اخبار اقتصادی هفته

یکشنبه۳ تیر ماه ۱۴۰۳شماره ۲۴

داده های اقتصادی بیشتر معمولی بودند تا مهم

شروع هفته، داده‌ های خرده‌ فروشی ماه می بود که با تعدیل تدریجی هزینه ‌های مصرف‌ کننده سازگار بود. خرده‌ فروشی تنها 0.1 درصد در طول ماه افزایش یافت، و این امر نشان می‌ دهد که مصرف ‌کنندگان ممکن است در نهایت احساس خستگی کنند. بازنگری های نزولی در داده های ماه های گذشته بیشتر از این پیشرفت حمایت می کند، اما داده می تا حدودی ضعف مصرف کننده را اغراق می کند. بخشی از ضعف ماه می را می توان به کاهش قیمت کالاها مرتبط دانست، به این معنی که فروش «تعدیل شده بر اساس تورم» احتمالاً بالاتر بوده است. از سوی دیگر، به نظر می ‌رسد که هزینه ‌های مصرف‌ کننده انتخابی ‌تر می ‌شود، زیرا شاهد رشد خرید های غیر اختیاری بوده ‌ایم. نمونه ‌ای از آن را می ‌توان در فروش رستوران ‌ها مشاهده کرد که نشان ‌دهنده نرم‌ شدن در جنبه ‌های اوقات فراغت اقتصاد است. مصرف کنندگان به تدریج در حال از دست دادن قدرت خود هستند، اما ما معتقدیم که برای کاهش سرعت مصرف، اعتدال بیشتری در بازار کار و رشد درآمد لازم است.تولید صنعتی در طول ماه 0.9 درصد افزایش یافت که بهتر از انتظارات بازار بود. افزایش گسترده‌ ای بود و هر بخش اصلی در طول ماه توسعه را تجربه کرد، اما افزایش خروجی تولید بود که روز را برای بخش تولید درخشان کرد. اگرچه توسعه مطلوبی برای بخش صنعتی است، اما احتمالاً آغاز یک رشد پایدار نیست. نرخ های بهره بالا به عنوان باد مخالفی برای این بخش این بخش باقی می ماند و شرایط اعتباری به طور کلی محدود کننده خواهد بود.

نمودار ۱ –  تغییرات ماهانه در خرده فروشی

نمودار ۲ – اعتماد سازندگان و مجوز های تک مسکن خانواری

عدم قطعیت پیرامون سیاست فدرال رزرو، انتخابات آتی ایالات متحده و مسیر کلان نیز اهداف سرمایه بسیاری از شرکت ها را محدود می کند. به طور کلی، بادهای مخالف در این بخش در کوتاه مدت بازدارنده باقی می‌ ماند، اما نیروی های مثبت بعدی ناشی از رونق اخیر ساخت‌ و سازهای تولیدی و کاهش نرخ‌ های مورد انتظار در اواخر امسال، منبع خوش ‌بینی است.

بازار ها همچنین با انتشار داده شروع ساخت و ساز مسکن، فروش خانه های موجود و داده های احساسات سازنده، به روز رسانی سه دوره ای بازار مسکن را دریافت کردند. از آنجایی که بخش مسکن همچنان تحت تاثیر نرخ ‌های بهره بالاتر است، ضعف در شاخص‌ ها گسترده بود. کل شروع ساخت و ساز مسکن در ماه می 5.5 درصد کاهش یافت و به کند ترین نرخ سالانه در چهار سال گذشته رسید. داده مجوزهای آینده ‌نگر نیز ملایم بود، که نشان می ‌دهد با توجه به تورم پایدار و محیط نرخ بهره بالاتر و برای مدت طولانی‌ تر، سازندگان نسبت به تقاضای آینده کمتر خوش‌ بین‌ تر شده ‌اند.

تا آن زمان، شاخص بازار مسکن NAHB (HMI) با دو واحد کاهش بیشتر در ژوئن به 43 رسید که پایین ‌ترین میزان از دسامبر 2023 است. سازندگان مسکن استفاده خود از کاهش قیمت و مشوق‌ ها را برای جذب خریداران افزایش داده‌ اند، اما نرخ ‌های وام مسکن بالا و افزایش هزینه های تامین مالی همچنان به بدبینی کلی سازندگان دامن می زند.

در رتبه سوم، فروش خانه های موجود با 0.7 درصد کاهش به 4.11 میلیون واحد در ماه می رسید. موجودی کم همچنان یک چالش در بازار فروش مجدد است و کمبود خانه‌ برای فروش فشار صعودی بر قیمت‌ ها وارد می ‌کند. طبق گزارش انجمن ملی مشاوران املاک، میانگین ملی قیمت مسکن موجود به بالاترین حد خود یعنی 419,300 دلار رسید. خریداران بالقوه در دو جبهه با مقرون به صرفه روبرو هستند که شامل افزایش قیمت مسکن و نرخ بالای وام مسکن می باشد. به گفته NAR، “پرداخت وام مسکن برای یک خانه معمولی امروزه بیش از دو برابر خانه های خریداری شده قبل از سال 2020 است.” افزایش عرضه باید به کاهش قیمت کمک کند، اما تا زمانی که فدرال رزرو چرخه کاهش نرخ را آغاز نکند، ما شاهد بازگشت معنی داری در فروش مسکن نیستیم. شاخص اقتصادی پیشرو به نزول طولانی خود ادامه داد و در ماه می 0.5 درصد کاهش یافت. LEI اکنون فقط یک مقدار بالاتر از پایین ترین سطح خود در مورد همه گیری است، در تضاد با اقتصادی است که همچنان در حال توسعه است. انتظارات مصرف کننده و جزء سفارشات جدید شاخص تولید ISM با هم باعث کاهش 0.4 درصدی ماهانه LEI شد. افزایش اخیر قیمت سهام و افزایش ساعات کاری به کاهش ضربه کمک کرد، اما به طور کلی LEI همچنان پرچم قرمز را به اهتزاز در می آورد. علیرغم سلسله داده‌ های ناامید کننده این هفته، بیشتر آن در بخش ‌های حساس به نرخ بهره متمرکز بود و اقتصاد به طور گسترده در تعادل باقی می ‌مانىز

چشم انداز ایالات متحده آمریکا

فروش خانه نوساز  • چهار شنبه

تقاضای مسکن در سال جاری تاکنون متوقف شده است زیرا افزایش نرخ‌ها باعث کاهش قیمت‌ها شده است. فعالیت فروش مطمئناً نسبت به حرکت نرخ های وام مسکن حساس بوده است. با نزدیک شدن میانگین نرخ وام مسکن ثابت 30 ساله به سطوحی که در پنج ماه گذشته مشاهده نشده بود، شاهد کاهش فروش خانه های جدید در ماه آوریل بودیم که تقریباً 5 درصد کاهش یافت. حرکت نزولی در نرخ وام مسکن در ماه می احتمالاً به حمایت از بازگشت اندک در فعالیت های فروش کمک کرده است و ما انتظار داریم که فروش در ماه گذشته 1.7 درصد افزایش یابد.علاوه بر نرخ ها، افزایش موجودی در بازار فروش مجدد نیز بر فروش خانه های جدید تاثیر می گذارد زیرا خریداران گزینه های بیشتری دارند. گفته می شود، سازندگان هنوز اهرم های زیادی برای جذب خریدار دارند که احتمالاً فروش خانه های جدید را در سال جاری حمایت می کند. اگرچه اندکی بهبود یافته است، اما موجودی خانه‌های موجود از نظر تاریخی پایین باقی مانده، که باید همچنان خریداران را به سمت بازار خانه جدید سوق دهد، جایی که موجودی‌ها فراوان باقی ماندند. به نظر می رسد سازندگان نیز مایل به کاهش قیمت ها و ارائه مشوق هایی برای تثبیت تقاضا هستند. سازندگانی که توسط NAHB مورد بررسی قرار گرفتند، استفاده خود را از کاهش قیمت و خرید نرخ وام مسکن در ماه می افزایش دادند، که به طور بالقوه می تواند به بازگرداندن خریداران کمک کندز

سفارشات کالاهای با دوام • پنجشنبه

هزینه‌های سرمایه‌گذاری تجاری در ماه‌های اخیر تثبیت شده است، با این حال احتمالاً مدتی به بهبود پایدار ادامه بدهد. سفارشات برای کالاهای بادوام جدید در هر یک از سه ماه گذشته افزایش یافته است، با این حال این سطح از ابتدای سال هنوز حدود 1.2 درصد کاهش داشته. بخش حمل‌ونقل، به‌ویژه هواپیما، مطمئناً باعث ایجاد اختلال می‌شود، اما حتی اگر آن را کنار بگذاریم، سفارش‌ها امسال همچنان ثابت هستند.

در حالی که تولیدات در ماه می افزایش یافت، دومین پایین ترین داده سال برای شاخص تولید ISM نشان می دهد که این بخش همچنان با مشکل روبرو است. تقاضا برای کالاها به دلیل شرایط محدود کننده اعتبار و عدم اطمینان تشدید شده در مورد سیاست فدرال رزرو، انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده و مسیر کلان به طور کلی محدود شده است – که همه اینها اهداف سرمایه گذاری بسیاری از کسب و کارها را محدود می کند.

ما در نهایت انتظار داریم که سفارشات کالاهای بادوام در ماه می 1.6 درصد کاهش یابد، اما به احتمال زیاد سفارش‌ های کلی در ماه گذشته تا حدودی توسط هواپیماها متوقف شده است. داده‌های منتشر شده جداگانه از بوئینگ نشان می‌دهد که این شرکت در ماه گذشته تنها چهار سفارش ناخالص جدید را تضمین کرده است که بسیار پایین‌تر از میانگین تاریخی نزدیک به 50 سفارش جدید ثبت‌ شده در ماه می است و یک مقدار کمتر از هفت سفارش جدید ثبت‌ شده در آوریل. بدون احتساب حمل و نقل، ما به دنبال کل سفارشات کالاهای بادوام هستیم تا یک افزایش اندک 0.1٪ ثبت کنیم.

نمودار ۴ – سفارشات کالاهای بادوام

درآمد و هزینه شخصی • جمعه

نشانه هایی وجود دارد که مصرف کننده نشانه هایی از ضعف را نشان می دهد. آخرین آنها، داده‌ های خرده‌ فروشی نرم ماه می است که با خود بازنگری ‌های نزولی در داده‌ های ماه‌ های قبل به همراه داشت. اما ما انتظار داریم که هزینه های شخصی واقعی 0.3 درصد در ماه می افزایش یابد. این بدان معنا نیست که مصرف ‌کننده سود خود را از دست نمی ‌دهد، اما همانطور که اشاره کردیم، بخشی از ضعف خرده‌ فروشی به قیمت ‌های پایین ‌تر نسبت داده شد و معیار گروه کنترل فروش، که نشانه محکمی از مخارج مصرف ‌کننده گسترده ‌تر است، با سرعت مناسب افزایش یافت.

رشد درآمد بار دیگر به منبع اصلی قدرت خرید خانوار ها تبدیل شده است زیرا دوره نقدینگی اضافی و اعتبار ارزان در حال حاضر دیگه گذشته. رشد قوی استخدام و دستمزد، ماه می را در مسیر افزایش درآمد قابل توجه قرار می دهد – پیش ‌بینی می ‌کنیم درآمد شخصی در ماه گذشته 0.4 درصد افزایش یافته و به افزایش هزینه ‌ها کمک کند. بنابراین، نرخ پس انداز شخصی احتمالاً برای یک ماه دیگر نزدیک به 3.6٪ ثابت خواهد ماند.با این حال، رویداد اصلی در هفته آینده احتمالاً تورم PCE، معیار ترجیحی فدرال رزرو برای نرخ تورم مصرف کننده، خواهد بود. بر اساس شاخص قیمت مصرف کننده نرم ماه می و شاخص قیمت تولید کننده، ما به دنبال افزایش 0.1 درصدی نرخ قیمت PCE در ماه می هستیم که به معنای نرخ سالانه 2.6 درصد است. در صورت تحقق، این گام دیگری در جهت درست از نظر مبارزه با تورم خواهد بود، اما فدرال رزرو در نهایت باید قبل از شروع سیاست های کاهشی، پیشرفت بیشتری را مشاهده کندز

نمودار ۵ – درأمد در مقابل مخارج

بررسی اعتبار

بررسی بین المللی

این هفته با انتشار چندین اعلامیه سیاست پولی در سراسر G10 و اقتصادهای نوظهور همراه بود. در مرحله اول، بانک مرکزی استرالیا (RBA) نرخ بهره گ خود را در نشست این هفته روی 4.35 درصد ثابت نگه داشت و بیانیه همراه آن به طور کلی لحن هاوکیش داشت زیرا بر نگرانی های جاری تورم تأکید می کرد. RBA گفت که تورم بالاتر از هدف و ثابت باقی می ماند، و هیئت مدیره انتظار دارد که مدتی طول بکشد تا تورم به طور پایدار به محدوده هدف 2 تا 3 درصد بازگردد. از نظر فعالیت‌های اقتصادی اخیر، سیاست‌گذاران خاطرنشان کردند که رشد تولید کاهش یافته است، در حالی که بازار کار، اگرچه در حال کاهش است، اما همچنان نسبت به هدف تورم «بهتر از آنچه باید باشد» می باشد. در حالی که برخی از داده های اقتصادی اخیر مختلط بوده اند، مقامات خاطرنشان کردند که این داده ها “نیاز به هوشیاری در برابر ریسک های صعودی تورم را تقویت کرده است.” در پایان بیانیه، سیاستگذاران اعلام کردند که در رابطه با مسیر نرخ «هیچ چیزی را در داخل یا خارج حکم نمی‌کنند». میشل بولاک، رئیس بانک مرکزی پس از نشست خود در کنفرانس مطبوعاتی خود، لحن متمایل به هاوکیشی را اتخاذ کرد و گفت که سیاست گذاران در مورد افزایش نرخ بهره در این جلسه بحث کرده اند اما کاهش نرخ را در نظر نگرفته اند. در حالی که پیش بینی اصلی ما این است که تغییر سیاست بعدی نرخ RBA یک کاهش باشد نه افزایش، ما معتقدیم ممکن است مدتی طول بکشد تا بانک مرکزی چنین تغییری را ارائه دهد.

نمودار ۶– نرخ بانک مرکزی استرالیا

نمودار ۷ – نرخ بانک مرکزی انگلستان

با در نظر گرفتن موضع هاوکیش RBA و ارزیابی خودمان از شرایط اقتصادی در استرالیا، ما زمان‌بندی مورد انتظار خود را برای کاهش 25 واحد اولیه نرخ RBA تا فوریه 2025 از نوامبر 2024 به عقب انداخته‌ ایم. در حالی که داده‌های رشد اقتصادی اخیر تا حدودی ضعیف بوده است.

بازار کار ثابت مانده است. تورم همچنان بالاست و به آرامی در حال کاهش است و رشد دستمزدها نیز به تدریج کاهش می یابد. در مجموع، ما شک داریم که سیاستگذاران برای کاهش نرخ بهره عجله داشته باشند. همانطور که در گزارش اخیر نوشتیم، اکنون انتظار داریم که RBA در نشست های فوریه، می، آگوست و نوامبر در سال 2025 یک بار در هر سه ماه 25 واحد کاهش نرخ را انجام دهد.

بانک مرکزی انگلستان (BoE) نیز در این هفته تشکیل جلسه داد. سیاستگذاران با 7-2 رأی به حفظ نرخ در 5.25 درصد دادند و دو عضو کاهش 25 واحدی را ترجیح دادند. اطلاعیه همراه، لحنی کلی متمایل به داویش نشان داد، و به طور کلی، ما معتقدیم که BoE هنوز در مسیر کاهش 25 واحد اولیه نرخ در ماه آگوست است. مقامات به تحولات اخیر تورم اشاره کردند و خاطرنشان کردند که تورم هدلاین در ماه می به 2.0 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است، اگرچه انتظار می‌رود در نیمه دوم سال جاری به دلیل اثرات پایه مرتبط با انرژی، اندکی افزایش یابد. تورم خدمات همچنین مورد توجه سیاستگذاران BoE بوده است، و در حالی که آنها اذعان داشتند که این تورم در ماه می کمی بیشتر از پیش بینی سالانه 5.7 درصد بوده است، آنها همچنین خاطرنشان کردند که این قدرت تا حدی منعکس کننده برخی از مولفه های بی ثبات است. به نظر ما، به نظر می‌رسد سیاست‌گذاران BoE در حال نزدیک‌تر شدن به این احساس اطمینان هستند که تورم در میان مدت به طور پایدار به هدف 2 درصد بازخواهد گشت. ما پیش بینی پایه خود را برای کاهش اولیه نرخ 25 واحدی BoE در ماه آگوست حفظ می کنیم و به نظر می رسد که فعالان بازار به طور فزاینده ای به دنبال یک حرکت نرخ در آگوست نیز هستند. انتظارات برای چنین حرکتی از زمان تصمیم BoE تقریباً دو برابر شده است. فراتر از آگوست، ما معتقدیم که سیاست گذاران BoE رویکرد محتاطانه ای را برای تسهیل سیاست پولی به دلیل افزایش تورم خدمات و رشد دستمزدها اتخاذ خواهند کرد. در دیگر اخبار بانک مرکزی اقتصاد پیشرفته، بانک ملی سوئیس (SNB) نرخ خود را در این هفته 25 واحد کاهش داد و به 1.25 درصد رساند و تداوم کندی در فشارهای تورمی را برجسته کرد. سیاستگذاران خاطرنشان کردند که تورم هدلاین در ماه‌های اخیر اندکی افزایش یافته است، اگرچه در ماه می 1.4 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بود، اما همچنان در محدوده هدف SNB است (رشد مثبت قیمت زیر 2 درصد در سال است). SNB همچنین پیش بینی های به روز شده تورم را ارائه کرد. پیش‌بینی‌های بانک مرکزی برای تورم در سال‌های 2024، 2025 و 2026 هر کدام اندکی کاهش یافت و به 1.3، 1.1 درصد و 1.0 درصد به ترتیب رسید. در این بیانیه همچنین اشاره شده است که انتظار می‌رود رشد تولید ناخالص داخلی سوئیس در سه ماهه‌ های آینده متعادل بماند و به تدریج در میان مدت بهبود یابد. ما دیدگاه خود را مبنی بر محیط تورمی مطلوب در اقتصاد سوئیس حفظ می کنیم تا سیاستگذاران SNB را ترغیب کند تا نرخ بهره را 25 واحد کاهش دهد و به 1.00 درصد در سپتامبر برساند. بانک مرکزی نروژ، این هفته نرخ خود را در 4.50 درصد ثابت نگه داشت و اظهار داشت: «اگر اقتصاد همانطور که در حال حاضر تصور می کنیم تکامل یابد، نرخ را تا انتها روی 4.5 درصد نگه می داریم از شروع تسهیل تدریجی سیاست پولی در سال قبل. سیاستگذاران Norges Bank همچنان به مبارزه مستمر در برابر فشارهای تورمی طولانی ناشی از رشد قیمت خدمات و دستمزدها متعهد هستند.

چشم انداز جهانی

تورم کانادا • سه شنبه

هفته آینده آمار تورم کانادا در ماه می منتشر خواهد شد. اقتصاددانان اجماع پیش‌بینی می‌کنند که رشد تورم هدلاین نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر از 2.6 درصد کاهش یابد و میانگین معیارهای اصلی تورم نیز به 2.7 درصد کاهش یابد.داده‌های خوب تورم در ماه‌های اخیر، بانک مرکزی کانادا (BoC) را بر آن داشت تا در اوایل ژوئن، نرخ اولیه 25 واحدی را به 4.75 درصد کاهش دهد و اگر تورم به کندی ادامه دهد، انتظار داریم بانک مرکزی کانادا نیز نرخ خود را 25 واحد کاهش دهد در جولای. بانک مرکزی کانادا در اعلامیه سیاست پولی خود در اوایل ژوئن، روند کلی کاهش قیمت و فشارهای قیمتی را برجسته کرد. سیاستگذاران توافق کردند که به لطف شواهد مستمر مبنی بر کاهش تورم، کاهش نرخ مناسب است. به نظر ما، تا زمانی که این روند ادامه داشته باشد، انتظار داریم که بانک مرکزی کانادا 25 واحد کاهش بیشتر در ماه های جولای، سپتامبر و اکتبر ارائه کند. اگر داده‌های تورم هفته آینده صعود شگفت انگیز و معنی‌داری ارائه دهد، این می‌تواند این خطر را افزایش دهد که BoC رویکرد تدریجی‌تری برای تسهیل پولی اتخاذ کند و تصمیم به توقف در نشست سپتامبر یا اکتبر بگیرد.

تحلیل پوند
نمودار ۸ تورم کانادا
نرخ Riksbank   پنجشنبه
بانک مرکزی سوئد، Riksbank، تصمیم سیاست پولی خود را هفته آینده ارائه خواهد کرد. ما و همچنین اقتصاددانان اجماع بر این باوریم که بانک مرکزی تصمیم خواهد گرفت که نرخ بهره را در 3.75 درصد ثابت نگه دارد که نشان دهنده توقف چرخه تسهیلی است که در اوایل ماه می با کاهش اولیه 25 واحدی نرخ بهره آغاز شد. این نشست همچنین نشان دهنده انتشار پیش بینی های اقتصادی به روز شده Riksbank خواهد بود که فعالان بازار مشتاقانه هر گونه بینش احتمالی در مورد مسیر آینده نرخ سیاست را بررسی خواهند کرد. فعالان بازار همچنین بر راهنمایی های رو به جلو از Riksbank متمرکز خواهند شد. در بیانیه ماه می قبلی، سیاستگذاران خاطرنشان کردند که تا زمانی که چشم انداز تورم رفتار مناسبی داشته باشد، انتظار دارند در نیمه دوم سال نرخ را دو بار دیگر کاهش دهند.

به نظر ما، داده‌های تورم اخیر در سوئد با چشم‌انداز ما برای توقف نرخ بهره توسط Riksbank در ماه ژوئن مطابقت دارد، اگرچه انتظار داریم در سال 2024 سه کاهش 25 واحدی دیگر نرخ‌ها را در مقایسه با دو مورد قبلی که Riksbank اعلام کرده بود، کاهش دهد. از زمان آخرین جلسه آنها، داده های تورم تا حدودی متفاوت بوده است. تورم سالانه CPIF در ماه آوریل کمتر از حد انتظار افزایش یافت و به 2.3% رسید، اما در ماه می افزایش یافت و در 2.3% ثابت ماند. CPIF بدون احتساب تورم انرژی نیز الگوی مشابهی را دنبال کرد که در ماه آوریل به سمت نزولی و سپس در ماه می صعود کرد. در حالی که این ترکیبی از داده های تورم از رویکرد تدریجی تسهیل پولی در کوتاه مدت حمایت می کند – با چشم انداز ما برای توقف در ژوئن و کاهش 25 واحدی در سه ماهه سوم – ما معتقدیم که با نزدیک شدن تورم به هدف در اواخر سال جاری، Riksbank می تواند دو کاهش 25 واحدی دیگر در سه ماهه چهارم ارائه می دهد.

نمودار  ۹ نرخ بانک مرکزی سوئد در مقابل تورم بدون احتساب انرژی
نرخ Banxico پنجشنبه

هفته آینده، بانک مرکزی مکزیک، Banxico، آخرین تصمیم سیاست پولی خود را ارائه خواهد کرد. ما انتظار داریم که Banxico در بحبوحه نگرانی های طولانی مدت تورم، ضعیف تر شدن پزو مکزیک و عدم اطمینان سیاست ها پس از نتایج انتخابات اوایل ژوئن، نرخ خود را در 11.00 درصد ثابت نگه دارد. فعالان بازار به دقت بیانیه ها و پیش بینی های تورم را برای بینش نسبت به در آخرین اعلامیه سیاست پولی بانکیکو در ماه می، سیاست گذاران خاطرنشان کردند که خطرات چشم انداز تورم به سمت بالا باقی مانده است و پیش بینی های تورم را تا سه ماهه سوم-2025 افزایش دادند. از نظر ما نگرانی های ماندگار در مورد چشم انداز تورم تا حدودی موجه است. در حالی که تورم هدلاین و اصلی در ماه می به سمت نزول حرکت کرد، هر دو شاخص به ترتیب در 4.69 درصد و 4.21 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته اند. ما همچنین معتقدیم که عدم قطعیت سیاسی پس از انتخابات اوایل ژوئن – که در آن حزب مورنا رئیس جمهور منتخب کلودیا شینبام، یک اکثریت مؤثر کنگره را تضمین کرد – احتیاط برای بانکیکو را تقویت خواهد کرد. این ارز از زمان انتخابات اوایل ژوئن تقریباً 4 درصد و تقریباً 8 درصد از سال تا به امروز در برابر دلار آمریکا ضعیف شده است که به طور بالقوه بر فشارهای تورمی افزوده است. به نظر ما، پزوی ضعیف تر، دلیل دیگری برای بانکیکو برای اتخاذ رویکرد محتاطانه برای تسهیل سیاست پولی است.

نمودار  ۱۰  تورم مکزیک در مقابل نرخ بهره

داده های مهم بازار تا اواسط جمعه هفته گذشته:

وقایع مهم در بازار های پیشرفته:

بازار سهام نشان دهنده یک اقتصاد قوی و بازار اوراق قرضه منعکس کننده کاهش تدریجی نرخ بهره توسط بانک های مرکزی است. تورم همچنان بالاست و این فشار رو به بالا بر نرخ بهره و فشار نزولی بر اقتصاد وارد می کند.

گذار از یک اقتصاد قوی به یک اقتصاد کند. در سال ‌های اخیر، بانک ‌های مرکزی سیاست‌ های پولی را به شدت تشدید کرده ‌اند تا بر فعالیت‌های اقتصادی فشار نزولی وارد کنند و تورم را به صورت پایدار به 2 درصد برگردانند. روند کند شدن اقتصاد بسیار کندتر از آنچه سیاست گذاران و انتظارات اجماع پیش بینی کرده بودند، بوده است. این در واقع یک خبر عالی است زیرا بسیاری از این بیم داشتند که سیاست های پولی فشرده منجر به رکود ناگهانی و شدید در اقتصاد شود. امروزه، بسیاری از کشورها هنوز شرایط اقتصادی قوی دارند و تورم بالاتر از هدف بانک های مرکزی 2 درصد است، اما گذار از یک اقتصاد قوی به یک اقتصاد کند، هرچند بسیار آهسته و تدریجی در حال وقوع است.انتظارات اجماع از بدبینانه به خوش بینانه در حال تغییر است. گذار از یک اقتصاد قوی به یک اقتصاد کند نکته مهمی است که باید در مورد آن فکر کرد زمانی که انتظارات اجماع در مورد چشم انداز اقتصادی از بدبینانه به خوش بینانه تغییر کرده است.

نمودار ۱ –  اقتصاد قوی انتظار اجماع است

امروز، شرایط اقتصادی قوی ایالات متحده به انتظار اجماع تبدیل شده است. پیش بینی اجماع بلومبرگ ایالات متحده در سال 2024 این است که اقتصاد ایالات متحده 2.4 درصد رشد خواهد کرد و قیمت مصرف کننده 3.1 درصد افزایش خواهد یافت در حالی که نرخ بیکاری در سطح بسیار پایین 3.9 درصد باقی خواهد ماند. این توصیفی از یک اقتصاد قوی با تورم بالاتر از نرخ تورم 2 درصدی فدرال رزرو است.انتظارات درآمدی از رکود به رونق رسیده است. تغییر بزرگ در انتظارات اجماع فقط مربوط به پیش بینی های اقتصادی نیست. همچنین تاثیر قابل توجهی بر بازار مالی داشته است. قیمت سهام به سطح بالایی از لحاظ تاریخی افزایش یافته است و انتظارات رشد درآمد نسبت به روند اخیر نزدیک به صفر به شدت افزایش یافته است. انتظار اجماع بر این است که رشد درآمد سالانه S&P 500 در سه ماهه چهارم 2024 حدود 15 درصد و در سه ماهه چهارم 2025 حدود 13 درصد باشد. انتظارات سود تحلیلگران همیشه نسبت به واقعیت اقتصادی تا حدودی بالاتر است، اما نکته مهم در اینجا این است که انتظار اجماع این است که درآمدها در سال‌ های آینده به میزان قابل توجهی افزایش یابد، در زمانی که اقتصاد هنوز در حال گذار از قوی به کند است.

نمودار ۲ –  انتظارات درآمد در حال افزایش است

تورم به صورت صعودی شگفت زده کرده و همچنان بالاست. شرایط اقتصادی قوی منجر به رشد اقتصادی قوی تر از حد انتظار و همچنین قیمت های مصرف کننده بالاتر از حد انتظار شده است. تورم به وضوح از اوج خود در حدود 5 درصد کاهش یافته است ، اما همچنان بالاست و به وضوح بالاتر از هدف تورم 2 درصدی بانک مرکزی است. آخرین گزارش تورم CPI نشان دهنده تعدیل دلگرم کننده در مقایسه با روند تورم در اوایل سال جاری است، اما تغییر قابل توجه در مقایسه با روند اخیر و این واقعیت که تنها یک نقطه داده وجود دارد نشان می دهد که اثر دادن آن یک نقطه داده به آینده خطرناک است. با نگاهی به آخرین دوره های سه، شش و دوازده ماهه، تورم اصلی بالاتر از هدف تورم 2 درصدی فدرال رزرو باقی مانده است. هر روز که تورم بالا می‌ ماند، احتمالاً در محیطی باقی می ‌مانیم که نرخ بهره بالا می ماند و فشار نزولی بر اقتصاد وارد می ‌کند تا زمانی که مشخص شود که تورم به طور پایدار به سمت 2 درصد حرکت خواهد کرد.

نمودار ۳ –  روند های تورم اصلی بالا باقی مانده است

بانک های مرکزی انتظارات در مورد کاهش نرخ بهره را کاهش داده اند. رشد اقتصادی قوی و تورم بالا، بانک ‌های مرکزی را مجبور کرده است که نرخ بهره را در سطح بالا نگه دارند. در ابتدای سال، انتظار اجماع این بود که فدرال رزرو نرخ بهره خود را هفت تا هشت بار در طول سال جاری کاهش دهد. امروز، به نظر می رسد که تنها یک یا دو کاهش نرخ بهره وجود داشته باشد. نرخ بهره در سال جاری افزایش یافته است، اما بسیار پایین تر از بالاترین سطح در سال گذشته باقی مانده است، حتی اگر انتظار اجماع بر این است که اقتصاد امروز قوی تر از آن زمان است. هر روز که اقتصاد ثابت می ماند و تورم بالا، احتمال افزایش نرخ بهره افزایش می یابد و فشار نزولی بر اقتصاد وارد می شود تا زمانی که مشخص شود تورم به طور پایدار به سمت 2 درصد حرکت خواهد کرد.

نمودار ۴ –  انتظارات کاهش نرخ بهره کمتر شده است

محرک بزرگ سیاست پولی بدون ضعف اقتصادی بعید است. بانک مرکزی اروپا و سایر بانک‌ های مرکزی کاهش نرخ‌ های خود را آغاز کرده ‌اند و انتظار می ‌رود که طی سال‌ های آینده به تدریج سیاست‌ های پولی را عادی کنند، با این حال، هیچ نشانه ‌ای مبنی بر اینکه بانک ‌های مرکزی چرخه کاهش نرخ بهره را آغاز کنند، وجود ندارد. برعکس، به نظر می ‌رسد ریسک بازارهای مالی جهانی این است که بانک ‌های مرکزی ممکن است کاهش نرخ ‌های بهره زیادی را که طی دو سال آینده در بازار اوراق قرضه قیمت گذاری می ‌شوند، ارائه نکنند. مشکل این است که بانک ‌های مرکزی به احتمال زیاد در مورد کاهش نرخ‌ های بهره در زمانی که بیکاری از نظر تاریخی پایین است، رشد دستمزد ها در بالاترین سطح در چند دهه گذشته باقی مانده و تورم بالاتر از هدف 2 درصدی اکثر بانک‌ های مرکزی است، محتاط باشند. افزایش احساسات تجاری و چشم انداز فعالیت های اقتصادی قوی، احتمال اینکه بانک های مرکزی به یک چرخه تسهیلی بزرگ تر از آنچه که در حال حاضر در بازار اوراق بهادار قیمت گذاری شده است تغییر کند، کاهش می دهد.

نمودار ۵ –  احساسات کسب و کار امسال افزایش یافته

سهام و اوراق قرضه همبستگی مثبتی پیدا کرده اند. در سه ماهه اول، رشد اقتصادی و تورم بالاتر از حد انتظار، فشار صعودی بر قیمت سهام و فشار نزولی بر قیمت اوراق وارد کرد. پس از چندین ماه غافلگیری مثبت، انتظار اجماع به سرعت به این نتیجه رسید که اقتصاد ایالات متحده قوی است و تورم همچنان بالا است، که همبستگی بین سهام و اوراق قرضه را از منفی به مثبت تغییر داد. لحظه ای که بازدهی دولت 10 ساله ایالات متحده به بالای 4.50 درصد رسید، تبدیل به یک مشکل شد و فشار نزولی بر قیمت سهام کرد. بدون هیچ تغییر جدیدی در اقتصاد، بازار اوراق قرضه احتمالاً بازار سهام را کنترل خواهد کرد. افزایش اخیر در بازار اوراق قرضه باعث شد سهام به سطوح بی سابقه ای برسد، اما تصور اینکه نرخ بهره می تواند بسیار بیشتر کاهش یابد، سخت است، بدون اینکه این سقوط به دلیل اخبار بد اقتصادی باشد، که به نوبه خود خبر بدی برای سهام خواهد بود. منعکس کننده یک اقتصاد قوی است.

نمودار ۶ –  قیمت های سهام و اوراق همبستگی مثبت پیدا کرده اند

دلار قوی تر و ارز های حساس به ریسک پذیری ضعیف تر. کاهش نرخ بهره و افزایش قیمت سهام، فضای مثبتی را برای ارز های حساس به ریسک پذیری و محیطی منفی برای دلار امن ایجاد کرده است. انتخابات غیر منتظره در فرانسه با افزودن ریسک‌ های نزولی جدید به منطقه یورو و واحد پول رایج، تصویر را پیچیده ‌تر کرده است. این ریسک سیاسی ارز های حساس به ریسک را به قوی ترین سطح خود در برابر یورو در سال جاری سوق داده است. علاوه بر این، آشفتگی سیاسی باعث تضعیف یورو در برابر دلار شده است، حتی اگر افزایش گسترده بازار سهام و اوراق قرضه فشار نزولی بر دلار امن آمریکا وارد کرده است. با نگاهی به آینده، احتمالاً دلار به قوی ‌ترین سطح خود در سال جاری تقویت می ‌شود، زیرا آشکار می ‌شود که فدرال رزرو سیاست ‌های پولی را محکم نگه می ‌دارد و بانک مرکزی اروپا به چرخه کاهش تدریجی نرخ بهره ادامه می ‌دهد. چشم انداز تقویت دلار و کاهش نرخ بهره کمتر احتمالاً به ارز های حساس به ریسک پذیری فشار نزولی وارد می‌ کند که خبرهای خوب زیادی قیمت‌ گذاری کرده‌ اند و نزدیک در بالاترین سطح خود در سال جاری معامله می ‌شوند.

رویداد های مهم برای بازار های نوظهور:

نویسنده:صبا لطیفی

https://t.me/fundamentallatifi

Shadii_tradin

ورود به کابین
شگفت زده می شوید!

دیدگاه ها و پرسش ها

تعداد دیدگاه های این صفحه 0 تعداد کل دیدگاه ها: 11,663

    شما اولین دیدگاه را ثبت کنید!

دیدگاه شما

دیدگاه ها و پرسش ها

0 | 11,663
+

ثبت اولین دیدگاه

با تبادل تجربه و نظر زمان بخرید

پاسخگویی حداکثر 30 دقیقه کاری

دریافت هدایا و ورود به چارتیکال
بستن همه
بستن موقت
قوانین و مقررات مجموعه چارتیکال

افشای ریسک:

انجام معامله در بازارهای مالی اعم از سهام‌ها، ارزها، کالاها، شاخص‌ها، رمزارز‌ها، آتی و... ممکن است به ایجاد ضررهای بزرگ به سرمایه شما و حتی شاید از بین رفتن همه سرمایه‌ای که در بازار دارید منتهی شود. لذا انجام هرگونه معاملات در این بازارها تنها باید در چهارچوب پذیرش و قبول همه ریسک‌های موجود و همچنین اعمال تکنیک‌های مديريت سرمايه صورت گیرد. و ضمنا هرگونه از آموزش‌ها، محتواها، ابزارها، نظرات و تحلیل‌هایی که از جانب احمدرضا جبل عاملی، اساتید، مربیان و هریک از دانش پذیران مجموعه و وبسایت چارتیکال در خصوص آموزش و موقعيت‌های معاملاتی در هر محیط آموزشی این مجموعه اعم از آنلاین و حضوری و همچنین خدمات تحت وب یا نرم افزارهای مربوطه فقط جنبه آموزشی داشته و به عنوان پیشنهادی برای خرید یا فروش به هیچ وجه تلقی نمی‌گردد و ممکن است به دلیل ریسک‌های انکار ناپذیر معامله‌گری موجب ضرر و از دست رفتن سرمایه شما شود.

با توجه به ماهیت کلی همه‌ی بازارهای معاملاتی ضرر جزئی جدا نشدنی از نتایج معاملات و عملکرد همه‌ی معامله‌گران که با روش‌ها یا ابزارهای مختلف معامله می‌کنند می‌باشد، پس به طور طبیعی به هر روشی که در بازار معامله شود ضرر در کمین معامله‌گر است. مجموعه چارتیکال جبل عاملی فقط یک مجموعه علمی بوده که هدف آن ارتقاء دانش و آگاهی علاقه‌مندان به بازارهای مالی است و هیچگونه قصد تشویق و یا ترویجی برای ورود به بازارها یا انجام معاملات در آنها را ندارد و استفاده دانش پذیران و مصرف کنندگان چه از آموزش‌ها، محتوا ها،ابزارها، پشتیبانی‌ها، کوچینگ‌ها، ورکشاپ‌ها و... در هر محیط آنلاین یا حضوری کاملا بستگی به برداشت‌ها، یادگیری، مهارت و استعداد هر فرد دارد.

همچنین یادآور می‌شویم که همه محتواها، آموزش‌ها، ابزارها، پشتیبانی‌ها که چه به صورت رایگان و چه با پرداخت هزینه می‌باشند تنها برای استفاده شخصی بوده و استفاده کننده یا دانش پذیر حق هیچگونه انتشار، آموزش، ارائه سیگنال یا تحلیل به غیر یا حتی در اختیار دادن پنل کاربری و آموزش‌ها را به هیچ فرد دیگری را ندارد که در صورت تخطی با توجه به حق کپی رایت و حقوق مولف پیگیری قانونی خواهد شد و دسترسی کاربر از همه خدمات قطع خواهد شد. در چنین صورتی هیچ هزینه‌ای که به مجموعه چارتیکال یا آقای احمدرضا جبل عاملی پرداخته است به شخص خاطی عودت نشده و حق هیچگونه اعتراض ندارد. زیرا این کار ضمن عدم رعایت حقوق کپی رایت به معنای فسخ یک طرفه بوده و حق هر گونه اعتراض و شکایت را از خود سلب کرده است.

تبلیغات، نرم افزارها یا شرکت‌های معرفی شده از طرف جناب احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال جبل عاملی تنها به عنوان پیشنهادی به هدف سهولت دانش پذیران و استفاده کنندگان می‌باشد و دقت، سرعت، صحت و پشتیبانی هرگونه عملکرد یا ارائه خدمات یا داده‌ها هیچ مسئولیتی برای جانب احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال نداشته و تحقیق و مسئولیت استفاده از این نرم افزارها، داده‌ها و یا شرکت‌ها بطور کامل بر عهده استفاده کننده است و استفاده کاربر یا دانشجو از هریک از آنها به منزله قبول ریسک و مسئولیت بوده و هیچگونه مسئولیت یا تعهدی برای احمدرضا جبل عاملی و مجموعه چارتیکال ندارد و حق هرگونه اعتراض و شکایت از ایشان و مجموعه چارتیکال را از خود سلب کرده است.

افتتاح حساب معاملاتی و یا هرگونه همکاری دیگر با هر یک از کارگزاری‌ها یا صرافی‌های معرفی شده توسط احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال مستلزم و به معنای قبول شرایط، مقررات و متن قرارداد و مواقتنامه کارگزاری یا صرافی مربوطه طبق قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران و شرکت مربوطه از طرف مصرف کننده ( کاربر یا دانشجو) می‌باشد. هرگونه دقت، صحت و سرعت انجام خدمات یا پشتیبانی تماما توسط شرکت‌های مربوطه انجام و پیگیری می‌شود. هرگونه افتتاح حساب یا همکاری با کارگزاری‌ها یا صرافی‌ها به منزله قبول مسئولیت مصرف کننده بوده و هیچگونه تعهد یا مسئولیتی برای احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال ندارد و شخص حق هرگونه اعتراض یا شکایت از ایشان و مجموعه چارتیکال را از خود سلب کرده است.

شرايط برگشت وجه ثبت نام دوره ها:

آموزش‌ها، محتواها‌، ابزارها، کوچینگ‌ها، ورکشاپ‌ها، محصولات و هرگونه خدمات چارتیکال احتمالا برای اشخاصی مفید و اثربخش است که اقدامات دانش پذير طبق روال تعريف شده و پیشنهادات و تمرین‌های ارائه شده از طرف مجموعه چارتیکال جبل عاملی به صورت منظم و موثر صورت پذيرند و مهم‌تر از همه ژورنال نويسی نمايد (تا با بررسی ژورنال مربوطه توسط كارشناسان مجموعه چارتیکال نقاط ضعف و قوت مورد ارزيابی قرار گيرند). بازگشت وجه کامل صرفاً تا 7 روز بعد از خرید خدمات یا محصولات امکان پذیر است

برای بازگشت وجه باید از طریق تیکت یا پیام پنل کاربری با مجموعه چارتیکال در ارتباط باشید و با ارسال مدارک اثبات خرید، مراحل تایید هویت و بازگشت وجه را طی کنید؛ در صورتی که برای واریز خود مدرکی مثل رسید پرداخت نداشته باشید، امکان بازگشت وجه به هیچ صورت وجود ندارد و خریدار هم حق و اختیار هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می‌کند.

وجه واریزی صرفا به حسابی واریز خواهد شد که خرید با آن صورت گرفته است.

کالاهای فیزیکی، دانلودی، دوره‌های آموزش ویدیویی یا حضوری، کارگاه‌ها، کوچینگ‌ها و ورکشاپ‌ها قابلیت مرجوعی یا بازگشت وجه ندارند و به هیچ عنوان هزینه‌ای مسترد نخواهد شد، حتی قبل از 7 روز. به این دلیل که این محصولات پس از خرید قابل کپی و تکثیر بوده یا در زمان خرید محصول توسط مصرف کننده بلافاصله همه زیر ساخت‌های ارائه خدمات توسط مجموعه چارتیکال و آقای احمدرضا جبل عاملی تهیه و فراهم شده و هزینه‌های مربوطه برای زیرساخت‌ها پرداخت شده است. دقیقا مانند زمانی که بسته یک ماهه اینترنتی توسط مصرف کننده از یک اپراتور خریداری شده باشد ولی حتی 1 دقیقه توسط خریدار استفاده نشود هیچ گونه بازگشت وجهی از طرف اپراتور به مصرف کننده انجام نمی‌شود؛ همانطور که در مثال به دلیل فراهم و پرداخت هزینه‌های زیرساخت ارائه خدمت به خریدار (مصرف کننده) توسط اپراتور، امکان هیچ بازگشت وجهی وجود ندارد، برای همه خدمات و محصولات ذکر شده مجموعه چارتیکال و آقای احمدرضا جبل عاملی نیز هیچ گونه بازگشت وجهی وجود ندارد زیرا در هنگام خرید توسط مصرف کننده همه زیرساخت‌ها بلافاصله برای مدت تعهد پرداخت می‌شود.

امتیازهای سایت چارتیکال

امتیازاتی که در تعاملات با وبسایت چارتیکال به عنوان "دلار" دریافت می‌کنید، صرفا دلار مجازی بوده و فقط قابل استفاده در همین وبسایت می‌باشد و خارج از سایت آکادمی چارتیکال هیچ گونه اعتباری ندارد و حتی قابل برداشت نیست.

با توجه به مسائل امنیت اجتماعی و قوانین سازمان بورس کشور جمهوری اسلامی ایران و مهم‌تر از آن حریم شخصی دانش پذیران، اساتید و مربیان، از ارائه معاملات و یا تاریخچه معاملات معذوریم و در صورت تکرار درخواست و یا ایجاد حاشیه و هرگونه مزاحمت، دسترسی فرد خاطی به همه خدمات قطع خواهد شد و هیچگونه شهریه/هزینه پرداخت شده توسط مصرف کننده، از طرف آقای احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال مسترد نخواهد شد. تکرار این گونه درخواست به منزله فسخ یک طرفه قرارداد بوده و شخص خاطی حق هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می‌کند.

حضور همزمان در چند کلاس به علت تضییع حقوق سایر دانش پذیران ممنوع می‌باشد و در صورت تخلف منجر به قطع دسترسی 5 روزه از خدمات چارتیکال می‌شود.

هر گونه رد و بدل کردن شماره تماس یا لینک گروه (واتساپ، ایتا، روبیکا، بله، تلگرام، کلاب هوس، توییتر و... ) فی مابین دانش پذیران و مربیان در محیط ورکشاپ آنلاین، کوچینگ زنده، و سیستم آموزش انلاین ممنوع می‌باشد، و در صورت مشاهده در اخطار اول 1 ماه دسترسی فرد یا افراد خاطی قطع می‌گردد و در صورت تداوم منجر به قطع دسترسی دائمی دانش پذیر به خدمات و محصولات مجموعه چارتیکال می‌شود و هیچگونه شهریه/هزینه پرداخت شده توسط مصرف کننده، از طرف آقای احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال مسترد نخواهد شد. انجام این کار به منزله فسخ یک طرفه قرارداد بوده و شخص خاطی حق هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می‌کند.

هر گونه مبادرت دانش پذیر به دریافت تاییدیه از مربیان به منظور ورود به معامله و درخواست از مربی برای دریافت سیگنال یا تایید نقطه ورود یا گرفتن تایید از مربی برای معامله منجر به دریافت اخطار و قطع دسترسی به خدمات به مدت یک ماه و در صورت تداوم قطع دائمی دسترسی خواهد شد.

هرگاه دانش پذیر پس از استفاده از امکانات آموزشی چارتیکال، مبادرت به تدریس مباحث آموزشی چارتیکال چه به صورت کامل چه به صورت انتخابی به هر صورتی در هر محیطی، به غیر بکند آکادمی چارتیکال جبل عاملی این اقدام را به منزل تکمیل پروسه یادگیری تلقی می‌کند، بنابراین نسبت به انسداد زودهنگام دسترسی دانش پذیر به همه خدمات آکادمی اقدام می‌نماید. همچنین هیچگونه شهریه/هزینه پرداخت شده توسط مصرف کننده، از طرف آقای احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال مسترد نخواهد شد. انجام این کار به منزله فسخ یک طرفه قرارداد بوده و شخص خاطی حق هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می‌کند.

لازم به ذکر است که آقای احمدرضا جبل عاملی و آکادمی چارتیکال این موضوع را حق خود می‌دانند که دانش پذیر خاطی ذکر شده را به عنوان استفاده کننده از خدمات و محتوای خویش، در شبکه‌های اجتماعی معرفی نماید و دانش پذیر هم اختیارات و حق هرگونه اعتراض را از خود سلب می کند. همچنین دانش پذیر خاطی این اختیار و حق را به آقای احمدرضا جبل عاملی و مجموعه چارتیکال می‌دهد که در صورت این تخطی، ایشان از دانش پذیر خاطی در مراجع قانونی شکایت و پیگیری قضایی در خصوص حقوق کپی رایت کنند. همه قوانین بالا شامل برند و نام آقای احمدرضا جبل عاملی و چارتیکال می‌باشد.

شرایط بازگشت وجه

ضمانت بازگشت وجه تنها تا 7 روز پس از خرید اولین اشتراک انجام می شود؛ پس از گذشت هفت روز عودت وجه مطابق با بندهای بالا بوده و این ضمانت بازگشت وجه فقط به خرید اولین اشتراک تعلق می گیرد. اشتراک های مادام العمر تا زمانی برقرار هستند که آکادمی چارتیکال فعالیت آموزشی انجام می دهد یعنی مادام العمر به اندازه حیات آکادمی چارتیکال می باشد نه حیات دانشجو. خدمات اشتراک های مادام العمر مطابق با خدمات جاری آکادمی می باشد، نه مطابق با خدمات زمان خرید اشتراک مادام العمر. یعنی آکادمی چارتیکال این حق و اجازه را دارد تا در گذر زمان در راستای ارتقا خدمات خود به صورت یک طرفه خدمات خود را حذف، اضافه یا تغییر دهد. چنانچه هر گونه واگذاری اشتراک به هر شکل به غیر صورت گیرد ضمن فسخ شدن قرارداد از طرف خریدار و قطع دسترسی ها به همه بخش های آکادمی، احمدرضا جبل عاملی و مجموعه چارتیکال این حق را دارند که برابر با ضرر و زیانی که متحمل شده اند پیگیری های قانونی را در خصوص فرد خاطی انجام دهند. اشتراک و دسترسی ها به کلیه خدمات آکادمی چارتیکال تنها برای خریدار بوده و هرگونه اشتراک گذاری با دیگران و یا واگذاری، خلاف حقوق کپی رایت بوده و نقض حقوق کپی رایت و برابر با خیانت در امانت می باشد

امضاي الکترونيکي:

عبارت از هر نوع علامت منضمم شده يا به نحو منطقی متصل شده به (داده پيام) است كه برای شناسايی امضاء كننده (داده پيام)، مورد استفاده قرار می‌گيرد که با استفاده از وسایل ارتباط از راه دور که عبارت از هر نوع وسيله‌ای است كه بدون حضور فيزيكی همزمان تامين كننده و مصرف كننده جهت فروش كالا و خدمات استفاده می‌شود و به صورت عقد از راه دور که ايجاب و قبول راجع به كالاها و خدمات بين تامين كننده و مصرف كننده با استفاده از وسايل ارتباط از راه دور است انجام می‌شود.

هر گاه قانون وجود امضاء را لازم بداند امضای الکترونيکی مكفی است.

آیا قوانین و مقررات چارتیکال را می پذیرید؟
بله، قوانین را می پذیرم
خیر
بله
خیر

X
Sign up
Email *
Edit Email
An email containing a confirmation link has been sent to you. (credit 5 minutes)
Cancel
تیکت
درخواست پشتیبانی
سحر شیرینی مسئول حساب کاربری شما
درخواست جدید
درخواست های پشتیبانی
اطلاعیه ها
موضوع درخواست خود را انتخاب کنید:
دوره های تخصصی
عنوان درخواست خود را انتخاب کنید:
دوره چهار ماه پشتیبانی
پرسش های متداول:
دوره چهار ماه پشتیبانی شامل چه خدماتی میباشد؟
متن درخواست:
افزودن پیوست: ( * حداکثر حجم مجاز: 3 مگابایت | * فرمت های مجاز: jpg / png )
انتخاب فایل

فایل ضمیمه را انتخاب کنید

فرمت فایل معتبر نیست!
حجم فایل بیشتر از 3 مگابایت است!
ارسال درخواست

جهت ارسال تیکت لازم است به حساب کاربری خود وارد شوید