اخبار اقتصادی هفته

یکشنبه۶ خرداد ماه ۱۴۰۳شماره ۲۰

تحلیل اقتصادی آمریکا و جهان (بخش اول)(مروری بر اخبار گذشته و تحلیل هفته پیش رو)

نرخ بالای وام مسکن خریداران خانه را تحت فشار قرار می دهد

داده های اقتصادی این هفته نشان داد که چگونه نرخ های بهره بالا باعث سرکوب تقاضا در بخش مسکن شده است. نرخ ‌های وام مسکن در ماه‌ های اخیر افزایش داشته زیرا تورم ثابت در سه ماهه اول باعث افزایش انتظارات نرخ شد. طبق شاخص فردی مک، نرخ ثابت 30 ساله به طور پیوسته از 6.6 درصد در اوایل فوریه به بیش از 7.0 درصد در اواسط آوریل رسیده است. خرید خانه به طور گسترده در پاسخ به آن کاهش یافته و جای خود را به کاهش فروش خانه های جدید و موجود داده.

کاهش تقاضای مسکن تک‌ خانواری باعث شد که فروش خانه‌ های موجود در آوریل 1.9 درصد کاهش یابد. اگرچه فروش مجدد همچنان در تراز امسال بهبود یافته است، آوریل یک سلسله کاهش دو ماهه را ثبت کرد که باعث شد سرعت فروش 5.5 درصد کمتر از آخرین اوج در فوریه باشد. در روند صعودی، عرضه مجدد فروش در کنار سرعت فروش ضعیف تر رشد کرده است. موجودی خانه های موجود می تواند عرضه 3.4 تایی در ماه را در آوریل حفظ کند، در حالی که در فوریه 3.0 مورد در ماه بود. با این حال، عرضه به طور کلی کم است، اما فشار قیمت را ثابت نگه می دارد. میانگین قیمت فروش مجدد برای یک خانواده در آوریل 5.6 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت که بالاترین رشد سالانه در سال جاری بود.در همین حال، فروش خانه های نوساز در طول ماه افت شدیدتر از حد انتظار 4.7 درصدی را تجربه کرد. اگرچه سازندگان با استفاده از مشوق‌ های فروش برای تثبیت تقاضا نسبتاً موفق بوده ‌اند، رکود ماه آوریل نشان می ‌دهد که برخی از سازندگان ممکن است برای جبران هزینه‌ های مالی اخیر تلاش کنند. افزایش موجودی فروش مجدد ممکن است مانع دیگری باشد که بر تقاضای خانه های جدید تاثیر می گذارد. با این اوصاف، عرضه فراوان همچنان برای سازندگان عامل مثبتی است. موجودی خانه های جدید در آوریل به بالاترین سطح خود از سال 2008 رسید و توانست 9.1 فروش در ماه را حفظ کند. علاوه بر این، سازندگان مورد بررسی توسط NAHB استفاده خود را از کاهش قیمت و کاهش نرخ وام مسکن در ماه می افزایش دادند، که ممکن است به بازگرداندن خریداران از انزوا کمک کند.

نمودار ۱ –  نرخ وام مسکن در مقابل فروش خانه های موجود

نمودار ۲ – سفارشات جدید کالاهای بادوام

سفارشات کالاهای بادوام پرتویی از آفتاب را به اطلاعات ضعیف تاریک اضافه کردند. سفارشات هدلاین در آوریل 0.7 درصد افزایش یافت و انتظارات برای کاهش را به چالش کشید. روند رشد سه ماهه اکنون نشان می دهد که صنعت تولید امروز نسبت به اواخر سال گذشته در وضعیت بهتری قرار دارد. به نظر می رسد تولید با فناوری پیشرفته از شوق هوش مصنوعی و اتوماسیون رونق گرفته است، زیرا مقوله رایانه و الکترونیک از نظر رشد سفارشات سالانه پس از وسایل نقلیه موتوری و قطعات در رتبه دوم قرار دارد. به نظر می رسد که سفارشات وسایل نقلیه موتوری در بحبوحه عادی شدن زنجیره های تامین و سطح موجودی به مسیر خود بازگشته است. اگرچه برای تورم تعدیل نشده است، اما سفارشات خودروها و قطعات در ماه آوریل 12.7 درصد بالاتر از اوج خود قبل از همه گیری بود.

ما انتظار داریم که این بخش‌ های حساس به نرخ بهره به تدریج بهبود را تجربه کنیم، زیرا فدرال رزرو در اواخر سال جاری به سمت سیاست ‌های انبساطی حرکت می ‌کند. همانطور که در ارزیابی نرخ بهره بحث شده، اعضای فدرال رزرو به پیام های خود در این هفته پایبند ماندند و تأکید کردند که تا زمانی که مطمئن نشده اند که تورم در مسیر بازگشت به سمت هدف قرار دارد، کاهش نرخ ها را آغاز نخواهند کرد. طبق صورتجلسات ماه می، با ادامه روند رشد اقتصاد و توقف تورم، اعضای FOMC گفتند “بیش از آنچه قبلاً پیش بینی شده بود” طول می کشد تا این اعتماد را به دست آورند. داده نرم ‌تر اشتغال و دستمزد آوریل گامی در مسیر درست بود، اما داده ‌های مربوط به فعالیت این هفته نتوانست نگرانی ‌ها را برطرف کند. اولین مطالعه از شاخص‌ های PMI جهانی S&P نشان می‌ دهد که اقتصاد در مسیر رشد با سریع ‌ترین سرعت در 25 ماه گذشته است. نه تنها فعالیت در بخش ‌های تولید و خدمات افزایش یافت، بلکه تولیدکنندگان بیشترین افزایش هزینه‌ های ورودی را در یک سال و نیم گزارش کردند. ما همچنان انتظار داریم که بازار کار نرم شود و تورم در طی سال کاهش یابد و اولین کاهش نرخ در سپتامبر را به همراه داشته باشد. با این حال، ما تصدیق می ‌کنیم که ریسک ‌ها به سمت انعطاف‌ پذیری اقتصادی بیشتر و کاهش بیشتر فشار قیمت ‌ها متمایل هستند.

چشم انداز ایالات متحده آمریکا

اعتماد مصرف کننده  • سه شنبه

واگرایی بین مخارج مصرف کننده و اعتماد یک تحول گسترده در سال گذشته بوده است. اعتماد خانوارها، همانطور که توسط هیئت کنفرانس اندازه گیری می شود، برای سه ماه متوالی کاهش یافته است و در آوریل به پایین ترین حد خود از تابستان 2022 رسیده. همزمان، مخارج واقعی مصرف کننده با نرخ سالانه 2.5 درصد در سه ماهه اول سال رشد کرده که سه ماهه را 2.4 درصد بالاتر از سال قبل خود بسته است. چرا وقتی خرج کردن خوب است اعتماد به نفس پایین است؟ رشد سرسخت قیمت حداقل بخشی از شکاف را توضیح می دهد. تورم از سرعت سرسام آور خود در سال 2022 کاهش یافته است، اما قیمت ها همچنان در حال افزایش هستند و شوک چند سال گذشته به چشم انداز ضعیف در اقتصاد تبدیل شده است. در ماه آوریل، قیمت بنزین افزایش یافت، خرده فروشی متوقف شد، قیمت سهام کاهش یافت و نرخ بیکاری یک دهم افزایش داشت. در حالی که قیمت سهام اخیراً بالاتر رفته است، ما گمان می‌کنیم که این امر چندان تأثیری در تقویت احساسات خانوار نخواهد داشت. ما به دنبال این هستیم که شاخص اعتماد مصرف کننده در ماه می یک واحد کاهش یابد و به 96.0 برسد.

نمودار ۳ –  شاخص اعتماد مصرف کننده

درآمد و هزینه شخص • جمعه

با وجود تزلزل اعتماد، بخش خانوار همچنان به نشان دادن انعطاف پذیری خود ادامه می دهد. مخارج مصرف کننده در ماه مارس در بحبوحه کاهش رشد درآمد واقعی قابل تصرف، قوی تر از حد انتظار بود. برای تامین مخارج زندگی، نرخ پس‌انداز شخصی از ابتدای سال کاهش یافته و در پایین‌ترین سطح تاریخی 3.2 درصد قرار دارد. افزایش هزینه‌های وام‌گیری سرعت گسترش اعتبار مصرف‌کننده را کاهش داده است، اما افزایش مداوم بدهی کارت اعتباری و نرخ پس‌انداز پایین نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان تمام موانع خود را برای هزینه کردن کنار می زنند.

پس از افزایش 0.8 درصدی در فوریه و مارس، ما به دنبال هزینه های شخصی هستیم تا در آوریل 0.3 درصد افزایش کمتری داشته باشیم. خرده‌فروشی در طول ماه ثابت بود زیرا عید پاک زودتر از حد معمول بود و مقداری از هزینه‌ها را تا ماه مارس به نفع آوریل جلو انداخت. در بخش درآمد دفتر کل، پیش‌بینی می‌کنیم درآمد شخصی 0.3 درصد افزایش یابد. دستمزد ها در سه ماهه اول قوی بودند، اما داده های اخیر حاکی از ضعف در بازار کار و کاهش رشد دستمزد ها است. با توجه به انتظار ما برای افزایش 0.3 درصدی کاهش تورم PCE، ما گمان می کنیم که رشد درآمد واقعی ثابت خواهد بود. کاهش رشد درآمد تعدیل‌شده بر اساس تورم، هزینه‌های مصرف‌کننده را در نیمه دوم سال جاری کاهش می‌دهد، که به کنترل فشار افزایشی تقاضا بر تورم کمک می‌کند. ما انتظار داریم که کاهش قیمت اصلی PCE در ماه آوریل در 2.8 درصد سالانه ثابت بماند و در پایان سال جاری در حدود آن نرخ ثابت بماند.

نمودار ۴ – درآمد در مقابل مخارج

بررسی بین المللی

اقتصادهای خارجی در بحبوحه رشد مداوم اقتصادی، روندهای تورمی مختلط را نشان می دهند.

این هفته شاهد انتشار داده‌های کلیدی دستمزد و تورم از اقتصادهای G10 بودیم که به فعالان بازار بینشی از مسیر بالقوه سیاست‌های پولی در ماه‌های آینده ارائه داد. برای شروع، داده‌های تورم کانادا در ماه آوریل کاهش بیشتر فشار قیمت‌ها را نشان می‌دهد، که باید برای سیاست‌گذاران بانک کانادا (BoC) خوشایند باشد، زیرا ما معتقدیم که آماده ارائه یک کاهش اولیه 25 واحدی نرخ در جلسه ۵ ژوئن خود هستند. تورم هدلاین شاخص مصرف کننده طبق پیش بینی ها به 2.7 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت، در حالی که میانگین شاخص های تورم اصلی بیش از حد انتظار کاهش یافت و به 2.75 درصد رسید. مقامات BoC در آخرین اعلامیه سیاست پولی خود خاطرنشان کردند که به دنبال شواهدی هستند که نشان دهد حرکت نزولی در تورم پایدار است. به نظر می رسد که این آرزو ممکن است به حقیقت بپیوندد. از نظر پیامدهای سیاست پولی، هنگامی که محیط کاهش تورم را در کنار تعدیل رشد اقتصادی در نظر می گیریم، از چشم انداز خود در مورد سیاست گذاران بانک مرکزی برای شروع چرخه تسهیل خود در ژوئن امسال حمایت می کنیم.در مرحله بعد، در بریتانیا، فشارهای قیمتی کمتر از حد انتظار در آوریل کاهش یافت، تحولی که ما معتقدیم از چشم انداز ما برای کاهش اولیه نرخ 25 واحدی در آگوست در مقابل کاهش اولیه ژوئن حمایت می کند. تورم هدلاین به 2.3 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافت در حالی که انتظار می رفت با کاهش بیشتر به 2.1 درصد برسد، در حالی که تورم اصلی نیز کاهش کمتری داشت و به 3.9 درصد رسید. تورم خدمات – یکی از بخش های اصلی نگرانی سیاستگذاران بانک مرکزی – نیز از این موضوع پیروی کرد و تنها با یک ذره کاهش به 5.9 درصد رسیده است. این شگفتی‌های صعودی تورم امیدها برای کاهش نرخ در ژوئن را از بین برد، به طوری که بازارها اکنون با احتمال کمتر از 10 درصد کاهش در ماه آینده قیمت‌گذاری می‌کنند، در مقابل احتمال نزدیک‌ به 50 درصد قبل از انتشار داده‌های تورمی. ما معتقدیم که اگرچه این داده‌ها سیاست‌گذاران بانک مرکزی انگلیس (BoE) را هیجان‌زده نمی‌کند، اما آنها کاهش نرخ بهره در تابستان را از گزینه های محتملشون حذف نمی کنند، زیرا مقامات BoE اخیراً به چشم‌انداز نزدیک شدن به کاهش نرخ اشاره کرده‌اند. در حال حاضر، ما با چشم انداز خود برای کاهش 25 واحدی اولیه نرخ نرخ BoE در ماه آگوست راحت هستیم.

نمودار ۵– قیمت های مصرف کننده بریتانیا

نمودار ۶ – شاخص های PMI ترکیبی یورو و رشد تولید ناخالصی داخلی

تحلیل طلا

با توجه به منطقه یورو، به نظر می رسد رشد دستمزدها تا اوایل سال 2024 ادامه داشته باشد، اگرچه چشم انداز ما برای کاهش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا (ECB) در ژوئن همچنان پا بر جاست. این هفته شاهد انتشار ارقام هزینه نیروی کار و دستمزدهای مورد مذاکره برای سه ماهه اول بودیم. اولی شتابی را در سرعت هزینه های نیروی کار در سه ماهه اول به 4.9 درصد نسبت به سال قبل نشان داد. با این اوصاف، به نظر می رسد که این داده تا حدی پر نوسان به آرامی از اوج خود در اواخر سال 2022 کاهش یافته و در حالی که معیار دستمزدهای توافقی در سه ماهه اول سال 2024 به 4.69 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رسید، بانک مرکزی اروپا تفسیری را منتشر کرد و خاطرنشان کرد که این رقم تحت تأثیر پرداخت های یکباره است. در حالی که انتظار می رود رشد دستمزد توافقی تا حدودی بالا باقی بماند، “به نظر می رسد فشار دستمزدها در سال 2024 کاهش یابد.” ما فکر نمی‌کنیم که داده‌های دستمزد این هفته سیاست‌گذاران بانک مرکزی اروپا را از کاهش 25 واحدی اولیه نرخ بهره در ژوئن منصرف کند، اگرچه این موضوع مجدداً تأیید می‌کند که مقامات در ابتدا رویکردی تدریجی برای تسهیل اتخاذ کرده و کاهش نرخ‌ها را در ژوئیه قبل از از سرگیری در سپتامبر متوقف می‌کنند.

بانک مرکزی نیوزلند (RBNZ) نرخ خود را در 5.50 درصد ثابت نگه داشت، اما اظهارات همراه آن و پیش‌بینی اقتصادی آن لحن هاوکیش داشتند. RBNZ اوج خود را برای مسیر نرخ بالاتر به 5.65٪ بازبینی کرد که نشان می دهد خطر افزایش بیشتر وجود دارد. RBNZ اکنون تا سه ماهه سوم-2025 تسهیلات پولی را پیش بینی نمی کند. در حالی که ما در نهایت انتظار انقباض بیشتر نداریم. RBNZ همچنین گفت که تورم داخلی پایدار همچنان یک ریسک صعودی قابل توجه است، که نشان می دهد ممکن است کاهش RBNZ تا دیرتر از آنچه در حال حاضر انتظار داریم به تعویق بیفتد.

از نظر چشم‌انداز اقتصاد بین‌المللی، نظرسنجی‌های PMI در ماه می برای منطقه یورو و بریتانیا به بهبود مستمر آن اقتصادهای کلیدی اروپایی اشاره کرد. برای منطقه یورو، PMI تولیدی به 47.4 افزایش یافت که نشان دهنده نرخ کندتر رکود برای بخش صنعت است، در حالی که PMI خدمات بدون تغییر در 53.3 بود که نشان دهنده گسترش مداوم و پیوسته در فعالیت های بخش خدمات است. با PMI خدمات، مؤلفه کسب و کار جدید به 53.6 افزایش یافت که نشانه ای دلگرم کننده برای فعالیت در ماه های آینده است. برای کشورهای عمده، PMI تولید در آلمان و فرانسه افزایش یافت، در حالی که برای PMI خدمات، جزئیات کمی پیچیده تر بود زیرا PMI خدمات آلمان بهبود یافت در حالی که PMI خدمات فرانسه کاهش. با این حال، PMI ترکیبی (یا در کل اقتصاد) منطقه یورو از 51.7 در آوریل به 52.3 در ماه می افزایش یافت که از نظر ما نشان می‌دهد که احتمالاً در طی سال، بهبود اقتصادی منطقه یورو تقویت خواهد شد. در نهایت، با توجه به قیمت‌ها، بررسی‌های PMI منطقه یورو مقداری کاهش را در بخش هزینه ورودی و قیمت خروجی نشان داد، اگرچه مولفه‌های قیمت همچنان بالاتر از سطوح قبل از همه‌گیری هستند.

برای بریتانیا، نظرسنجی‌های PMI در ماه می متفاوت بود. PMI تولید بیش از پیش‌بینی‌ها به 51.3 رسید که بالاترین سطح از جولای 2022 بود، در حالی که جزء سفارشات جدید نیز به 51.8 رسید. در مقابل، PMI خدمات به میزان قابل توجهی بیش از حد انتظار کاهش یافت و به 52.9 رسید و جزء تجاری جدید نیز به 51.8 سقوط کرد. با این حال، PMI خدمات برای هفتمین ماه متوالی در قلمرو توسعه باقی ماند. در جزئیات دیگر، و هر دو بخش تولید و خدمات را پوشش می‌دهند، مولفه‌های هزینه ورودی و قیمت خروجی هر دو در ماه می نسبت به آوریل کاهش را نشان دادند. به طور کلی، ما PMI های می بریتانیا را مطابق با بهبودی متوسط و مداوم برای اقتصاد پیش بینی می کنیم. در جاهای دیگر، PMI ترکیبی ژاپن در ماه می با کاهش PMI خدمات و افزایش PMI تولیدی به 52.4 رسید در حالی که در استرالیا PMI ترکیبی می به 52.6 کاهش یافت زیرا PMI خدمات کاهش یافت در حالی که PMI تولید ثابت بود.

چشم انداز جهانی

شاخص PMI چین • جمعه

ارقام رسمی PMI برای ماه می به فعالان بازار بینشی به موقع از وضعیت اقتصاد چین ارائه می دهد. اخیراً داده‌های مربوط به فعالیت‌های اقتصادی چین متفاوت بوده است. رشد تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول 5.3 درصد نسبت به سال قبل ثابت بود و PMI مارس دلگرم کننده بود. با این حال، ارقام PMI در ماه آوریل کاهش یافت، در حالی که رشد خرده فروشی در دو ماه گذشته ناامید کننده بوده است. این تصویر مختلط منجر به عدم اطمینان در مورد چشم انداز رشد چین در آینده شده است: آیا قدرت عمومی اقتصادی تحت الشعاع چند بخش ضعیف قرار گرفته است یا نشانه هایی از چشم انداز رشد کمتر خوشایند را مشاهده می کنیم؟

از نظر داده‌های هفته آینده، اقتصاددانان انتظار دارند که PMI تولیدی در 50.4 ثابت بماند و PMI غیر تولیدی با افزایش ملایمی به 51.5 برسد. در صورت تحقق، ما این ارقام مختلط را با چشم انداز خود برای کند شدن اقتصاد در میان مدت تا بلندمدت سازگار می دانیم. ما معتقدیم که چالش‌های ساختاری و تنش‌های ژئوپلیتیکی میزان گسترش اقتصاد چین را در سال‌های آینده محدود می‌کند. پس از احتمالاً دستیابی به هدف رشد رسمی تولید ناخالص داخلی امسال که حدود 5 درصد است، پیش بینی کاهش سرعت رشد اقتصاد به 4.3 درصد در سال 2025 مد نظر داریم.

نمودار ۷ – نظرسنجی PMI چین

CPI حوزه یورو • جمعه

هفته آینده، فعالان بازار ارقام تورم CPI منطقه یورو را برای بینش در مورد چگونگی چرخه تسهیل پولی بانک مرکزی اروپا (ECB) در طول سال جاری بررسی خواهند کرد. با توجه به پیشرفت معنی‌دار کاهش تورم، رشد اقتصادی نسبتاً کم و سیگنال‌های روشن از سوی سیاست‌گذاران، ما مطمئن هستیم که مقامات در نشست آتی ژوئن خود، کاهش اولیه نرخ 25 واحدی را ارائه خواهند کرد.

تحلیل پوند

در حالی که انتظار نداریم ارقام تورم هفته آینده پیش ‌بینی کاهش نرخ بهره در ژوئن را تحت تأثیر قرار دهد، اما ممکن است در ارزیابی چشم ‌انداز فعلی ما برای سیاست ‌گذاران بانک مرکزی اروپا برای توقف کاهش نرخ‌ ها در جولای قبل از ادامه در سپتامبر مفید باشد. اقتصاددانان انتظار دارند که تورم شاخص هدلاین در ماه می به 2.5 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته و تورم اصلی CPI در 2.7 درصد ثابت بماند. تورم خدمات نیز مورد توجه خواهد بود، زیرا این معیار در ماه ‌های اخیر تا حدی قوی بوده است، اگرچه در آوریل کاهش یافت. به طور کلی، ما معتقدیم که سیاست گذاران بانک مرکزی اروپا با ارائه کاهش اولیه نرخ در ماه آینده احساس راحتی خواهند کرد، اما ممکن است بخواهند منتظر بمانند و ببینند که چگونه برخی از فشارهای تورمی بالا – به ویژه در مورد تورم خدمات – قبل از ارائه یک کاهش دیگر در ماه سپتامبر، تغییر می کنند. اگر ثابت شود که ارقام تورم ماه می یک شگفتی نزولی معنی دار است، این می تواند این احتمال را افزایش دهد که مقامات برای کاهش نرخ بهره در ژوئن و جولای راحت باشند، اگرچه ما کاهش متوالی را به عنوان یک سناریوی ریسکی در نظر می گیریم
نمودار  ۸ تورم حوزه یورو
تولید ناخالص داخلی کانادا جمعه
هفته آینده گزارش تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول کانادا منتشر می شود که اگرچه به اندازه داده های تورم این هفته تأثیرگذار نیست، اما همچنان می تواند تأثیری بر تصمیم بانک کانادا در نشست سیاست پولی آن در 5 ژوئن داشته باشد.

اقتصاد کانادا در اوایل سال 2024 مقداری انعطاف پذیری نشان داد، همانطور که هم در ارقام تولید ناخالص داخلی ماهانه و هم در آمار اشتغال ماهانه منعکس شده است. در مقابل این شرایط، پیش‌بینی اجماع این است که رشد تولید ناخالص داخلی سه‌ماهه اول به 2.0 درصد سه ماهه سالانه رسیده باشد، که از سرعت رشد 1.0 درصدی در سه ماهه چهارم بیشتر است. حتی با وجود رشد قوی برای سه ماهه اول به طور کلی، توافق بر این است که سرعت حرکت در طی سه ماه کاهش پیدا کند، و انتظار می رود تولید ناخالص داخلی مارس به طور ماهانه ثابت باشد.

علاوه بر کلیات تولید ناخالص داخلی، چندین جزئیات دیگر گزارش برای سرنخ هایی در مورد چشم انداز رشد برای سه ماهه آینده مورد بررسی قرار خواهد گرفت. برای مثال، تقاضای نهایی داخلی در واقع در سه ماهه چهارم کاهش یافته است و یک قرائت ملایم دیگر قابل توجه خواهد بود. ما همچنین رشد درآمد قابل تصرف خانوار و نرخ پس‌انداز خانوار را زیر نظر خواهیم گرفت، با توجه به اینکه قدرت (یا ضعف) در هر دو به طور مشابه به قدرت (یا ضعف) در هزینه‌های مصرف‌کننده در آینده تبدیل می‌شود. به طور کلی، غافلگیری کاهش تولید ناخالص داخلی یا جزئیات پایین در گزارش، بیشتر از کاهش نرخ بهره بانک مرکزی کانادا در ژوئن حمایت می کند.

نمودار  ۹  تولید ناخالص داخلی کانادا و تقاضای داخلی

آمار اقتصادی مهم در پایان این هفته:

وقایع مهم در بازار های پیشرفته:

همه چی در مورد نرخ بهره است

رشد اقتصادی قوی و تورم بالاتر از هدف تورم 2 درصدی فدرال رزرو احتمالاً فشار صعودی بر بازده اوراق قرضه و فشار نزولی بر اقتصاد در زمانی که بقیه بازار مالی منعکس کننده یک اقتصاد قوی است، وارد می کند. نرخ بهره تحت کنترل است. امروز اقتصاد قوی ایالات متحده به انتظار اجماع تبدیل شده است. پیش بینی اجماع بلومبرگ ایالات متحده در سال 2024 این است که اقتصاد ایالات متحده 2.4 درصد رشد خواهد کرد و قیمت مصرف کننده 3.1 درصد افزایش خواهد یافت در حالی که نرخ بیکاری در 3.9 درصد باقی خواهد ماند. این توصیف یک اقتصاد قوی و اقتصادی است که در آن تورم بالاتر از هدف تورم 2 درصدی فدرال رزرو است.

تغییر بزرگ در انتظارات اجماع در مورد اقتصاد تأثیر قابل توجهی بر قیمت دارایی ها در کلاس های مختلف دارایی داشته است. سهام، اعتبار و کالاها در طول سال افزایش یافته اند و منعکس کننده تقاضای قوی در اقتصاد هستند. سهام و اعتبار به طور خاص به نظر می رسد به طور کامل منعکس کننده اجماع قوی اقتصادی است. سهام و اعتبار در سه ماهه چهارم سال گذشته شروع به رشد کردند، زمانی که بازده اوراق قرضه دولتی 10 ساله حدود 100 واحد پایه کاهش یافت، اما توانستند این افزایش ها را حفظ کنند و رشد را بهبود ببخشند، حتی اگر بازده اوراق قرضه دولتی 10 ساله حدود 50 واحد از ابتدای امسال افزایش یافته است.

بدون هیچ تغییر جدیدی در انتظارات اجماع در مورد اقتصاد، تمرکز در بازار مالی به بازار اوراق قرضه و چگونگی تأثیر نرخ‌ های بهره آتی بر قیمت دارایی ‌ها در کلاس ‌های مختلف دارایی معطوف شده است. تمرکز بر نرخ های بهره آتی در همبستگی مثبت قوی بین بازده دولت 10 ساله ایالات متحده و شاخص S&P 500 که از ابتدای آوریل آغاز شد، آشکار است. تاثیر بازده اوراق قرضه بلند مدت دولت آمریکا به همین جا ختم نمی شود. همبستگی آن در برابر دلار آمریکا در مقابل سایر ارزها، بازده اوراق قرضه دولتی خارجی و شاخص های بزرگ سهام خارجی همگی افزایش یافته است.

چشم انداز نزولی اوراق قرضه. افزایش نفوذ بازدهی دولت 10 ساله ایالات متحده احتمالاً خبر بدی برای بقیه بازار مالی خواهد بود. بازده اوراق 2 ساله دولت به حدود 4.9 درصد و بازده اوراق 10 ساله دولتی به حدود 4.5 درصد افزایش یافته است. این رقم هنوز حدود 35 و 50 واحد پایه کمتر از بالاترین سطوح در سال گذشته است، اگرچه انتظارات اجماع در مورد رشد اقتصادی و تورم امروز بالاتر رفته. وضعیت فعلی اقتصاد قوی ایالات متحده و تورم بالاتر از هدف تورم 2 درصدی فدرال رزرو، احتمالاً فشار صعودی بر بازده اوراق قرضه دولت ایالات متحده وارد می کند تا زمانی که مشخص شود که اقتصاد در حال کاهش است و تورم را به طور پایدار به 2 درصد کاهش می یابد.

بسیارسخت است که بدانیم چه میزان نرخ بهره فشار نزولی کافی بر اقتصاد وارد می کند تا
تورم را به طور پایدار به 2 درصد برگرداند، اما اقتصاد به ما می گوید که احتمالاً
بالاتر از سطح فعلی خواهد بود. طی سال گذشته، نرخ ‌های بهره 10 ساله بین 3.5 تا 5
درصد متغیر بوده است و در آن دوره رشد اقتصادی از نرخ رشد بالقوه خود فراتر رفته و
تورم بالاتر از
هدف تورم 2 درصدی فدرال رزرو باقی مانده است. هر روز که این شرایط اقتصادی برقرار باشد، احتمالاً نرخ بهره افزایش می ‌یابد و منحنی بازدهی، که معکوس باقی می ‌ماند، احتمالاً تندتر می‌ شود.

تحلیل دلار آمریکا

البته خطراتی برای هر دو طرف پیش بینی وجود دارد. در صورتی که تورم به روند بالاتر ادامه دهد، نمی‌توانیم افزایش بیشتر نرخ بهره را رد کنیم، اما احتمالاً برای فدرال رزرو برای افزایش نرخ در سال جاری زمان زیادی لازم است. از سوی دیگر، خطرات رویدادهای زیادی از سیاست داخلی و جهانی وجود دارد که می‌تواند به اندازه کافی احساسات را تضعیف کند و باعث ایجاد دلسردی در بین خانوارها و شرکت‌ها شود، احساسات افسرده و فعالیت اقتصادی را آهسته کند.

نمودار ۲ –  بازدهی اوراق معکوس باقی می ماند

تورم یک مشکل است. افزایش مجدد تورم در سال جاری پس از کاهش معنی دار تورم در نیمه دوم سال گذشته، برای انتظارات اجماع و سیاستگذاران شگفتی بزرگی بود. مشکل پیشرفت در سال گذشته این بود که بر اساس یک انگیزه کاهش تورم بزرگ بود که بعید به نظر می رسید ادامه یابد. کالاهای اصلی هر ماه حدود 50 واحد پایه تورم را کاهش می دادند و تورم اصلی پایین تر می آمد و قیمت نفت و بنزین حدود 20 درصد در سه ماهه چهارم به دلیل عوامل خارجی غیرمرتبط با قدرت اقتصادی ایالات متحده کاهش یافت. به طور همزمان تورم خدمات اصلی به سرعت کاهش یافت، حتی اگر مصرف همچنان قوی بود. این واقعیت که تورم اصلی تنها به هدف تورم 2 درصدی فدرال رزرو با انگیزه های تورم زدایی فوق الذکر کاهش یافت، چالشی را که برای بازگرداندن تورم پایدار به 2 درصد وجود خواهد داشت، نشان می دهد.

نمودار ۳ –  فدرال رزرو فکر می کند که PCE اصلی شدیدا کاهش می یابد

شرایط اقتصادی قوی یک مشکل است. تورم امسال ممکن است اغراق آمیز باشد، اما کاهش تورم در سال گذشته نیز همینطور بود. مشکل امروز این است که مصرف قوی و بالاتر از نرخ رشدی است که با تورم حدود 2 درصد در دهه های گذشته سازگار بوده است. بدون افزایش بهره وری، که با توجه به نرخ بیکاری پایین تاریخی بسیار غیرعادی است، این نشان می دهد که تورم 2 درصدی مستلزم تضعیف مصرف است.

نمودار ۴ –  مصرف توسط درآمد حمایت می شود

مصرف از طریق درآمد، استقراض و تغییرات پس ‌انداز تأمین می ‌شود. منبع اصلی تامین مالی در این توسعه اقتصادی درآمد است و اگرچه رشد دستمزد از زمان اوج در سال 2023 کند شده است، اما همچنان در مقایسه با دهه‌های قبل بالا باقی مانده است. رابطه بین رشد دستمزد و تورم خدمات اصلی به شدت نشان می دهد که رشد دستمزد 4 درصد با تورم 2 درصد ناسازگار است. رابطه بین درآمد و تورم بسیار مهم است زیرا به وضوح نشان می دهد که بازگرداندن تورم به طور پایدار به 2٪ بدون کاهش پایدار رشد دستمزدها نیز بسیار چالش برانگیز خواهد بود.

نمودار ۵ –  درآمد فشار صعودی روی تقاضا و تورم وارد می کند

فدرال رزرو نرخ بهره را افزایش داده و رشد استقراض بخش خصوصی را ضعیف کرده است. مشکل این است که این توسعه اقتصادی ناشی از درآمد است نه رونق گرفتن استقراض در بخش خصوصی. این نشان می‌دهد که فشار نزولی بر اقتصاد ناشی از کاهش رشد استقراض، احتمالاً امروز در مقایسه با دوره‌های قبلی کمتر است.

نمودار ۶ –  استقراض در بخش خصوصی به شدت کاهش یافته است

تأثیر نرخ بهره بالاتر بر استقراض موجود نیز امروز در مقایسه با چرخه های اقتصادی قبلی کمتر است. این تا حدی به این دلیل است که این چرخه اقتصادی با رونق استقراض بخش خصوصی هدایت نمی شود و تا حدی به این دلیل است که خانوارها و مشاغل مقدار قابل توجهی از استقراض بلندمدت با نرخ بهره ثابت که از لحاظ تاریخی پایین است، دارند.

نمودار ۷ –  هزینه های بدهی بخض خصوصی در مقایسه با درآمد پایین است

به طور خلاصه، کاهش رشد وام‌گیری و افزایش هزینه‌های استقراض، فشار نزولی بر اقتصاد وارد می‌کند، اما اقتصاد به ما می‌گوید که این فشارها کندی قابل توجهی در اقتصاد ایجاد نمی‌کند. حساسیت به نرخ بهره پایین در بخش خصوصی به این معنی است که قیمت دارایی ها در بازار مالی متغیر مهمی برای تأثیرگذاری بر تمایل خانوارها و مشاغل برای پس انداز و هزینه خواهد بود. با کنار هم گذاشتن همه اینها، فشارهای کلان اقتصادی کنونی احتمالاً فشار صعودی را بر بازده اوراق وارد می کند، که فشار نزولی بر اقتصاد وارد می کند، تا زمانی که مشخص شود که تورم به طور پایدار به هدف تورم 2 درصدی فدرال رزرو برمی گردد. این محیط بدیهی است که خبر بدی برای اوراق قرضه است و به نظر می رسد که خبر بدی برای سهام و اعتبار باشد، زیرا آنها به طور کامل یک اقتصاد قوی را منعکس می کنند.

رویداد های مهم برای بازار های نوظهور:

ویسنده:صبا لطیفی

https://t.me/fundamentallatifi

Shadii_trading_fundamental

ورود به کابین
شگفت زده می شوید!

دیدگاه ها و پرسش ها

تعداد دیدگاه های این صفحه 0 تعداد کل دیدگاه ها: 11,663

    شما اولین دیدگاه را ثبت کنید!

دیدگاه شما

دیدگاه ها و پرسش ها

0 | 11,663
+

ثبت اولین دیدگاه

با تبادل تجربه و نظر زمان بخرید

پاسخگویی حداکثر 30 دقیقه کاری

دریافت هدایا و ورود به چارتیکال
بستن همه
بستن موقت
قوانین و مقررات مجموعه چارتیکال

افشای ریسک:

انجام معامله در بازارهای مالی اعم از سهام‌ها، ارزها، کالاها، شاخص‌ها، رمزارز‌ها، آتی و... ممکن است به ایجاد ضررهای بزرگ به سرمایه شما و حتی شاید از بین رفتن همه سرمایه‌ای که در بازار دارید منتهی شود. لذا انجام هرگونه معاملات در این بازارها تنها باید در چهارچوب پذیرش و قبول همه ریسک‌های موجود و همچنین اعمال تکنیک‌های مديريت سرمايه صورت گیرد. و ضمنا هرگونه از آموزش‌ها، محتواها، ابزارها، نظرات و تحلیل‌هایی که از جانب احمدرضا جبل عاملی، اساتید، مربیان و هریک از دانش پذیران مجموعه و وبسایت چارتیکال در خصوص آموزش و موقعيت‌های معاملاتی در هر محیط آموزشی این مجموعه اعم از آنلاین و حضوری و همچنین خدمات تحت وب یا نرم افزارهای مربوطه فقط جنبه آموزشی داشته و به عنوان پیشنهادی برای خرید یا فروش به هیچ وجه تلقی نمی‌گردد و ممکن است به دلیل ریسک‌های انکار ناپذیر معامله‌گری موجب ضرر و از دست رفتن سرمایه شما شود.

با توجه به ماهیت کلی همه‌ی بازارهای معاملاتی ضرر جزئی جدا نشدنی از نتایج معاملات و عملکرد همه‌ی معامله‌گران که با روش‌ها یا ابزارهای مختلف معامله می‌کنند می‌باشد، پس به طور طبیعی به هر روشی که در بازار معامله شود ضرر در کمین معامله‌گر است. مجموعه چارتیکال جبل عاملی فقط یک مجموعه علمی بوده که هدف آن ارتقاء دانش و آگاهی علاقه‌مندان به بازارهای مالی است و هیچگونه قصد تشویق و یا ترویجی برای ورود به بازارها یا انجام معاملات در آنها را ندارد و استفاده دانش پذیران و مصرف کنندگان چه از آموزش‌ها، محتوا ها،ابزارها، پشتیبانی‌ها، کوچینگ‌ها، ورکشاپ‌ها و... در هر محیط آنلاین یا حضوری کاملا بستگی به برداشت‌ها، یادگیری، مهارت و استعداد هر فرد دارد.

همچنین یادآور می‌شویم که همه محتواها، آموزش‌ها، ابزارها، پشتیبانی‌ها که چه به صورت رایگان و چه با پرداخت هزینه می‌باشند تنها برای استفاده شخصی بوده و استفاده کننده یا دانش پذیر حق هیچگونه انتشار، آموزش، ارائه سیگنال یا تحلیل به غیر یا حتی در اختیار دادن پنل کاربری و آموزش‌ها را به هیچ فرد دیگری را ندارد که در صورت تخطی با توجه به حق کپی رایت و حقوق مولف پیگیری قانونی خواهد شد و دسترسی کاربر از همه خدمات قطع خواهد شد. در چنین صورتی هیچ هزینه‌ای که به مجموعه چارتیکال یا آقای احمدرضا جبل عاملی پرداخته است به شخص خاطی عودت نشده و حق هیچگونه اعتراض ندارد. زیرا این کار ضمن عدم رعایت حقوق کپی رایت به معنای فسخ یک طرفه بوده و حق هر گونه اعتراض و شکایت را از خود سلب کرده است.

تبلیغات، نرم افزارها یا شرکت‌های معرفی شده از طرف جناب احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال جبل عاملی تنها به عنوان پیشنهادی به هدف سهولت دانش پذیران و استفاده کنندگان می‌باشد و دقت، سرعت، صحت و پشتیبانی هرگونه عملکرد یا ارائه خدمات یا داده‌ها هیچ مسئولیتی برای جانب احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال نداشته و تحقیق و مسئولیت استفاده از این نرم افزارها، داده‌ها و یا شرکت‌ها بطور کامل بر عهده استفاده کننده است و استفاده کاربر یا دانشجو از هریک از آنها به منزله قبول ریسک و مسئولیت بوده و هیچگونه مسئولیت یا تعهدی برای احمدرضا جبل عاملی و مجموعه چارتیکال ندارد و حق هرگونه اعتراض و شکایت از ایشان و مجموعه چارتیکال را از خود سلب کرده است.

افتتاح حساب معاملاتی و یا هرگونه همکاری دیگر با هر یک از کارگزاری‌ها یا صرافی‌های معرفی شده توسط احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال مستلزم و به معنای قبول شرایط، مقررات و متن قرارداد و مواقتنامه کارگزاری یا صرافی مربوطه طبق قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران و شرکت مربوطه از طرف مصرف کننده ( کاربر یا دانشجو) می‌باشد. هرگونه دقت، صحت و سرعت انجام خدمات یا پشتیبانی تماما توسط شرکت‌های مربوطه انجام و پیگیری می‌شود. هرگونه افتتاح حساب یا همکاری با کارگزاری‌ها یا صرافی‌ها به منزله قبول مسئولیت مصرف کننده بوده و هیچگونه تعهد یا مسئولیتی برای احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال ندارد و شخص حق هرگونه اعتراض یا شکایت از ایشان و مجموعه چارتیکال را از خود سلب کرده است.

شرايط برگشت وجه ثبت نام دوره ها:

آموزش‌ها، محتواها‌، ابزارها، کوچینگ‌ها، ورکشاپ‌ها، محصولات و هرگونه خدمات چارتیکال احتمالا برای اشخاصی مفید و اثربخش است که اقدامات دانش پذير طبق روال تعريف شده و پیشنهادات و تمرین‌های ارائه شده از طرف مجموعه چارتیکال جبل عاملی به صورت منظم و موثر صورت پذيرند و مهم‌تر از همه ژورنال نويسی نمايد (تا با بررسی ژورنال مربوطه توسط كارشناسان مجموعه چارتیکال نقاط ضعف و قوت مورد ارزيابی قرار گيرند). بازگشت وجه کامل صرفاً تا 7 روز بعد از خرید خدمات یا محصولات امکان پذیر است

برای بازگشت وجه باید از طریق تیکت یا پیام پنل کاربری با مجموعه چارتیکال در ارتباط باشید و با ارسال مدارک اثبات خرید، مراحل تایید هویت و بازگشت وجه را طی کنید؛ در صورتی که برای واریز خود مدرکی مثل رسید پرداخت نداشته باشید، امکان بازگشت وجه به هیچ صورت وجود ندارد و خریدار هم حق و اختیار هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می‌کند.

وجه واریزی صرفا به حسابی واریز خواهد شد که خرید با آن صورت گرفته است.

کالاهای فیزیکی، دانلودی، دوره‌های آموزش ویدیویی یا حضوری، کارگاه‌ها، کوچینگ‌ها و ورکشاپ‌ها قابلیت مرجوعی یا بازگشت وجه ندارند و به هیچ عنوان هزینه‌ای مسترد نخواهد شد، حتی قبل از 7 روز. به این دلیل که این محصولات پس از خرید قابل کپی و تکثیر بوده یا در زمان خرید محصول توسط مصرف کننده بلافاصله همه زیر ساخت‌های ارائه خدمات توسط مجموعه چارتیکال و آقای احمدرضا جبل عاملی تهیه و فراهم شده و هزینه‌های مربوطه برای زیرساخت‌ها پرداخت شده است. دقیقا مانند زمانی که بسته یک ماهه اینترنتی توسط مصرف کننده از یک اپراتور خریداری شده باشد ولی حتی 1 دقیقه توسط خریدار استفاده نشود هیچ گونه بازگشت وجهی از طرف اپراتور به مصرف کننده انجام نمی‌شود؛ همانطور که در مثال به دلیل فراهم و پرداخت هزینه‌های زیرساخت ارائه خدمت به خریدار (مصرف کننده) توسط اپراتور، امکان هیچ بازگشت وجهی وجود ندارد، برای همه خدمات و محصولات ذکر شده مجموعه چارتیکال و آقای احمدرضا جبل عاملی نیز هیچ گونه بازگشت وجهی وجود ندارد زیرا در هنگام خرید توسط مصرف کننده همه زیرساخت‌ها بلافاصله برای مدت تعهد پرداخت می‌شود.

امتیازهای سایت چارتیکال

امتیازاتی که در تعاملات با وبسایت چارتیکال به عنوان "دلار" دریافت می‌کنید، صرفا دلار مجازی بوده و فقط قابل استفاده در همین وبسایت می‌باشد و خارج از سایت آکادمی چارتیکال هیچ گونه اعتباری ندارد و حتی قابل برداشت نیست.

با توجه به مسائل امنیت اجتماعی و قوانین سازمان بورس کشور جمهوری اسلامی ایران و مهم‌تر از آن حریم شخصی دانش پذیران، اساتید و مربیان، از ارائه معاملات و یا تاریخچه معاملات معذوریم و در صورت تکرار درخواست و یا ایجاد حاشیه و هرگونه مزاحمت، دسترسی فرد خاطی به همه خدمات قطع خواهد شد و هیچگونه شهریه/هزینه پرداخت شده توسط مصرف کننده، از طرف آقای احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال مسترد نخواهد شد. تکرار این گونه درخواست به منزله فسخ یک طرفه قرارداد بوده و شخص خاطی حق هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می‌کند.

حضور همزمان در چند کلاس به علت تضییع حقوق سایر دانش پذیران ممنوع می‌باشد و در صورت تخلف منجر به قطع دسترسی 5 روزه از خدمات چارتیکال می‌شود.

هر گونه رد و بدل کردن شماره تماس یا لینک گروه (واتساپ، ایتا، روبیکا، بله، تلگرام، کلاب هوس، توییتر و... ) فی مابین دانش پذیران و مربیان در محیط ورکشاپ آنلاین، کوچینگ زنده، و سیستم آموزش انلاین ممنوع می‌باشد، و در صورت مشاهده در اخطار اول 1 ماه دسترسی فرد یا افراد خاطی قطع می‌گردد و در صورت تداوم منجر به قطع دسترسی دائمی دانش پذیر به خدمات و محصولات مجموعه چارتیکال می‌شود و هیچگونه شهریه/هزینه پرداخت شده توسط مصرف کننده، از طرف آقای احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال مسترد نخواهد شد. انجام این کار به منزله فسخ یک طرفه قرارداد بوده و شخص خاطی حق هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می‌کند.

هر گونه مبادرت دانش پذیر به دریافت تاییدیه از مربیان به منظور ورود به معامله و درخواست از مربی برای دریافت سیگنال یا تایید نقطه ورود یا گرفتن تایید از مربی برای معامله منجر به دریافت اخطار و قطع دسترسی به خدمات به مدت یک ماه و در صورت تداوم قطع دائمی دسترسی خواهد شد.

هرگاه دانش پذیر پس از استفاده از امکانات آموزشی چارتیکال، مبادرت به تدریس مباحث آموزشی چارتیکال چه به صورت کامل چه به صورت انتخابی به هر صورتی در هر محیطی، به غیر بکند آکادمی چارتیکال جبل عاملی این اقدام را به منزل تکمیل پروسه یادگیری تلقی می‌کند، بنابراین نسبت به انسداد زودهنگام دسترسی دانش پذیر به همه خدمات آکادمی اقدام می‌نماید. همچنین هیچگونه شهریه/هزینه پرداخت شده توسط مصرف کننده، از طرف آقای احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال مسترد نخواهد شد. انجام این کار به منزله فسخ یک طرفه قرارداد بوده و شخص خاطی حق هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می‌کند.

لازم به ذکر است که آقای احمدرضا جبل عاملی و آکادمی چارتیکال این موضوع را حق خود می‌دانند که دانش پذیر خاطی ذکر شده را به عنوان استفاده کننده از خدمات و محتوای خویش، در شبکه‌های اجتماعی معرفی نماید و دانش پذیر هم اختیارات و حق هرگونه اعتراض را از خود سلب می کند. همچنین دانش پذیر خاطی این اختیار و حق را به آقای احمدرضا جبل عاملی و مجموعه چارتیکال می‌دهد که در صورت این تخطی، ایشان از دانش پذیر خاطی در مراجع قانونی شکایت و پیگیری قضایی در خصوص حقوق کپی رایت کنند. همه قوانین بالا شامل برند و نام آقای احمدرضا جبل عاملی و چارتیکال می‌باشد.

شرایط بازگشت وجه

ضمانت بازگشت وجه تنها تا 7 روز پس از خرید اولین اشتراک انجام می شود؛ پس از گذشت هفت روز عودت وجه مطابق با بندهای بالا بوده و این ضمانت بازگشت وجه فقط به خرید اولین اشتراک تعلق می گیرد. اشتراک های مادام العمر تا زمانی برقرار هستند که آکادمی چارتیکال فعالیت آموزشی انجام می دهد یعنی مادام العمر به اندازه حیات آکادمی چارتیکال می باشد نه حیات دانشجو. خدمات اشتراک های مادام العمر مطابق با خدمات جاری آکادمی می باشد، نه مطابق با خدمات زمان خرید اشتراک مادام العمر. یعنی آکادمی چارتیکال این حق و اجازه را دارد تا در گذر زمان در راستای ارتقا خدمات خود به صورت یک طرفه خدمات خود را حذف، اضافه یا تغییر دهد. چنانچه هر گونه واگذاری اشتراک به هر شکل به غیر صورت گیرد ضمن فسخ شدن قرارداد از طرف خریدار و قطع دسترسی ها به همه بخش های آکادمی، احمدرضا جبل عاملی و مجموعه چارتیکال این حق را دارند که برابر با ضرر و زیانی که متحمل شده اند پیگیری های قانونی را در خصوص فرد خاطی انجام دهند. اشتراک و دسترسی ها به کلیه خدمات آکادمی چارتیکال تنها برای خریدار بوده و هرگونه اشتراک گذاری با دیگران و یا واگذاری، خلاف حقوق کپی رایت بوده و نقض حقوق کپی رایت و برابر با خیانت در امانت می باشد

امضاي الکترونيکي:

عبارت از هر نوع علامت منضمم شده يا به نحو منطقی متصل شده به (داده پيام) است كه برای شناسايی امضاء كننده (داده پيام)، مورد استفاده قرار می‌گيرد که با استفاده از وسایل ارتباط از راه دور که عبارت از هر نوع وسيله‌ای است كه بدون حضور فيزيكی همزمان تامين كننده و مصرف كننده جهت فروش كالا و خدمات استفاده می‌شود و به صورت عقد از راه دور که ايجاب و قبول راجع به كالاها و خدمات بين تامين كننده و مصرف كننده با استفاده از وسايل ارتباط از راه دور است انجام می‌شود.

هر گاه قانون وجود امضاء را لازم بداند امضای الکترونيکی مكفی است.

آیا قوانین و مقررات چارتیکال را می پذیرید؟
بله، قوانین را می پذیرم
خیر
بله
خیر

X
Sign up
Email *
Edit Email
An email containing a confirmation link has been sent to you. (credit 5 minutes)
Cancel
تیکت
درخواست پشتیبانی
سحر شیرینی مسئول حساب کاربری شما
درخواست جدید
درخواست های پشتیبانی
اطلاعیه ها
موضوع درخواست خود را انتخاب کنید:
دوره های تخصصی
عنوان درخواست خود را انتخاب کنید:
دوره چهار ماه پشتیبانی
پرسش های متداول:
دوره چهار ماه پشتیبانی شامل چه خدماتی میباشد؟
متن درخواست:
افزودن پیوست: ( * حداکثر حجم مجاز: 3 مگابایت | * فرمت های مجاز: jpg / png )
انتخاب فایل

فایل ضمیمه را انتخاب کنید

فرمت فایل معتبر نیست!
حجم فایل بیشتر از 3 مگابایت است!
ارسال درخواست

جهت ارسال تیکت لازم است به حساب کاربری خود وارد شوید