام معامله در بازارهای مالی اعم از سهام‌ها، ارزها، کالاها، شاخص‌ها، رمزارز‌ها، آتی و... ممکن است به ایجاد ضررهای بزرگ به سرمایه شما و حتی شاید از بین رفتن همه سرمایه‌ای که در بازار دارید منتهی شود. لذا انجام هرگونه معاملات در این بازارها تنها باید در چهارچوب پذیرش و قبول همه ریسک‌های موجود و همچنین اعمال تکنیک‌های مديريت سرمايه صورت گیرد. و ضمنا هرگونه از آموزش‌ها، محتواها، ابزارها، نظرات و تحلیل‌هایی که از جانب احمدرضا جبل عاملی، اساتید، مربیان و هریک از دانش پذیران مجموعه و وبسایت چارتیکال در خصوص آموزش و موقعيت‌های معاملاتی در هر محیط آموزشی این مجموعه اعم از آنلاین و حضوری و همچنین خدمات تحت وب یا نرم افزارهای مربوطه فقط جنبه آموزشی داشته و به عنوان پیشنهادی برای خرید یا فروش به هیچ وجه تلقی نمی‌گردد و ممکن است به دلیل ریسک‌های انکار ناپذیر معامله‌گری موجب ضرر و از دست رفتن سرمایه شما شود.

با توجه به ماهیت کلی همه‌ی بازارهای معاملاتی ضرر جزئی جدا نشدنی از نتایج معاملات و عملکرد همه‌ی معامله‌گران که با روش‌ها یا ابزارهای مختلف معامله می‌کنند می‌باشد، پس به طور طبیعی به هر روشی که در بازار معامله شود ضرر در کمین معامله‌گر است. مجموعه چارتیکال جبل عاملی فقط یک مجموعه علمی بوده که هدف آن ارتقاء دانش و آگاهی علاقه‌مندان به بازارهای مالی است و هیچگونه قصد تشویق و یا ترویجی برای ورود به بازارها یا انجام معاملات در آنها را ندارد و استفاده دانش پذیران و مصرف کنندگان چه از آموزش‌ها، محتوا ها،ابزارها، پشتیبانی‌ها، کوچینگ‌ها، ورکشاپ‌ها و... در هر محیط آنلاین یا حضوری کاملا بستگی به برداشت‌ها، یادگیری، مهارت و استعداد هر فرد دارد.

همچنین یادآور می‌شویم که همه محتواها، آموزش‌ها، ابزارها، پشتیبانی‌ها که چه به صورت رایگان و چه با پرداخت هزینه می‌باشند تنها برای استفاده شخصی بوده و استفاده کننده یا دانش پذیر حق هیچگونه انتشار، آموزش، ارائه سیگنال یا تحلیل به غیر یا حتی در اختیار دادن پنل کاربری و آموزش‌ها را به هیچ فرد دیگری را ندارد که در صورت تخطی با توجه به حق کپی رایت و حقوق مولف پیگیری قانونی خواهد شد و دسترسی کاربر از همه خدمات قطع خواهد شد. در چنین صورتی هیچ هزینه‌ای که به مجموعه چارتیکال یا آقای احمدرضا جبل عاملی پرداخته است به شخص خاطی عودت نشده و حق هیچگونه اعتراض ندارد. زیرا این کار ضمن عدم رعایت حقوق کپی رایت به معنای فسخ یک طرفه بوده و حق هر گونه اعتراض و شکایت را از خود سلب کرده است.

تبلیغات، نرم افزارها یا شرکت‌های معرفی شده از طرف جناب احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال جبل عاملی تنها به عنوان پیشنهادی به هدف سهولت دانش پذیران و استفاده کنندگان می‌باشد و دقت، سرعت، صحت و پشتیبانی هرگونه عملکرد یا ارائه خدمات یا داده‌ها هیچ مسئولیتی برای جانب احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال نداشته و تحقیق و مسئولیت استفاده از این نرم افزارها، داده‌ها و یا شرکت‌ها بطور کامل بر عهده استفاده کننده است و استفاده کاربر یا دانشجو از هریک از آنها به منزله قبول ریسک و مسئولیت بوده و هیچگونه مسئولیت یا تعهدی برای احمدرضا جبل عاملی و مجموعه چارتیکال ندارد و حق هرگونه اعتراض و شکایت از ایشان و مجموعه چارتیکال را از خود سلب کرده است.

افتتاح حساب معاملاتی و یا هرگونه همکاری دیگر با هر یک از کارگزاری‌ها یا صرافی‌های معرفی شده توسط احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال مستلزم و به معنای قبول شرایط، مقررات و متن قرارداد و مواقتنامه کارگزاری یا صرافی مربوطه طبق قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران و شرکت مربوطه از طرف مصرف کننده ( کاربر یا دانشجو) می‌باشد. هرگونه دقت، صحت و سرعت انجام خدمات یا پشتیبانی تماما توسط شرکت‌های مربوطه انجام و پیگیری می‌شود. هرگونه افتتاح حساب یا همکاری با کارگزاری‌ها یا صرافی‌ها به منزله قبول مسئولیت مصرف کننده بوده و هیچگونه تعهد یا مسئولیتی برای احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال ندارد و شخص حق هرگونه اعتراض یا شکایت از ایشان و مجموعه چارتیکال را از خود سلب کرده است.

شرايط برگشت وجه ثبت نام دوره ها:

آموزش‌ها، محتواها‌، ابزارها، کوچینگ‌ها، ورکشاپ‌ها، محصولات و هرگونه خدمات چارتیکال احتمالا برای اشخاصی مفید و اثربخش است که اقدامات دانش پذير طبق روال تعريف شده و پیشنهادات و تمرین‌های ارائه شده از طرف مجموعه چارتیکال جبل عاملی به صورت منظم و موثر صورت پذيرند و مهم‌تر از همه ژورنال نويسی نمايد (تا با بررسی ژورنال مربوطه توسط كارشناسان مجموعه چارتیکال نقاط ضعف و قوت مورد ارزيابی قرار گيرند). بازگشت وجه کامل صرفاً تا 7 روز بعد از خرید خدمات یا محصولات امکان پذیر است

برای بازگشت وجه باید از طریق تیکت یا پیام پنل کاربری با مجموعه چارتیکال در ارتباط باشید و با ارسال مدارک اثبات خرید، مراحل تایید هویت و بازگشت وجه را طی کنید؛ در صورتی که برای واریز خود مدرکی مثل رسید پرداخت نداشته باشید، امکان بازگشت وجه به هیچ صورت وجود ندارد و خریدار هم حق و اختیار هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می‌کند.

وجه واریزی صرفا به حسابی واریز خواهد شد که خرید با آن صورت گرفته است.

کالاهای فیزیکی، دانلودی، دوره‌های آموزش ویدیویی یا حضوری، کارگاه‌ها، کوچینگ‌ها و ورکشاپ‌ها قابلیت مرجوعی یا بازگشت وجه ندارند و به هیچ عنوان هزینه‌ای مسترد نخواهد شد، حتی قبل از 7 روز. به این دلیل که این محصولات پس از خرید قابل کپی و تکثیر بوده یا در زمان خرید محصول توسط مصرف کننده بلافاصله همه زیر ساخت‌های ارائه خدمات توسط مجموعه چارتیکال و آقای احمدرضا جبل عاملی تهیه و فراهم شده و هزینه‌های مربوطه برای زیرساخت‌ها پرداخت شده است. دقیقا مانند زمانی که بسته یک ماهه اینترنتی توسط مصرف کننده از یک اپراتور خریداری شده باشد ولی حتی 1 دقیقه توسط خریدار استفاده نشود هیچ گونه بازگشت وجهی از طرف اپراتور به مصرف کننده انجام نمی‌شود؛ همانطور که در مثال به دلیل فراهم و پرداخت هزینه‌های زیرساخت ارائه خدمت به خریدار (مصرف کننده) توسط اپراتور، امکان هیچ بازگشت وجهی وجود ندارد، برای همه خدمات و محصولات ذکر شده مجموعه چارتیکال و آقای احمدرضا جبل عاملی نیز هیچ گونه بازگشت وجهی وجود ندارد زیرا در هنگام خرید توسط مصرف کننده همه زیرساخت‌ها بلافاصله برای مدت تعهد پرداخت می‌شود.

امتیازهای سایت چارتیکال

امتیازاتی که در تعاملات با وبسایت چارتیکال به عنوان "دلار" دریافت می‌کنید، صرفا دلار مجازی بوده و فقط قابل استفاده در همین وبسایت می‌باشد و خارج از سایت آکادمی چارتیکال هیچ گونه اعتباری ندارد و حتی قابل برداشت نیست.

با توجه به مسائل امنیت اجتماعی و قوانین سازمان بورس کشور جمهوری اسلامی ایران و مهم‌تر از آن حریم شخصی دانش پذیران، اساتید و مربیان، از ارائه معاملات و یا تاریخچه معاملات معذوریم و در صورت تکرار درخواست و یا ایجاد حاشیه و هرگونه مزاحمت، دسترسی فرد خاطی به همه خدمات قطع خواهد شد و هیچگونه شهریه/هزینه پرداخت شده توسط مصرف کننده، از طرف آقای احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال مسترد نخواهد شد. تکرار این گونه درخواست به منزله فسخ یک طرفه قرارداد بوده و شخص خاطی حق هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می‌کند.

حضور همزمان در چند کلاس به علت تضییع حقوق سایر دانش پذیران ممنوع می‌باشد و در صورت تخلف منجر به قطع دسترسی 5 روزه از خدمات چارتیکال می‌شود.

هر گونه رد و بدل کردن شماره تماس یا لینک گروه (واتساپ، ایتا، روبیکا، بله، تلگرام، کلاب هوس، توییتر و... ) فی مابین دانش پذیران و مربیان در محیط ورکشاپ آنلاین، کوچینگ زنده، و سیستم آموزش انلاین ممنوع می‌باشد، و در صورت مشاهده در اخطار اول 1 ماه دسترسی فرد یا افراد خاطی قطع می‌گردد و در صورت تداوم منجر به قطع دسترسی دائمی دانش پذیر به خدمات و محصولات مجموعه چارتیکال می‌شود و هیچگونه شهریه/هزینه پرداخت شده توسط مصرف کننده، از طرف آقای احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال مسترد نخواهد شد. انجام این کار به منزله فسخ یک طرفه قرارداد بوده و شخص خاطی حق هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می‌کند.

هر گونه مبادرت دانش پذیر به دریافت تاییدیه از مربیان به منظور ورود به معامله و درخواست از مربی برای دریافت سیگنال یا تایید نقطه ورود یا گرفتن تایید از مربی برای معامله منجر به دریافت اخطار و قطع دسترسی به خدمات به مدت یک ماه و در صورت تداوم قطع دائمی دسترسی خواهد شد.

هرگاه دانش پذیر پس از استفاده از امکانات آموزشی چارتیکال، مبادرت به تدریس مباحث آموزشی چارتیکال چه به صورت کامل چه به صورت انتخابی به هر صورتی در هر محیطی، به غیر بکند آکادمی چارتیکال جبل عاملی این اقدام را به منزل تکمیل پروسه یادگیری تلقی می‌کند، بنابراین نسبت به انسداد زودهنگام دسترسی دانش پذیر به همه خدمات آکادمی اقدام می‌نماید. همچنین هیچگونه شهریه/هزینه پرداخت شده توسط مصرف کننده، از طرف آقای احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال مسترد نخواهد شد. انجام این کار به منزله فسخ یک طرفه قرارداد بوده و شخص خاطی حق هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می‌کند.

لازم به ذکر است که آقای احمدرضا جبل عاملی و آکادمی چارتیکال این موضوع را حق خود می‌دانند که دانش پذیر خاطی ذکر شده را به عنوان استفاده کننده از خدمات و محتوای خویش، در شبکه‌های اجتماعی معرفی نماید و دانش پذیر هم اختیارات و حق هرگونه اعتراض را از خود سلب می کند. همچنین دانش پذیر خاطی این اختیار و حق را به آقای احمدرضا جبل عاملی و مجموعه چارتیکال می‌دهد که در صورت این تخطی، ایشان از دانش پذیر خاطی در مراجع قانونی شکایت و پیگیری قضایی در خصوص حقوق کپی رایت کنند. همه قوانین بالا شامل برند و نام آقای احمدرضا جبل عاملی و چارتیکال می‌باشد.

شرایط بازگشت وجه

ضمانت بازگشت وجه تنها تا 7 روز پس از خرید اولین اشتراک انجام می شود؛ پس از گذشت هفت روز عودت وجه مطابق با بندهای بالا بوده و این ضمانت بازگشت وجه فقط به خرید اولین اشتراک تعلق می گیرد. اشتراک های مادام العمر تا زمانی برقرار هستند که آکادمی چارتیکال فعالیت آموزشی انجام می دهد یعنی مادام العمر به اندازه حیات آکادمی چارتیکال می باشد نه حیات دانشجو. خدمات اشتراک های مادام العمر مطابق با خدمات جاری آکادمی می باشد، نه مطابق با خدمات زمان خرید اشتراک مادام العمر. یعنی آکادمی چارتیکال این حق و اجازه را دارد تا در گذر زمان در راستای ارتقا خدمات خود به صورت یک طرفه خدمات خود را حذف، اضافه یا تغییر دهد. چنانچه هر گونه واگذاری اشتراک به هر شکل به غیر صورت گیرد ضمن فسخ شدن قرارداد از طرف خریدار و قطع دسترسی ها به همه بخش های آکادمی، احمدرضا جبل عاملی و مجموعه چارتیکال این حق را دارند که برابر با ضرر و زیانی که متحمل شده اند پیگیری های قانونی را در خصوص فرد خاطی انجام دهند. اشتراک و دسترسی ها به کلیه خدمات آکادمی چارتیکال تنها برای خریدار بوده و هرگونه اشتراک گذاری با دیگران و یا واگذاری، خلاف حقوق کپی رایت بوده و نقض حقوق کپی رایت و برابر با خیانت در امانت می باشد

امضاي الکترونيکي:

عبارت از هر نوع علامت منضمم شده يا به نحو منطقی متصل شده به (داده پيام) است كه برای شناسايی امضاء كننده (داده پيام)، مورد استفاده قرار می‌گيرد که با استفاده از وسایل ارتباط از راه دور که عبارت از هر نوع وسيله‌ای است كه بدون حضور فيزيكی همزمان تامين كننده و مصرف كننده جهت فروش كالا و خدمات استفاده می‌شود و به صورت عقد از راه دور که ايجاب و قبول راجع به كالاها و خدمات بين تامين كننده و مصرف كننده با استفاده از وسايل ارتباط از راه دور است انجام می‌شود.

هر گاه قانون وجود امضاء را لازم بداند امضای الکترونيکی مكفی است.

آیا قوانین و مقررات چارتیکال را می پذیرید؟
بله، قوانین را می پذیرم
خیر
بله
خیر

X
Sign up
Email *
Edit Email
An email containing a confirmation link has been sent to you. (credit 5 minutes)
Cancel
تیکت
درخواست پشتیبانی
سحر شیرینی مسئول حساب کاربری شما
درخواست جدید
درخواست های پشتیبانی
اطلاعیه ها
موضوع درخواست خود را انتخاب کنید:
دوره های تخصصی
عنوان درخواست خود را انتخاب کنید:
دوره چهار ماه پشتیبانی
پرسش های متداول:
دوره چهار ماه پشتیبانی شامل چه خدماتی میباشد؟
متن درخواست:
افزودن پیوست: ( * حداکثر حجم مجاز: 3 مگابایت | * فرمت های مجاز: jpg / png )
انتخاب فایل

فایل ضمیمه را انتخاب کنید

فرمت فایل معتبر نیست!
حجم فایل بیشتر از 3 مگابایت است!
ارسال درخواست

جهت ارسال تیکت لازم است به حساب کاربری خود وارد شوید