اخبار اقتصادی هفته

یکشنبه۱۳ خرداد ماه ۱۴۰۳شماره ۲۱

تحلیل اقتصادی آمریکا و جهان (بخش اول)

(مروری بر اخبار گذشته و تحلیل هفته پیش رو)

ارتباطات می

بازارها در هفته ای که تعطیلات بود، صف کمی از داده های اقتصادی را دریافت کردند. ارزیابی دوم تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول نشان داد که اقتصاد به طور فزاینده ای تحت فشار نرخ های بهره بالا قرار گرفته است، زیرا رشد هدلاین از 1.6 درصد قبلی به 1.3 درصد کاهش یافته است. با نگاهی به جزئیات، این کاهش بیشتر در هزینه های کالاهای مصرفی بود که در نهایت مسئول داده ضعیف تر بود. هزینه های کالاهای بادوام با نرخ سالانه 4.1 درصد در مقایسه با 1.2 درصد در برآورد اول کاهش یافت. دسته بزرگتر مخارج خدمات قوی باقی ماند، افزایش با نرخ سالانه 3.9٪، که نشان می دهد هزینه های مصرف کننده هنوز به شکل کامل تضعیف نشده است. در کنار تجدید نظر در تولید ناخالص داخلی، داده‌ های سود شرکتی نشان داد که سودآوری در سه ماهه اول کاهش یافته است، اما در تعادل قوی باقی مانده است. نتایج سود کاملاً غیر منتظره نبود زیرا نظرات همراه با انتشار درآمدهای سه ماهه اول شرکت های Fortune 500 نسبت به کاهش شتاب مصرف کننده هشدار داده بودند.برای این منظور، گزارش درآمد و هزینه شخصی آوریل نشان می دهد که مصرف کنندگان ممکن است در حالی که به سه ماهه دوم می رسند، پای خود را از روی گاز بردارند. رشد درآمد هدلاین نسبتاً خاموش بود و در آوریل 0.3 درصد افزایش یافت و پس از تعدیل تورم، درآمد واقعی قابل تصرف 0.1 درصد در طول ماه کاهش یافت. هزینه ‌های تعدیل ‌شده بر اساس تورم در طول ماه 0.1 درصد کاهش یافت که منجر به کاهش هزینه ‌های واقعی واقعی کالاها شد. به طور خاص، هزینه ‌های بنزین و کالاهای تفریحی کاهش یافت و این نشان می ‌دهد که مصرف ‌کنندگان زمان کمتری را صرف سفر و بیرون رفتن می ‌کنند. هزینه های خدمات 0.1 درصد افزایش یافت، اما این به دلیل افزایش در دسته های مخارج غیر اختیاری مانند مسکن و مراقبت های بهداشتی بود. مخارج خدمات اختیاری کاهش یافت زیرا به نظر می رسد عادات هزینه مصرف کننده سختگیرانه تر می شود، احساساتی که در کتاب بژ اخیر فدرال رزرو منعکس شده است.

نمودار ۱ –  عوامل مهم در مصرف شخصی

نمودار ۲ – تورم PCE  فوق اصلی

بازارها اطلاعات دیگری از تورم دریافت کردند در حالی که شاخص سالانه هدلاین و اصلی PCE بدون تغییر به ترتیب 2.7 و 2.8 درصد بودند. در نگاه اول، داده ‌ها «پیشرفت معنی ‌داری» در مورد تورم که فدرال رزرو به دنبال آن است نشان نمی ‌دهند، اما حداقل با کاهش رشد قیمت ‌ها، به ‌ویژه برای خدمات، سازگار است. تورم «فوق اصلی» که مسکن را از خدمات اصلی حذف می کند، با نرخ سالانه سه ماهه 3.6 درصد افزایش یافت که از 5.4 درصد در ماه مارس کمتر بود. در صورت تداوم، کاهش هزینه خدمات اختیاری باید به مهار تورم خدمات کمک کند. تداوم کاهش فشارهای قیمتی درها را برای فدرال رزرو برای کاهش نرخ بهره در اواخر امسال باز می گذارد، اما پیشرفت بیشتری لازم است.داده ‌های فروش خانه ‌های جدید و موجود در هفته گذشته نشان
می ‌دهد که چگونه وخامت شرایط استطاعت مالی در حال سرکوب تقاضا در بخش مسکن است.
دسته ای از داده های بازار مسکن این هفته به تقویت این روند کمک کرد. علیرغم افزایش
برخی موجودی در فصل فروش بهار، رشد قیمت مسکن هنوز کاهش نیافته است. در سطح ملی،
طبق آخرین داده های
S&P
CoreLogic
، قیمت مسکن در ماه مارس در طول سال 6.5 درصد افزایش یافت. افزایش
مداوم قیمت، قیمت مسکن را 2.7 درصد بالاتر از اوج قبلی خود در ژوئن 2022 قرار داده
است. علاوه بر این، به نظر می رسد افزایش قیمت حتی در مواجهه با فروش عقب مانده و
موجودی در حال افزایش است. قیمت ‌های خانه با تعدیل فصلی با نرخ سالانه 4.9 درصدی
سه ماهه در ماه مارس رشد کردند که نسبت به نرخ 3.5 درصدی در ژانویه بیشتر بود.
افزایش قیمت‌ ها همراه با نرخ ‌های وام مسکن به طور متوسط
​​7 درصد در دو ماه گذشته
منجر به عقب ‌نشینی گسترده در خرید مسکن شده است.شاخص
های پیشرو برای بازار مسکن نشان می دهد که این مسیر احتمالاً تازه شروع شده است.
شاخص مسکن در انتظار فروش
NAR، در طول ماه 7.7 درصد کاهش یافت که بزرگترین کاهش در سه سال گذشته
است. علاوه بر این، درخواست‌های خرید وام مسکن در ماه می به پایین‌ترین حد خود در
سه ماه اخیر رسید. فروش مسکن همچنان بالاتر از پایین‌ترین سطح اخیر است، اما تا
زمانی که شرایط مقرون‌به‌صرفه بهبود نیابد – چه از طریق افزایش موجودی و/یا سیاست‌های
پولی تطبیقی
​​– بازار
مسکن احتمالاً قویا در رکود باقی خواهد ماند

چشم انداز ایالات متحده آمریکا

شاخص تولید  ISM• دو شنبه

شاخص تولید ISM امسال بالاتر رفته است و در ماه مارس به بالای آستانه کلیدی 50 که انبساط را از انقباض جدا می کند، بازگشت. با این حال، این شاخص در ماه آوریل به زیر 50 سقوط کرد و برای اقتصادی که با نرخ ثابتی در حال رشد است ضعیف باقی مانده.نیروی مخالفی که بر بخش تولید فشار می‌آورد به‌طور کلی تغییر نکرده است، زیرا نرخ‌های بهره بالا، دلار قوی و رشد ملایم جهانی همچنان رشد تولید کارخانه‌ها را کنترل می‌کند. در نتیجه، ما انتظار داریم که شاخص تولید ISM در ماه می در نقطه عطف رکود و رونق باقی بماند. ما به دقت قیمت‌های پرداختی از زیرمجموعه این شاخص زیر نظر خواهیم داشت. قیمت‌های فرعی پرداختی امسال در حال افزایش بوده است و در آوریل به بالاترین میزان خود از تابستان 2022 رسیده است. ما گمان می‌کنیم که افزایش اخیر به افزایش قیمت کالاها در چند ماه گذشته مرتبط باشد و یکسان شدن قیمت کالاها، در ماه مه می ‌تواند نویدبخش بهبود جزئی قیمت ‌های پرداختی در ماه باشد.

نمودار ۳ –  شاخص تولید ISM

شاخص JOLTS• سه شنبه

داده‌های نظرسنجی فرصت‌های شغلی و گردش نیروی کار (JOLTS) همچنان نشان می‌دهد که بازار کار ایالات متحده به‌تدریج با وجود رشد قوی در حقوق و دستمزد غیرکشاورزی در حال سرد شدن است.

فرصت های شغلی در پایان ماه مارس به 8.49 میلیون کاهش یافت که باعث کاهش 12 درصدی نسبت به سال گذشته و 30 درصدی پایین تر از اوج خود در مارس 2022 ش، در 5.1 درصد. نرخ فرصت های شغلی به کمترین میزان در بیش از سه سال گذشته کاهش یافته است.

کاهش در داده‌های JOLTS فراتر از تعداد کل فرصت‌های شغلی است. نرخ ترک کار چیزی است که در انتشار هفته آینده به دقت بررسی خواهیم کرد. سهم کارگرانی که شغل خود را ترک می‌کنند به شدت تمایل به چرخه‌ای بودن دارد. زمانی که بازار کار قوی است، کارگران با نرخ های بالاتر شغل خود را در میان چشم انداز قوی برای یافتن شغل بهتر یا پردرآمدتر ترک می کنند. هنگامی که بازار کار ضعیف است، کارگران اغلب به اندازه کافی اطمینان ندارند که می توانند شغل خود را ترک کنند و با موفقیت فرصت بهتری را در جای دیگری پیدا کنند.اخیراً، نرخ ترک کار از بالاترین حد خود پس از همه‌گیری کاهش یافته است و در چند ماه گذشته به زیر سطح سال 2019 رسیده است. این نشانه ای از کاهش تقاضا برای نیروی کار است و نشان می دهد که کاهش دستمزدها در ادامه سال ادامه خواهد یافت.

نمودار ۴ – نرخ ترک کار

شاخص NFP • جمعه

اشتغال و دستمزد غیرکشاورزی در سه ماهه اول شتاب گرفت و با میانگین ماهانه 269 هزار نفر در مقایسه با میانگین رشد ماهانه 213 هزار نفر در نیمه دوم سال 2023 افزایش یافت. رشد شغلی قوی و شگفتی های صعودی در داده های تورم، FOMC را بر آن داشت تا برنامه های خود را برای کاهش نرخ ها اجرا نکند، حداقل تا نیمه دوم سال.

رشد اشتغال برای شروع سه ماهه دوم با افزایش 175 هزار نفری اشتغال در آوریل به واقعیت نزدیک تر شد. ما فکر می‌ کنیم که سرعت رشد مشاغل در چند ماه آینده بیشتر شبیه سرعت ماه آوریل خواهد بود و پیش‌ بینی می ‌کنیم که در ماه می 195 هزار افزایش در اشتغال و دستمزدهای غیر کشاورزی داشته باشیم. آوریل شاهد کاهش شدید سرعت در اوقات فراغت و مهمان نوازی و استخدام دولتی نسبت به روندهای اخیر در هر بخش بود. اشتغال در اوقات فراغت و مهمان‌ نوازی در ماه آوریل 5 هزار در مقایسه با سرعت متوسط ​​ماهانه 25 هزار در سه ماهه اول افزایش یافت، در حالی که استخدام دولتی در مقایسه با میانگین 62 هزار سه ماهه اول 8 هزار افزایش یافت. ما انتظار داریم که بازگشت جزئی در این بخش ها به افزایش استخدام در ماه می نسبت به آوریل کمک کند، اما کاهش تقاضای نیروی کار همچنان باید رشد اشتغال را کمتر از سرعت ثبت شده در سه ماهه اول نگه دارد. ما به دنبال این هستیم که نرخ بیکاری در ماه می روی 3.9 درصد ثابت بماند.

نمودار ۵ – تغییرات بخش اشتغال غیر کشاورزی

بررسی بین المللیانتخابات آفریقای جنوبی در مرکز توجه قرار می گیردرأی دهندگان در صنعتی ترین کشور آفریقا در 29 می در میان پس زمینه ای از رکود اقتصادی محلی و تمایل بالقوه برای تغییر سیاست به پای صندوق های رای رفتند. اقتصاد آفریقای جنوبی گرفتار کمبود مداوم برق، افزایش سطح جرم و جنایت و فساد دولتی، بیکاری بالا و وضعیت مالی نامطمئن عمومی شده است. در میان این چشم‌انداز اقتصادی، حمایت از کنگره ملی آفریقا (ANC) کاهش یافته است، احتمالاً تا جایی که کنگره ملی آفریقا اکثریت قانونی خود را در مجلس ملی از دست می‌دهد. در 30 سال گذشته، سیاستگذاران ANC بدون هیچ اتحاد سیاسی حکومت کرده اند. اگر کنگره ملی آفریقا اکثریت خود را از دست بدهد، یک دولت ائتلافی می تواند عىم اطمینان جدیدی را به بستر سیاست و اقتصاد آفریقای جنوبی وارد کند.

موضوع هفته (پارت ۱)

نمودار ۶– انتخابات عمومی آفریقا جنوبی

نمودار ۷ – شاخص های PMI  چین

در تحلیل سناریویی که قبل از رای گیری ارائه کردیم، معتقد بودیم ANC در واقع اکثریت قانونگذاری خود را از دست خواهد داد و حزب برای حکومت باید با احزاب مخالف ائتلاف تشکیل دهد. رای گیری به سرعت در این هفته انجام شد و به نظر می رسد ANC اکثریت خود را با مدل پیش بینی آفریقای جنوبی که نشان می دهد ANC حدود 42 درصد از آرا را به دست خواهد آورد، از دست خواهد داد. مهم‌ترین سؤال این است که کنگره ملی آفریقا کدام حزب یا احزاب مخالف را برای تشکیل ائتلاف حکومتی دعوت خواهد کرد. گروه های سیاست گذاری پوپولیستی و رادیکال تر، مانند مبارزان آزادی اقتصادی (EFF) و حزب MK (MKP) رئیس جمهور سابق جاکوب زوما، گزینه های موجود هستند. همچنین، اتحاد دموکراتیک عملگراتر و دوستدار تجارت (DA) یک شریک بالقوه ائتلافی است. مبادلات با هر گزینه وجود دارد. ANC در صورت همسویی با EFF یا MKP، بیشترین قدرت سیاستگذاری را حفظ خواهد کرد، اما بازارهای محلی احتمالا به میزان قابل توجهی تضعیف خواهند شد. از سوی دیگر، ANC مقدار زیادی از کنترل قانونی خود را در ائتلاف DA از دست خواهد داد، اگرچه قیمت دارایی های آفریقای جنوبی احتمالاً افزایش می یابد. به نظر ما، کنگره ملی آفریقا در تلاش برای دلجویی از بازارهای مالی و عدم تزریق/مشروعیت بخشیدن به نظرات سیاسی پوپولیستی در دستور کار قانونگذاری آفریقای جنوبی، DA را انتخاب خواهد کرد. در حال حاضر، آفریقای جنوبی در بحبوحه عدم اطمینان سیاسی تحت فشار است، اگرچه در صورت تشکیل ائتلاف ANC-DA در چند هفته آینده، آرامش بیشتر خواهد شد.این هفته، PMI های تولیدی و غیر تولیدی برای چین منتشر شد. در سطح بالا، داده های احساسات برای ماه می بسیار ضعیف بود. اقتصاددانان اجماع انتظار داشتند که PMI تولیدی بهبود یابد و بیشتر در قلمرو توسعه رشد کند. با این حال، احساسات تولید به شدت کاهش یافت و PMI می در حال حاضر نشان می دهد که بخش تولید دوباره در حال کاهش است. انتظار می‌رفت که PMI غیرتولیدی نیز در ماه می افزایش یابد، اما به میزان اندکی کاهش یافت و همچنان در قلمرو توسعه باقی ماند، اما همچنان جزئیات بسیار ضعیفی دارد. اقتصاد چین در ماه‌های ابتدایی سال 2024 سرپا ماند، اما به نظر می‌رسد که این حرکت تضعیف شده است. اقتصاد چین با چالش‌های متعددی از جمله حذف شدن از زنجیره تامین جهانی، تنش‌های ژئوپلیتیکی گسترده‌تر، جمعیت‌شناسی پیر و کندی ساختاری در بخش املاک محلی مواجه است. تا آنجا که به حمایت از بازار مربوط می شود، مقامات چینی فضای مالی کمی برای اعمال محرک دارند. محرکی که به کار گرفته شده است بسیار در بخش املاک هدف گذاری شده است و تلاش های مالی گسترده ای که چندین گوشه از اقتصاد چین را تحت تاثیر قرار می دهد محقق نشده است. فضای مالی حداقلی بار حمایت از سیاست ها را بر دوش بانک خلق چین (PBoC) می گذارد، و در حالی که سیاست گذاران PBoC سیاست های پولی را کاهش داده اند، آنها این کار را با احتیاط انجام داده اند تا فشار کاهش ارزش را بر رنمینبی وارد نکنند. در حالی که انتظار داریم در آینده تسهیل بیشتری برای PBoC داشته باشیم، همچنان معتقدیم که مقامات نسبت‌های ذخایر مورد نیاز بانک و سایر نرخ‌های وام‌دهی را با احتیاط کاهش خواهند داد تا جرقه‌ای برای خروج سرمایه ایجاد نشود. ما همچنین معتقدیم که ارزش رنمینبی چین به تدریج تا پایان سال جاری کاهش خواهد یافت، اگرچه احتمال کاهش قابل توجه بیشتر، به ویژه با نزدیک شدن به انتخابات ایالات متحده در ماه نوامبر، بسیار زیاد است.

در حال حاضر، پیش‌بینی می‌کنیم که اقتصاد چین در سال جاری کمی بیش از 5 درصد رشد کند که بسیار کمتر از نرخ رشد تاریخی چین است. سال آینده، ما معتقدیم که چالش‌های اقتصاد چین تأثیر بیشتری بر روندهای اقتصادی خواهد داشت و اقتصاد می‌تواند با سرعت کمتری رشد کند، نزدیک به 4.5 درصد. مشابه دیدگاه ما در مورد ارز چین، ما متذکر می شویم که خطرات مربوط به رشد چین به سمت پایین است (رشد کندتر). ما نمی توانیم بحران مالی تمام عیار در چین را به دلیل بدتر شدن بخش املاک نادیده بگیریم و ژئوپلیتیک می تواند به تغییر مدل اقتصادی مبتنی بر صادرات چین ادامه دهد. تغییر به یک اقتصاد مبتنی بر مصرف دشوار است زیرا چین با تورم پایین/گاهی با کاهش تورم مواجه است و خانوارهای محلی ترجیح می دهند به جای هزینه پس انداز کنند زیرا بازارهای سهام محلی و قیمت مسکن همچنان کاهش می یابد.

چشم انداز جهانی

انتخابات ریاست جمهوری مکزیک • یکشنبه

این آخر هفته مکزیک برای انتخاب رهبری جدید به پای صندوق های رای می رود. از لحاظ تاریخی، چرخه های انتخاباتی در مکزیک نوسانات بازار مالی محلی را ایجاد کرده است. با این حال، امسال نوسانات نسبتاً مهار شده است. ما می‌توانیم عدم نوسانات در بازارهای مالی مکزیک را به یک نتیجه انتخاباتی مشخص شده نسبت دهیم. وقتی می گوییم خوب مشخص شده است، نظرسنجی ها حاکی از آن است که حزب کنونی مورنا قرار است یک دوره دیگر در ریاست جمهوری پیروز شود. امسال، مورنا کلودیا شینباوم، جانشین منتخب رئیس جمهور فعلی AMLO و نامزدی که به طور گسترده نشان دهنده تداوم سیاست در مکزیک است، انتخاب می شود.نظرسنجی‌ها نه تنها نشان می‌دهند که شینباوم در انتخابات پیروز می‌شود، بلکه نسبتاً به راحتی قدرت را در دست خواهد گرفت. بر اساس آخرین نظرسنجی ها، شینبام حدود 20 درصد نسبت به نامزد اصلی مقابل برتری دارد و ما مدت ها پیش فرض می کردیم که شینباوم در انتخابات ریاست جمهوری مکزیک پیروز شود. آن دیدگاه تغییر نکرده است. تا آنجا که شرایط سیاسی مربوط است، ما شینباوم را نسخه عملگرایانه تری از AMLO می بینیم، و در حالی که سیاست های دوران AMLO احتمالا دست نخورده باقی می مانند، انتظار داریم که شینباوم کمی محافظه کارانه تر از نظر مالی باشد، سرمایه گذاری خارجی را بیشتر بپذیرد، و به احتمال زیاد منحرف کردن منابع به سمت قابلیت های انرژی سبز به جای Pemex. ما به ترکیب کنگره مکزیک و اینکه شینباوم با اکثریت یا عمل خواهد کرد، توجه خواهیم کرد. در هر صورت، ما انتظار داریم که ریسک سیاسی محلی پس از انتخابات محدود شود.

نمودار ۸ – عملکرد پزو در سال انتخابات ریاست جمهوری

موضوع هفته (پارت دوم)

بانک مرکزی کانادا چهارشنبه
با توجه به اینکه تورم در مسیر نزولی قرار دارد و رشد اقتصادی کاهش یافته است، از نظر ما، بانک مرکزی کانادا قرار است چرخه کاهش را در هفته آینده آغاز کند. بازارهای مالی نیز به سمتی متمایل شده اند که سیاست گذاران بانک مرکزی کانادا اولین کاهش نرخ بهره خود را در اوایل ژوئن انجام دهند. در نهایت، ما معتقدیم که تورم به اندازه کافی کاهش یافته است و رشد به اندازه کافی کاهش یافته است تا جایی که سیاستگذاران توجیهی برای بازگشت به سمت سیاست های پولی انبساطی ​​دارند.

اگر سیاست گذاران بانک مرکزی کانادا هفته آینده روند کاهشی را آغاز کنند، انتظار داریم که ارتباطات تا حدودی به سمت مخالف برود. با توجه به حفظ نرخ فدرال رزرو در حال حاضر، انعطاف پذیری دلار آمریکا در برابر دلار کانادا، و تورم محلی که به طور کامل به هدف بازنگشته است، ما معتقدیم که سیاست گذاران بانک مرکزی آمریکا می خواهند نسبت به هرگونه کاهش احتمالی آینده احتیاط نشان دهند و سیگنالی را نشان دهند که سیاست گذاران این کار را انجام خواهند داد. هنگام در نظر گرفتن کاهش بیشتر نرخ با احتیاط عمل کنید. کاهش 25 واحدی نرخ بهره می ‌تواند حداقل در کوتاه‌ مدت بر دلار کانادا فشار بیاورد. زبان هاوکیش می ‌تواند تا حدودی از ارز محافظت کند، اما افزایش اختلاف نرخ بهره بین BoC و Fed باید فعلاً بر ارز کانادا تأثیر بگذارد.

نمودار  ۹ – نرخ بانک مرکزی کانادا

بانک مرکزی اروپا پنجشنبه
ما معتقدیم که بانک مرکزی اروپا (ECB) با کاهش روند تورم و کاهش چشم اندازهای رشد، نرخ ها را در نشست ژوئن خود کاهش خواهد داد. به نظر ما، کاهش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا در ژوئن توسط سیاستگذاران به خوبی مشخص شده است، و ما معتقدیم که بانک مرکزی اروپا در واقع کاهش 25 واحدی را ارائه خواهد کرد. در عین حال، ما بر این باوریم که سیاست‌گذاران سعی می‌کنند در هنگام ارائه راهنمایی‌های آینده درباره احتمال کاهش بیشتر نرخ‌ها در آینده، درجه‌ای از هاوکیش بودن و احتیاط را ابراز کنند. با کاهش نرخ های سیاست بانک مرکزی اروپا قبل از فدرال رزرو، احتمال کاهش ارزش پول می تواند به افزایش فشارهای تورمی کمک کند، پویایی ایی که ما معتقدیم سیاست گذاران می خواهند از آن اجتناب کنند. ابراز احتیاط و وابستگی به داده ها می تواند به عنوان ابزاری برای جلوگیری از کاهش بیش از حد ارزش یورو از کاهش ECB قبل از فدرال رزرو استفاده شود.

داده های می CPI نیز باید نیاز بانک مرکزی اروپا به احتیاط را تقویت کند. داده های تورم ماه می بالاتر از انتظارات بود، به ویژه تورم اصلی. در حالی که منطقه یورو نسبت به ایالات متحده پیشرفت بیشتری در رساندن تورم به سطح هدف داشته است، داده های ماه می همچنان نشان می دهد که این کار به پایان نرسیده است. در حالی که ما معتقدیم تورم می تواند در طول زمان در منطقه یورو به روند کاهشی خود ادامه دهد، این روند ممکن است پر از دست انداز باشد.

نمودار  ۱۰  نرخ بهره بانک مرکزی اروپا
آمار اقتصادی مهم در پایان این هفته:

وقایع مهم در بازار های پیشرفته:

الان کاهش شروع کن، سپس ببین

بانک مرکزی اروپا هفته آینده با کاهش تدریجی نرخ بهره آغاز خواهد کرد، در حالی که داده های کلان مهم ایالات متحده سرنخ هایی را برای مسیر پیش روی نرخ بهره در ایالات متحده ارائه می دهد. حتی با وجود تورم اصلی که امروز کمی بالاتر از حد انتظار است، بانک مرکزی اروپا به تدریج نرخ ‌ها را از پنج ‌شنبه آینده به 3.75 درصد از 4 درصد فعلی کاهش خواهد داد. بازارها کنفرانس مطبوعاتی لاگارد را از نزدیک تماشا خواهند کرد و به دنبال سیگنال هایی در مورد آنچه پس از کاهش ماه ژوئن رخ خواهد داد، خواهند بود. بانک مرکزی اروپا احتمالاً مجدداً تأکید خواهد کرد که آنها به داده ها وابسته خواهند بود و به تصمیم گیری در جلسات جلسه ادامه می دهند. انتظار داریم پیش ‌بینی ‌های بانک مرکزی اروپا نشان دهد که تورم در میان ‌مدت با هدف مطابقت خواهد داشت و این امر بانک مرکزی اروپا را قادر می‌ سازد تا کاهش نرخ ‌ها را در فصل‌ های آینده ادامه دهد. به طور کلی، ما فکر می ‌کنیم سیگنال ‌های مربوط به کاهش احتمالی بیشتر در کنفرانس مطبوعاتی به اندازه ‌ای قوی خواهد بود که واکنش بازار را تا حدودی داویش می سازد. به هر حال، بازار در یک کاهش دیگر در جلسه سپتامبر به طور کامل قیمت گذاری نمی کند، در حالی که تنها حدود 60 واحد کاهش نرخ تا پایان سال قیمت گذاری شده است، که کمتر از نرخ پایه 75 واحدی ما در سال 2024 است.

نمودار ۱ –  قیمت گذاری تغییرات نرخ بهره برای 2024

علاوه بر نشست بانک مرکزی اروپا، بازارها به اطلاعات مهم نیروی کار از ایالات متحده نگاه می کنند و لیست اشتغال و دستمزد JOLTS و غیر کشاورزی هفته آینده منتشر می شود. ماه گذشته، اشتغال و دستمزد غیر کشاورزی تا حدودی کمتر از حد انتظار بود که انتظارات نرخ را کاهش داد و از احساسات ریسک پذیری حمایت کرد. ما بر این باوریم که بازار کار به تعادل بهتری ادامه خواهد داد، اما اشتغال و دستمزد غیر کشاورزی با رقمی بالاتر از نتیجه ماه گذشته یعنی 167000 شغل جدید در سمت قوی باقی خواهد ماند. علاوه بر این، شاخص ‌های تولید و خدمات ISM احتمالاً نشان می ‌دهند که فعالیت در اقتصاد ایالات متحده قوی باقی خواهد ماند.

نمودار ۲ –  تعادل بهتر در بازار کار ایالات متحده

نمودار ۳ –  ISM  نشان دهنده فعالیت های رنج شده در اقتصاد ایالات متحده است

زیر سوال بردن کاهش نرخ ECB پس از ژوئن

تورم اولیه منطقه یورو کمی بالاتر از انتظارات بود. افزایش تورم خدمات اصلی به این نگرانی می افزاید که بازار کار برای کاهش تدریجی تورم مطابق با پیش بینی های بانک مرکزی اروپا بسیار قوی است.تورم اولیه منطقه یورو کمی بیشتر از حد انتظار افزایش یافت و به 2.6 درصد در سال در ماه می رسید که از 2.4 درصد سالانه در آوریل بالاتر بود

محرک های اصلی، قیمت انرژی و تورم اصلی بودند. تورم اصلی در ماه می از 2.7 درصد سالانه در آوریل به 2.9 درصد سالانه افزایش یافت، در حالی که قیمت انرژی پس از کاهش 0.6 درصدی در ماه آوریل، 0.3 درصد سالانه در ماه می افزایش یافت.جزئیات تورم اصلی نگرانی‌های بانک مرکزی اروپا را بیشتر می‌کند. تورم کالاهای اصلی در ماه می از 0.9 درصد سالانه در آوریل به 0.8 درصد سالانه کاهش یافت، در حالی که تورم خدمات اصلی در ماه می به 4.1 درصد سالانه افزایش یافت که از 3.7 درصد سالانه در آوریل بیشتر بود.

یکی از دلایل افزایش اعداد تورم اصلی، اثر پایه ناشی از بلیط ارزان حمل ‌و نقل عمومی بود که در ماه می 2023 در آلمان اعلام شد. با این حال، تغییرات ماهانه تعدیل ‌شده فصلی نشان می ‌دهد که تورم قیمت خدمات در ماه می نسبتاً قوی بوده است. این امر به ویژه در آلمان و هلند صادق بود، در حالی که تورم قیمت خدمات در فرانسه ضعیف بود.

نمودار ۴ –  قیمت خدمات اصلی

افزایش تورم خدمات اصلی پس از آن صورت می ‌گیرد که داده ‌های دستمزد مورد مذاکره برای سه ماهه اول نیز بالاتر از انتظارات بود. بنابراین، تورم بالاتر خدمات اصلی به این نگرانی اضافه می ‌کند که رشد دستمزد ممکن است در مقایسه با پیش ‌بینی‌ های بانک مرکزی اروپا، کندتر کاهش یابد و به نوبه خود، کاهش نرخ تورم خدمات اصلی نیز کندتر خواهد بود.

نمودار ۵ –  قدرت خدمات اصلی بسیار بالا باقی می ماند

رشد دستمزدهای توافقی بالا در سه ماهه اول به دلیل دستمزدهای یکباره بود زیرا کارگران بخش دولتی آلمان یک غرامت تورمی دریافت کردند. با این حال، دستمزدهای آلمان برای رسیدن به قیمت ‌های مصرف‌ کننده بالاتر نسبت به سایر نقاط منطقه یورو کندتر بوده است و بنابراین افزایش دستمزدهای بالاتر همچنان می ‌تواند برای بزرگترین اقتصاد منطقه یورو در پیش باشد.

نمودار ۶ –  شاخص های انتخابی دستمزد

بانک مرکزی اروپا از معیار دستمزد Indeed که هنوز با خیال راحت به سمت پایین حرکت می کند، آسوده خاطر خواهد بود. اگرچه این معیار سابقه بسیار ضعیفی دارد.

نمودار ۷ –  رشد اشتغال Indeed

بانک مرکزی اروپا به احتمال زیاد هفته آینده نرخ بهره را کاهش خواهد داد. سوال اصلی این است که بعد از ژوئن چه اتفاقی می افتد. برخی از اعضای شورای حکام نشان داده اند که بانک مرکزی اروپا به مسیر کاهش تدریجی خود در نشست هفته آینده پایبند است، در حالی که بازارها در سه هفته گذشته کاهش نرخ بهره را کاهش داده اند و اکنون بانک مرکزی اروپا به چرخه تسهیلی خود در 2.65 درصد یا پس از آن با 135 واحد کاهش نرخ از سطح امروز پایان می دهد.

نمودار ۸ – بازار های نسبت به کاهش نرخ بانک مرکزی اروپا مطمئن تر از بانک مرکزی انگلستان و آمریکا هستند

رویداد های مهم برای بازار های نوظهور:

نویسنده:صبا لطیفی

https://t.me/fundamentallatifi

Shadii_trading_fundamental

ورود به کابین
شگفت زده می شوید!

دیدگاه ها و پرسش ها

تعداد دیدگاه های این صفحه 0 تعداد کل دیدگاه ها: 11,663

    شما اولین دیدگاه را ثبت کنید!

دیدگاه شما

دیدگاه ها و پرسش ها

0 | 11,663
+

ثبت اولین دیدگاه

با تبادل تجربه و نظر زمان بخرید

پاسخگویی حداکثر 30 دقیقه کاری

دریافت هدایا و ورود به چارتیکال
بستن همه
بستن موقت
قوانین و مقررات مجموعه چارتیکال

افشای ریسک:

انجام معامله در بازارهای مالی اعم از سهام‌ها، ارزها، کالاها، شاخص‌ها، رمزارز‌ها، آتی و... ممکن است به ایجاد ضررهای بزرگ به سرمایه شما و حتی شاید از بین رفتن همه سرمایه‌ای که در بازار دارید منتهی شود. لذا انجام هرگونه معاملات در این بازارها تنها باید در چهارچوب پذیرش و قبول همه ریسک‌های موجود و همچنین اعمال تکنیک‌های مديريت سرمايه صورت گیرد. و ضمنا هرگونه از آموزش‌ها، محتواها، ابزارها، نظرات و تحلیل‌هایی که از جانب احمدرضا جبل عاملی، اساتید، مربیان و هریک از دانش پذیران مجموعه و وبسایت چارتیکال در خصوص آموزش و موقعيت‌های معاملاتی در هر محیط آموزشی این مجموعه اعم از آنلاین و حضوری و همچنین خدمات تحت وب یا نرم افزارهای مربوطه فقط جنبه آموزشی داشته و به عنوان پیشنهادی برای خرید یا فروش به هیچ وجه تلقی نمی‌گردد و ممکن است به دلیل ریسک‌های انکار ناپذیر معامله‌گری موجب ضرر و از دست رفتن سرمایه شما شود.

با توجه به ماهیت کلی همه‌ی بازارهای معاملاتی ضرر جزئی جدا نشدنی از نتایج معاملات و عملکرد همه‌ی معامله‌گران که با روش‌ها یا ابزارهای مختلف معامله می‌کنند می‌باشد، پس به طور طبیعی به هر روشی که در بازار معامله شود ضرر در کمین معامله‌گر است. مجموعه چارتیکال جبل عاملی فقط یک مجموعه علمی بوده که هدف آن ارتقاء دانش و آگاهی علاقه‌مندان به بازارهای مالی است و هیچگونه قصد تشویق و یا ترویجی برای ورود به بازارها یا انجام معاملات در آنها را ندارد و استفاده دانش پذیران و مصرف کنندگان چه از آموزش‌ها، محتوا ها،ابزارها، پشتیبانی‌ها، کوچینگ‌ها، ورکشاپ‌ها و... در هر محیط آنلاین یا حضوری کاملا بستگی به برداشت‌ها، یادگیری، مهارت و استعداد هر فرد دارد.

همچنین یادآور می‌شویم که همه محتواها، آموزش‌ها، ابزارها، پشتیبانی‌ها که چه به صورت رایگان و چه با پرداخت هزینه می‌باشند تنها برای استفاده شخصی بوده و استفاده کننده یا دانش پذیر حق هیچگونه انتشار، آموزش، ارائه سیگنال یا تحلیل به غیر یا حتی در اختیار دادن پنل کاربری و آموزش‌ها را به هیچ فرد دیگری را ندارد که در صورت تخطی با توجه به حق کپی رایت و حقوق مولف پیگیری قانونی خواهد شد و دسترسی کاربر از همه خدمات قطع خواهد شد. در چنین صورتی هیچ هزینه‌ای که به مجموعه چارتیکال یا آقای احمدرضا جبل عاملی پرداخته است به شخص خاطی عودت نشده و حق هیچگونه اعتراض ندارد. زیرا این کار ضمن عدم رعایت حقوق کپی رایت به معنای فسخ یک طرفه بوده و حق هر گونه اعتراض و شکایت را از خود سلب کرده است.

تبلیغات، نرم افزارها یا شرکت‌های معرفی شده از طرف جناب احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال جبل عاملی تنها به عنوان پیشنهادی به هدف سهولت دانش پذیران و استفاده کنندگان می‌باشد و دقت، سرعت، صحت و پشتیبانی هرگونه عملکرد یا ارائه خدمات یا داده‌ها هیچ مسئولیتی برای جانب احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال نداشته و تحقیق و مسئولیت استفاده از این نرم افزارها، داده‌ها و یا شرکت‌ها بطور کامل بر عهده استفاده کننده است و استفاده کاربر یا دانشجو از هریک از آنها به منزله قبول ریسک و مسئولیت بوده و هیچگونه مسئولیت یا تعهدی برای احمدرضا جبل عاملی و مجموعه چارتیکال ندارد و حق هرگونه اعتراض و شکایت از ایشان و مجموعه چارتیکال را از خود سلب کرده است.

افتتاح حساب معاملاتی و یا هرگونه همکاری دیگر با هر یک از کارگزاری‌ها یا صرافی‌های معرفی شده توسط احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال مستلزم و به معنای قبول شرایط، مقررات و متن قرارداد و مواقتنامه کارگزاری یا صرافی مربوطه طبق قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران و شرکت مربوطه از طرف مصرف کننده ( کاربر یا دانشجو) می‌باشد. هرگونه دقت، صحت و سرعت انجام خدمات یا پشتیبانی تماما توسط شرکت‌های مربوطه انجام و پیگیری می‌شود. هرگونه افتتاح حساب یا همکاری با کارگزاری‌ها یا صرافی‌ها به منزله قبول مسئولیت مصرف کننده بوده و هیچگونه تعهد یا مسئولیتی برای احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال ندارد و شخص حق هرگونه اعتراض یا شکایت از ایشان و مجموعه چارتیکال را از خود سلب کرده است.

شرايط برگشت وجه ثبت نام دوره ها:

آموزش‌ها، محتواها‌، ابزارها، کوچینگ‌ها، ورکشاپ‌ها، محصولات و هرگونه خدمات چارتیکال احتمالا برای اشخاصی مفید و اثربخش است که اقدامات دانش پذير طبق روال تعريف شده و پیشنهادات و تمرین‌های ارائه شده از طرف مجموعه چارتیکال جبل عاملی به صورت منظم و موثر صورت پذيرند و مهم‌تر از همه ژورنال نويسی نمايد (تا با بررسی ژورنال مربوطه توسط كارشناسان مجموعه چارتیکال نقاط ضعف و قوت مورد ارزيابی قرار گيرند). بازگشت وجه کامل صرفاً تا 7 روز بعد از خرید خدمات یا محصولات امکان پذیر است

برای بازگشت وجه باید از طریق تیکت یا پیام پنل کاربری با مجموعه چارتیکال در ارتباط باشید و با ارسال مدارک اثبات خرید، مراحل تایید هویت و بازگشت وجه را طی کنید؛ در صورتی که برای واریز خود مدرکی مثل رسید پرداخت نداشته باشید، امکان بازگشت وجه به هیچ صورت وجود ندارد و خریدار هم حق و اختیار هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می‌کند.

وجه واریزی صرفا به حسابی واریز خواهد شد که خرید با آن صورت گرفته است.

کالاهای فیزیکی، دانلودی، دوره‌های آموزش ویدیویی یا حضوری، کارگاه‌ها، کوچینگ‌ها و ورکشاپ‌ها قابلیت مرجوعی یا بازگشت وجه ندارند و به هیچ عنوان هزینه‌ای مسترد نخواهد شد، حتی قبل از 7 روز. به این دلیل که این محصولات پس از خرید قابل کپی و تکثیر بوده یا در زمان خرید محصول توسط مصرف کننده بلافاصله همه زیر ساخت‌های ارائه خدمات توسط مجموعه چارتیکال و آقای احمدرضا جبل عاملی تهیه و فراهم شده و هزینه‌های مربوطه برای زیرساخت‌ها پرداخت شده است. دقیقا مانند زمانی که بسته یک ماهه اینترنتی توسط مصرف کننده از یک اپراتور خریداری شده باشد ولی حتی 1 دقیقه توسط خریدار استفاده نشود هیچ گونه بازگشت وجهی از طرف اپراتور به مصرف کننده انجام نمی‌شود؛ همانطور که در مثال به دلیل فراهم و پرداخت هزینه‌های زیرساخت ارائه خدمت به خریدار (مصرف کننده) توسط اپراتور، امکان هیچ بازگشت وجهی وجود ندارد، برای همه خدمات و محصولات ذکر شده مجموعه چارتیکال و آقای احمدرضا جبل عاملی نیز هیچ گونه بازگشت وجهی وجود ندارد زیرا در هنگام خرید توسط مصرف کننده همه زیرساخت‌ها بلافاصله برای مدت تعهد پرداخت می‌شود.

امتیازهای سایت چارتیکال

امتیازاتی که در تعاملات با وبسایت چارتیکال به عنوان "دلار" دریافت می‌کنید، صرفا دلار مجازی بوده و فقط قابل استفاده در همین وبسایت می‌باشد و خارج از سایت آکادمی چارتیکال هیچ گونه اعتباری ندارد و حتی قابل برداشت نیست.

با توجه به مسائل امنیت اجتماعی و قوانین سازمان بورس کشور جمهوری اسلامی ایران و مهم‌تر از آن حریم شخصی دانش پذیران، اساتید و مربیان، از ارائه معاملات و یا تاریخچه معاملات معذوریم و در صورت تکرار درخواست و یا ایجاد حاشیه و هرگونه مزاحمت، دسترسی فرد خاطی به همه خدمات قطع خواهد شد و هیچگونه شهریه/هزینه پرداخت شده توسط مصرف کننده، از طرف آقای احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال مسترد نخواهد شد. تکرار این گونه درخواست به منزله فسخ یک طرفه قرارداد بوده و شخص خاطی حق هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می‌کند.

حضور همزمان در چند کلاس به علت تضییع حقوق سایر دانش پذیران ممنوع می‌باشد و در صورت تخلف منجر به قطع دسترسی 5 روزه از خدمات چارتیکال می‌شود.

هر گونه رد و بدل کردن شماره تماس یا لینک گروه (واتساپ، ایتا، روبیکا، بله، تلگرام، کلاب هوس، توییتر و... ) فی مابین دانش پذیران و مربیان در محیط ورکشاپ آنلاین، کوچینگ زنده، و سیستم آموزش انلاین ممنوع می‌باشد، و در صورت مشاهده در اخطار اول 1 ماه دسترسی فرد یا افراد خاطی قطع می‌گردد و در صورت تداوم منجر به قطع دسترسی دائمی دانش پذیر به خدمات و محصولات مجموعه چارتیکال می‌شود و هیچگونه شهریه/هزینه پرداخت شده توسط مصرف کننده، از طرف آقای احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال مسترد نخواهد شد. انجام این کار به منزله فسخ یک طرفه قرارداد بوده و شخص خاطی حق هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می‌کند.

هر گونه مبادرت دانش پذیر به دریافت تاییدیه از مربیان به منظور ورود به معامله و درخواست از مربی برای دریافت سیگنال یا تایید نقطه ورود یا گرفتن تایید از مربی برای معامله منجر به دریافت اخطار و قطع دسترسی به خدمات به مدت یک ماه و در صورت تداوم قطع دائمی دسترسی خواهد شد.

هرگاه دانش پذیر پس از استفاده از امکانات آموزشی چارتیکال، مبادرت به تدریس مباحث آموزشی چارتیکال چه به صورت کامل چه به صورت انتخابی به هر صورتی در هر محیطی، به غیر بکند آکادمی چارتیکال جبل عاملی این اقدام را به منزل تکمیل پروسه یادگیری تلقی می‌کند، بنابراین نسبت به انسداد زودهنگام دسترسی دانش پذیر به همه خدمات آکادمی اقدام می‌نماید. همچنین هیچگونه شهریه/هزینه پرداخت شده توسط مصرف کننده، از طرف آقای احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال مسترد نخواهد شد. انجام این کار به منزله فسخ یک طرفه قرارداد بوده و شخص خاطی حق هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می‌کند.

لازم به ذکر است که آقای احمدرضا جبل عاملی و آکادمی چارتیکال این موضوع را حق خود می‌دانند که دانش پذیر خاطی ذکر شده را به عنوان استفاده کننده از خدمات و محتوای خویش، در شبکه‌های اجتماعی معرفی نماید و دانش پذیر هم اختیارات و حق هرگونه اعتراض را از خود سلب می کند. همچنین دانش پذیر خاطی این اختیار و حق را به آقای احمدرضا جبل عاملی و مجموعه چارتیکال می‌دهد که در صورت این تخطی، ایشان از دانش پذیر خاطی در مراجع قانونی شکایت و پیگیری قضایی در خصوص حقوق کپی رایت کنند. همه قوانین بالا شامل برند و نام آقای احمدرضا جبل عاملی و چارتیکال می‌باشد.

شرایط بازگشت وجه

ضمانت بازگشت وجه تنها تا 7 روز پس از خرید اولین اشتراک انجام می شود؛ پس از گذشت هفت روز عودت وجه مطابق با بندهای بالا بوده و این ضمانت بازگشت وجه فقط به خرید اولین اشتراک تعلق می گیرد. اشتراک های مادام العمر تا زمانی برقرار هستند که آکادمی چارتیکال فعالیت آموزشی انجام می دهد یعنی مادام العمر به اندازه حیات آکادمی چارتیکال می باشد نه حیات دانشجو. خدمات اشتراک های مادام العمر مطابق با خدمات جاری آکادمی می باشد، نه مطابق با خدمات زمان خرید اشتراک مادام العمر. یعنی آکادمی چارتیکال این حق و اجازه را دارد تا در گذر زمان در راستای ارتقا خدمات خود به صورت یک طرفه خدمات خود را حذف، اضافه یا تغییر دهد. چنانچه هر گونه واگذاری اشتراک به هر شکل به غیر صورت گیرد ضمن فسخ شدن قرارداد از طرف خریدار و قطع دسترسی ها به همه بخش های آکادمی، احمدرضا جبل عاملی و مجموعه چارتیکال این حق را دارند که برابر با ضرر و زیانی که متحمل شده اند پیگیری های قانونی را در خصوص فرد خاطی انجام دهند. اشتراک و دسترسی ها به کلیه خدمات آکادمی چارتیکال تنها برای خریدار بوده و هرگونه اشتراک گذاری با دیگران و یا واگذاری، خلاف حقوق کپی رایت بوده و نقض حقوق کپی رایت و برابر با خیانت در امانت می باشد

امضاي الکترونيکي:

عبارت از هر نوع علامت منضمم شده يا به نحو منطقی متصل شده به (داده پيام) است كه برای شناسايی امضاء كننده (داده پيام)، مورد استفاده قرار می‌گيرد که با استفاده از وسایل ارتباط از راه دور که عبارت از هر نوع وسيله‌ای است كه بدون حضور فيزيكی همزمان تامين كننده و مصرف كننده جهت فروش كالا و خدمات استفاده می‌شود و به صورت عقد از راه دور که ايجاب و قبول راجع به كالاها و خدمات بين تامين كننده و مصرف كننده با استفاده از وسايل ارتباط از راه دور است انجام می‌شود.

هر گاه قانون وجود امضاء را لازم بداند امضای الکترونيکی مكفی است.

آیا قوانین و مقررات چارتیکال را می پذیرید؟
بله، قوانین را می پذیرم
خیر
بله
خیر

X
Sign up
Email *
Edit Email
An email containing a confirmation link has been sent to you. (credit 5 minutes)
Cancel
تیکت
درخواست پشتیبانی
سحر شیرینی مسئول حساب کاربری شما
درخواست جدید
درخواست های پشتیبانی
اطلاعیه ها
موضوع درخواست خود را انتخاب کنید:
دوره های تخصصی
عنوان درخواست خود را انتخاب کنید:
دوره چهار ماه پشتیبانی
پرسش های متداول:
دوره چهار ماه پشتیبانی شامل چه خدماتی میباشد؟
متن درخواست:
افزودن پیوست: ( * حداکثر حجم مجاز: 3 مگابایت | * فرمت های مجاز: jpg / png )
انتخاب فایل

فایل ضمیمه را انتخاب کنید

فرمت فایل معتبر نیست!
حجم فایل بیشتر از 3 مگابایت است!
ارسال درخواست

جهت ارسال تیکت لازم است به حساب کاربری خود وارد شوید