اخبار اقتصادی هفته

تحلیل اقتصادی آمریکا و جهان (بخش اول)

رشد اقتصادی با وجود داده های ضعیف ادامه دارد

داده ‌های اقتصادی در این هفته ضعیف بودند، زیرا بازبینی ‌های رو به پایین از درخشش نرخ های هدلاین و اصلی کم کردند. فروش خانه های جدید سال را با سبز آغاز کرد و رقم اصلی در ژانویه 1.5 درصد افزایش یافت. با این حال، بازنگری ‌های نزولی در داده ‌های سه ‌ماهه چهارم، تصویر متفاوتی ارائه کردند چرا که سرعت فروش 661 هزار واحدی در ژانویه کمتر از 664 هزار واحد گزارش شده در دسامبر بود. متوسط نرخ وام مسکن 30 ساله از اوج 7.8 درصدی در اواخر اکتبر 2023 به 6.6 درصد در ژانویه تعدیل شد.

علی رغم نرخ بالای وام مسکن در این دوره، فروش خانه های نوساز 1.8 درصد سالانه رشد کرد. موجودی های بالا از رشد فروش در بازار حمایت کرده و موجودی خانه های جدید برای ششمین ماه متوالی در ژانویه بهبود یافته است. عرضه فراوان باعث شده که پویایی قیمت برای خریداران در بازار خانه جدید نسبت به بازار خانه های موجود مطلوب باقی بماند. قیمت متوسط برای خانه های جدید تا ژانویه 2.6٪ کاهش یافته است، در حالی که قیمت متوسط ​​فروش مجدد از طرف دیگر 5.0٪ افزایش داشته است. اگرچه بازار خانه جدید نقطه قوتی بوده است، اما اندازه بزرگتر بازار موجود در ایالات متحده و کمبود عرضه موجود همچنان به طور گسترده فعالیت را محدود می کند.ما همچنین در این هفته اطلاعات جدیدی از تولید دریافت کردیم. سفارشات جدید برای کالاها کاهش یافت. کاهش شدید 58.9 درصدی سفارشات هواپیماهای غیر نظامی عامل اصلی ضعف در آمار هدلاین بود که بزرگترین کاهش یک ماهه در این رده را از می 2020، زمانی که بیماری همه گیری صنعت هواپیمایی را در حالت بحران قرار داد، ایجاد کرد.

سفارشات کالاهای سرمایه اصلی (بدون احتساب هواپیمای غیر نظامی) در ماه افزایش 0.1 درصدی ثبت کرده که توسط سفارشات قوی برای رایانه ها و محصولات مرتبط و همچنین سفارشات برای تجهیزات الکتریکی، لوازم و قطعات، و نشانه های اولیه بهبود در روند سفارشات اساسی کمک شد. به طور مشابه، محموله ‌های کالاهای سرمایه ‌ای غیر دفاعی به استثنای هواپیما 0.8 درصد افزایش یافت که نشان ‌دهنده سرعت مناسبی از فعالیت ‌های اساسی است، اگرچه ضعف هواپیما در سرمایه ‌گذاری تجهیزات سه ‌ماهه اول نمایان خواهد شد. بنابراین تجهیزات سه ماهه اول نمایان خواهد شد،حمل و نقل، کمتر از سرمایه گذاری تجهیزات واقعی در سه ماهه اول حمایت می کند، در حالی که تجدید نظرهای نزولی در هزینه های تجهیزات سه ماهه چهارم-2023 نشان دهنده خروجی ضعیف تر در پایان سال گذشته است. بازنگری های تولید ناخالص داخلی سه ماهه چهارم منتشر شده به طور جداگانه، سرمایه گذاری تجهیزات را از 1.0% به طور سالانه به 1.7-٪ کاهش داد.

بزرگترین افزایش ماهانه در کاهش تورم PCE از سپتامبر (0.3 درصد)، باعث کاهش 0.1 درصدی مخارج شخصی واقعی شده است. نرخ اصلی PCE در ژانویه 0.4% افزایش یافت و اکنون 2.8% سالانه می باشد. تورم همچنان یک چالش است و افزایش قیمت به خانوارها انعطاف کمتری در الگوهای مخارج خود داده است. تعادل در اولویت‌های مخارج مصرف‌کننده دوباره در حال تغییر است و نرخ رشد هزینه‌های اختیاری مصرف‌کنندگان نسبت به سال گذشته به 0.8 درصد کاهش یافت، یا پایین‌ترین سرعت رشد سالانه از اوایل سال 2023. هزینه‌های غیراختیاری نسبت به سال گذشته 3.1 درصد رشد داشته است. شاید یکی از چشمگیرترین نقاط داده در این هفته، درآمد شخصی 1.0 درصدی در ژانویه باشد. رشد دستمزدها، درآمد اجاره‌ای، و دریافتی‌های دارایی‌ها همگی به این افزایش کمک می‌کنند، اما برخی از نقاط قوت را می‌توان به تعدیل اجزای درآمد، مانند تعدیل هزینه زندگی تامین اجتماعی (COLA) اختصاص داد. درآمد قابل تصرف واقعی در ماه ثابت بود که به دلیل افزایش زیاد قبلا ذکر شده در نرخ PCE و همچنین برخی از روش‌های حسابداری BEA که منجر به افزایش مالیات‌های پرداختی می‌شود می باشد. افزایش قیمت ها همچنان قدرت خرید خانوارها را کاهش داده است و آخرین مایل در جنگ تورم فدرال رزرو هنوز برای سلامت ترازنامه خانوارها و به طور کلی برای اقتصاد بسیار مهم است.

چشم انداز ایالات متحده آمریکا

خدمات ISM• سه شنبه

فعالیت خدمات سال را با سرعت بالایی آغاز کرد. شاخص خدمات ISM در ژانویه به 53.4 رسید که بالاترین میزان از سپتامبر 2023 بود. بیشتر زیرشاخص‌های اصلی در طول ماه افزایش یافتند و سفارشات جدید و شاخص اشتغال به طور قابل توجهی بهبود تجربه کردند. اگرچه بهبود نرخ هدلاین ژانویه آخرین نشانه ای بود که نشان می داد رشد اقتصادی کلی هنوز با سرعت ثابتی در حال انجام است، افزایش قابل توجه در شاخص قیمت های پرداختی به عنوان یادآوری این موضوع بود که فشار قیمت ها به طور کامل از بین نرفته است.

با توجه به افزایش شدید ژانویه، احتمالاً توجه زیادی به نحوه حرکت شاخص قیمت های پرداختی در فوریه معطوف می شود. با توجه به شاخص خدمات ISM، بهبود بخش سفارش‌های جدید خدمات ISM ژانویه نشان‌دهنده سرعت ثابت فعالیت در ماه‌های آینده است، اگرچه ممکن است کمی تعدیل محتمل باشد. هر دو شاخص PMI خدمات S&P و نظرسنجی فعالیت تجاری خدمات فدرال رزرو نیویورک در ماه فوریه کاهش یافتند. به این ترتیب، ما تخمین می زنیم که شاخص خدمات ISM فوریه به 53.2 کاهش یافته است.

تراز تجاری • پنج شنبه

تراز تجاری ایالات متحده تا حد زیادی مطابق انتظار بود و در دسامبر به 62.2 میلیارد دلار کاهش یافت. صادرات تقریباً 4 میلیارد دلار افزایش یافت که اندکی کندتر از افزایش 4.2 میلیارد دلاری واردات بود. در کل سال گذشته، کاهش کسری کالا و مازاد خدمات رو به رشد منجر به کاهش کسری تجاری در طول سال 2023 شد و افزایش قابل توجهی را که در سال 2022 رخ داد معکوس کرد. در نتیجه، صادرات خالص از رشد تولید ناخالص داخلی در سال 2023 حمایت کرد.

با نگاهی به آینده، صادرات خالص بیشتر به عنوان عاملی خنثی برای رشد اقتصادی در سال 2024 است. جریان های تجاری تا حد زیادی عادی شده است، حتی اگر کسری تجاری هنوز به سطح قبل از همه گیری بازنگشته باشد. رشد اقتصاد جهانی متوسط است که باید سرعت صادرات را کاهش دهد. در همین حال، سرعت ثابت هزینه های مصرف کننده داخلی باید به تثبیت بیشتر سرعت واردات کمک کند. با توجه به گزارش ژانویه پیشبرد تجارت کالا در اوایل این هفته، کسری تجاری کالاها در طول ماه افزایش یافته است. با در نظر گرفتن این موضوع، انتظار داریم تراز تجاری کلی در ژانویه اندکی افزایش یابد و به 63.3- میلیارد دلار برسد.

شاخص اشتغال• پنجشنبه

همه نگاه ها به گزارش اشتغال در روز جمعه خواهد بود. در ماه ژانویه، حقوق و دستمزدهای غیرکشاورزی با افزایش 353 هزار شغل جدید همه را شوکه کرد. نرخ بیکاری در 3.7 درصد ثابت ماند، در حالی که میانگین درآمد ساعتی در سمت خوب منتشر شد و 0.6 درصد در طول ماه جهش کرد، دو برابر نرخ مورد انتظار توسط اجماع. در مجموع، گزارش اشتغال پرحاشیه ژانویه نشان می‌دهد که بازار کار، اگرچه رو به کاهش است، اما علیرغم سیاست‌های پولی سخت‌تر، به‌طور قابل‌توجهی به خوبی خود را حفظ کرده است

علاوه بر این، بازنگری‌های رو به بالا در داده‌های ماه‌های قبل نشان‌دهنده سرعت قوی‌تر رشد حقوق و دستمزد در چند ماه گذشته نسبت به آنچه قبلا گزارش شده بود، می باشد. با این حال، از نظر ما، دو ماه گذشته افزایش های ماهانه قوی بیش از 300 هزار نفر، احتمالاً در فوریه تکرار نخواهد شد. مدعیان اولیه بیکاری و مدعیان مستمر همچنان پایین است، اما در حالت تعادل، در هفته های اخیر اندکی افزایش یافته است. افزایش مدعیان نشان می دهد که بازار کار ممکن است در ماه فوریه کمی قدرت خود را از دست داده باشد. با این اوصاف، به نظر می‌رسد که سرعت استخدام همچنان روی سمت قوی است و ما پیش‌بینی می‌کنیم که حقوق و دستمزد 195 هزار نفر در ماه فوریه افزایش یابد، کمی بالاتر از توافق فعلی. علاوه بر این، ما به دنبال این هستیم که نرخ بیکاری بدون تغییر در ٪3.7 باقی بماند و میانگین درآمد ساعتی به 0.2٪ در طول ماه در کنار عادی سازی عرضه و تقاضا برای کارگران کاهش یابد.

بررسی بین المللی

تورم منطقه یورو هنوز ثابت است

پیشرفت قابل توجهی در جبهه تورم منطقه یورو حاصل شده است. رشد قیمت منطقه یورو از اوج 10.7 درصدی سالانه در اکتبر 2022 به 2.6 درصد در فوریه کاهش یافت. بسیاری از روند کاهش تورم منطقه یورو را می توان به انقباض پولی بانک مرکزی اروپا (ECB) و همچنین کاهش قیمت گاز طبیعی پس از جهش اولیه پس از حمله روسیه به اوکراین نسبت داد. داده های تورم فوریه تایید کرد که روند کاهش تورم هنوز دست نخورده است. با این حال، نرم شدن شاخص CPI منطقه یورو با برآوردهای اجماع مطابقت نداشت و ثابت شد که رشد قیمت در ماه گذشته کمی بهتر از حد انتظار بود. تا آن زمان، پیش ‌بینی ‌های اجماع این است که تورم هدلاین به 2.5 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یابد. تورم هدلاین واقعی به تنها 2.6 درصد کاهش یافت. تورم اصلی کمی پایدار تر بود. در حالی که رشد قیمت اصلی کاهش بیشتری پیدا کرد، از 3.3 درصد سالانه به 3.1 درصد، نسبت به برآوردهای اجماع 2.9 درصد کمی بالاتر بود. داده‌ های فوریه نشان می ‌دهد که قیمت ‌های خدمات منطقه یورو کاملاً پایدار است و مسلماً یکی از دلایل اصلی تورم است که از برآوردهای اجماع بهتر عمل کرده است. از این منظر، رشد قیمت مربوط به خدمات نسبت به سال قبل از 4 درصد در ژانویه به 3.9 درصد کاهش یافت. تورم بهتر از اجماع باید روی زمانی که بانک مرکزی اروپا قصد دارد اولین کاهش نرخ بهره را ارائه می ‌کند، تأثیر بگذارد. تا به امروز، سیاستگذاران بانک مرکزی اروپا هنگام نزدیک شدن به سیاست پولی و در نظر گرفتن کاهش سیاست پولی برای دفاع در برابر فشارهای تورمی مجدد، محتاطانه عمل کرده اند. به نظر ما، داده‌ های این هفته باید به عنوان ورودی دیگری به بانک مرکزی اروپا عمل کند و موضع نسبتاً محتاطانه ‌ای را در تغییر به سمت کاهش نرخ بهره حفظ کند.

یکی دیگر از موارد در مورد چشم انداز تورم، که توسط چندین سیاست گذار بانک مرکزی اروپا به آن اشاره شده است، سرعت بالا بودن رشد دستمزدها است. به روزترین رقم دستمزد موجود، شاخص دستمزدهای توافقی بانک مرکزی اروپا است. شاخص دستمزد توافقی نسبت به مدت مشابه سال قبل از 4.7 درصد در سه ماهه سوم اندکی کاهش یافت و به 4.5 درصد رسید، اما حداقل در حال حاضر، نشان می دهد که رشد دستمزدها در سطحی است که احتمالاً هنوز برای دستیابی به هدف تورم 2 درصدی بر مبنای پایدار بسیار بالاست.

این واقعیت که نرخ بیکاری به پایین ترین حد خود رسیده است، شاید این نگرانی را تقویت می کند که رشد دستمزد ممکن است به تدریج کاهش یابد. این بر خلاف شرایط کنونی است، و علی‌رغم بهبود روندهای تورم در چند ماه گذشته، سیاست‌گذاران بانک مرکزی اروپا نسبت به حرکت بیش از حد تهاجمی در کاهش نرخ‌های بهره احتیاط کرده‌اند و ترجیح می‌دهند که روند دستمزدها را از اوایل سال 2024 قبل از تصمیم برای تعدیل نرخ بهره بررسی کنند. داده‌های دستمزد اوایل سال 2024 تنها برای اعلام سیاست پولی بانک مرکزی اروپا در ژوئن در دسترس خواهد بود و نه برای اعلام سیاست پولی آوریل بانک مرکزی اروپا. با در نظر گرفتن داده های تورم فوریه همراه با داده های رشد دستمزد، ما معتقدیم که کاهش نرخ بانک مرکزی اروپا در آوریل به طور فزاینده ای بعید است. به نظر ما احتمال بیشتری وجود دارد که بانک مرکزی اروپا در ماه ژوئن کاهش نرخ بهره را ارائه دهد. حفظ شرایط سیاست پولی در ماه‌های تابستان به بانک مرکزی اروپا اجازه می‌دهد تا پیشرفت بیشتر در مورد تورم و نحوه تحول فعالیت و رشد منطقه یورو را ارزیابی کند.

اقتصاد هند در حال پیشرفت است

داده‌های تولید ناخالص داخلی سه‌ماهه چهارم-۲۰۲۳ این هفته منتشر شد، با رشد ۸.۴ درصدی نرخ هدلاین که از انتظارات ما – و همچنین اجماع بیشتر اقتصاددانان – پیشی گرفت و اکنون با نرخی بالاتر از میانگین در چهار فصل گذشته رشد کرده است. داده‌های سه‌ماهه چهارم – که ما به‌صورت فصلی تنظیم می‌کنیم و در تخمین‌های تولید ناخالص داخلی خود لحاظ می‌کنیم – تخمین ما را برای رشد تولید ناخالص داخلی تقویم سال 2023 و 2024 افزایش می‌دهد، که ما رسماً در به‌روزرسانی پیش‌بینی ماه مارس منتشر خواهیم کرد.

جزئیات آخرین داده های تولید ناخالص داخلی نیز دلگرم کننده است. برآوردهای اولیه حاکی از بهبود مصرف خصوصی نسبت به سال گذشته است. مصرف نشان‌دهنده بزرگ‌ترین مؤلفه اقتصاد هند است و هزینه‌های مصرف‌کننده را به عنوان محرک مهم رشد قوی هند در سه ماهه چهارم معرفی می کند. همچنین، سرمایه‌گذاری خصوصی در پایان سال 2023 قوی بود. داده‌ها نشان می‌دهد که هند همچنان مقصدی جذاب برای سرمایه‌گذاری است، که مدتی است صادق بوده است، اما به ویژه در حال حاضر اهمیت دارد زیرا هند به جایگزینی فزاینده برای چین در زنجیره تامین جهانی تبدیل شده است.

عملکرد بهتر اقتصادی باید پیامدهایی برای سیاست پولی بانک مرکزی هند (RBI) نیز داشته باشد. برای کمی بیش از یک سال، سیاست گذاران RBI نرخ های بهره را در حالت تعلیق نگه داشته اند و سیاست رسمی “انصراف از تسهیل پولی” را حفظ کرده اند. فعالیت‌های اقتصادی قوی همراه با رویکرد محتاطانه نسبت به تورم، توجیهی برای حفظ نرخ‌های بهره در سطوح محدودکننده بوده است و بعید است که داده‌های تولید ناخالص داخلی سه‌ماهه چهارم برای سیاست‌گذاران شرایطی برای تعدیل اساسی موضع خود فراهم کند. همچنین، در ماه ژانویه، علیرغم کاهش نرخ تورم اصلی CPI تا محدوده هدف RBI، سیاستگذاران در دیدگاه خود صریح بودند که ریسک‌های پیرامون تورم همچنان به سمت بالا متمایل هستند و در هنگام بررسی چرخش به سمت کاهش نرخ‌ها باید موضع محتاطانه‌ای حفظ شود. در پاسخ به اظهار نظر سیاستگذاران، ما چشم انداز خود را برای سیاست پولی RBI تنظیم کردیم و زمان زمانی را که انتظار داشتیم بانک مرکزی هند شروع به تسهیل سیاست پولی کند به عقب انداختیم. ما اکنون انتظار داریم که RBI در سه ماهه سوم تا 2024 در مقایسه با سه ماهه دوم، کاهش اولیه نرخ بهره را ارائه دهد و داده های تولید ناخالص داخلی اخیر کمی بیشتر به ما اطمینان می دهد که سیاست گذاران واقعاً در تغییر به سمت کاهش نرخ بهره صبورتر خواهند بود.

تحلیل پوند انگلستان  

چشم انداز جهانی
بانک کانادا  چهار شنبه
روند رشد و تورم در کانادا اخیراً کمتر از درخشان بوده است و از نظر ما، بانک مرکزی کانادا (BoC) می‌تواند یکی از اولین بانک‌های مرکزی G10 باشد که کاهش نرخ‌ها را در سال جاری ارائه می‌کند. این هفته، داده های تولید ناخالص داخلی ماه دسامبر نسبتاً ضعیف بود. بر اساس سالانه، اقتصاد کانادا کمتر از پیش‌بینی‌های اجماع بود و رشد اساساً  ماه به ماه بدون تغییر بود. در حالی که تولید ناخالص داخلی سه ماهه چهارم بر اساس سالانه حفظ شده است، شاخص‌های جدیدتر فعالیت حاکی از کاهش سرعت حرکت اقتصادی در ماه‌های ابتدایی سال 2024 است.

در سمت تورم، رشد قیمت روند کاهشی داشته است. از ژانویه، قیمت هدلاین به 2.9 درصد بر اساس سالانه کاهش یافت. در حالی که هنوز بالاتر از هدف BoC برای CPI است، روند قیمت ها با سرعتی پایدار در جهت درست حرکت می کند. ما انتظار نداریم سیاست گذاران بانک مرکزی کانادا در هفته آینده کاهش نرخ بهره را ارائه کنند. با این حال، ما معتقدیم که سیاستگذاران ممکن است شروع به ایجاد زمینه اولیه برای تغییر به سمت کاهش نرخ بهره تا اواسط سال جاری کنند. سیاستگذاران بانک مرکزی اخیراً احتیاط کرده‌اند، اما با کاهش سریع رشد و کاهش تورم، کاهش‌های بانک مرکزی تا ژوئن به‌عنوان رویدادی با احتمال بالاتر به نظر می‌رسد

بانک مرکزی اروپا  پنج شنبه
همانطور که در بررسی بین المللی ذکر شد، ما معتقدیم که سیاست گذاران بانک مرکزی اروپا در هنگام ارزیابی سیاست پولی به ابراز احتیاط خود ادامه می دهند. از این نظر، ما معتقد نیستیم که سیاست گذاران بانک مرکزی اروپا آماده تغییر جهت کاهش نرخ در این زمان هستند، و همچنین معتقدیم که زمان کاهش اولیه نرخ تا اواسط سال جاری عقب خواهد افتاد. در حالی که اقتصاد منطقه یورو در آستانه رکود است و رشدی را تجربه نمی کند، تورمی که هنوز بالاتر از هدف بانک مرکزی اروپا است و رشد دستمزدها که احتمالاً هنوز برای رسیدن به آن هدف بسیار بالاست، باید بانک مرکزی اروپا را در هفته آینده و چند ماه آینده در حالت تعلیق نگه دارد.

از نظر ما، تورم همچنان تمرکز اصلی سیاستگذاران بانک مرکزی اروپا است و آخرین داده های تورم فوریه و اعداد رشد دستمزد در سه ماهه چهارم باید سیاست گذاران را تا نشست ژوئن نگه دارد. در ماه ژوئن، ما انتظار داریم بانک مرکزی اروپا یک کاهش اولیه 25 واحدی نرخ بهره را انجام دهد و رویکردی محتاطانه برای کاهش نرخ‌ها ارائه کند. از این نظر، ما معتقدیم که نرخ‌ها در هر جلسه پس از ژوئن 25 واحد کاهش می‌یابد، اما ممکن است لحن محتاطانه‌ای در بیانیه‌های رسمی و ارتباطات لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا و سایر اعضای بانک مرکزی اروپا وجود داشته باشد.

تأخیر تسهیلات باید فعلاً از بهبود چشم انداز اقتصادی جلوگیری کند. با این حال، داده‌های اخیر حداقل نشان می‌دهد که اقتصاد منطقه یورو ممکن است در مسیر بهبود باشد.
رویداد های هفته آتی:

آیا همه مسیر ها به کاهش نرخ ختم می شود

بانک های مرکزی همچنان تاکید کرده اند که هنوز زمان کاهش نرخ ها فرا نرسیده است. بانک مرکزی اروپا به طور شگفت‌انگیزی قاطعانه اعلام کرده است که کاهش نرخ‌ها می‌تواند در ماه ژوئن آغاز شود، که همچنین پیش بینی ما است، اما بسیاری از مسیرهای جایگزین ممکن است.

بازارهای مالی به افزایش انتظارات کاهش نرخ بهره در آینده ادامه داده اند. در عین حال، تعداد کل کاهش نرخ ها کاهش یافته است. برای نرخ ها، بازارها در حال حاضر قیمت گذاری در حدود 2.25 درصد برای منطقه یورو و 3.5 درصد برای ایالات متحده دارند.

اظهارنظر بانک مرکزی همچنان تاکید کرده است که هنوز زمان کاهش نرخ نرسیده است. در مورد سخنرانان بانک مرکزی اروپا، برخی از نظرات حتی با توجه به ماهیت وابسته به داده های بانک مرکزی اروپا کمی متناقض بوده است. از یک سو، بانک مرکزی اروپا به جای تمرکز بر تاریخ‌ های خاص، در حالت وابسته به داده‌ ها قرار دارد و می ‌خواهد منتظر باشد تا داده‌ های بازار کار سه‌ ماهه اول تأیید کند که تورم به ‌طور پایدار در مسیر خود به سوی هدف 2 درصدی است. از سوی دیگر، چندین سخنران به محتمل ترین نقطه شروع برای کاهش نرخ بهره اشاره کرده اند.

در حالی که هر طیف پیش بینی به طور طبیعی دستخوش تغییرات می تواند بشود، اگر داده های اقتصادی غافلگیر کننده باشد، اگر بانک مرکزی واقعاً در حالت وابسته به داده باشد، بنیان ارائه راهنمایی در مورد کاهش ماه ژوئن کمی متناقض به نظر می رسد

ما همچنان معتقدیم که بانک مرکزی اروپا چرخه کاهش نرخ بهره خود را در ژوئن آغاز خواهد کرد و در مجموع شاهد کاهش 75 واحدی تا پایان سال خواهیم بود. برای فدرال رزرو، دیدگاه های مربوطه مستلزم کاهش اول در سپتامبر و حرکت مشابه دیگری در دسامبر است. بازارهای مالی به سمت چنین مسیر نرخی در حال حرکت هستند و حتی اگر هنوز وجود نداشته باشند، با توجه به اندازه قیمت‌گذاری مجدد که قبلاً دیده شده است، به راحتی می‌توان اصلاحاتی را به سمت کاهش نرخ‌های بیشتر در هفته‌های آینده انجام داد.

اعداد تورم فوریه از کشورهای بزرگ منطقه یورو باعث شگفتی بزرگی نشد. این اعداد با کاهش تدریجی فشار های قیمتی مطابقت دارند، اما همانطور که بانک مرکزی اروپا به صراحت اعلام کرده است که می‌خواهد شاهد تایید تحولات بازار کار باشد که از بازگشت پایدار تورم به 2% حمایت می‌کند، بعید است که داده‌های تورم فوریه باعث تغییر وضعیت بانک مرکزی اروپا شده باشد

اعداد PCE در ژانویه در ایالات متحده چندان غافلگیرکننده نبودند اما تأیید کردند که فدرال رزرو باید منتظر داده‌های بیشتری باشد و در آستانه شروع کاهش نرخ نیست.

با توجه به تقویم هفته آینده شامل نشست بانک مرکزی اروپا، شاخص های ISM ایالات متحده و گزارش اشتغال فوریه، هیچ کمبودی در داده ها و رویدادهای مربوط به بازار وجود نخواهد داشت

نمودار-فشارهای تورمی زیربنای منطقه یورو به کاهش خود ادامه می دهد

نمودار – .. و پایین نرخ قیمت گذاری شده بالاتر رفت

نمودار – فدرال رزرو با این اعداد تورمی آمادگی کاهش نرخ بهره را ندارد

هنوز راه های احتمالی زیادی برای نرخ ها در پیش است

همانطور که نوسانات نرخ بهره در ماه‌ های گذشته نشان می ‌دهد، چشم ‌انداز نرخ ‌ها یا حداقل قیمت ‌گذاری بازار، می ‌تواند در یک دوره زمانی نسبتاً کوتاه به ‌طور قابل توجهی تغییر کند. تعجب آور نیست که نرخ های ضمنی بازار پیش بینی های دقیقی برای نرخ های تحقق یافته نبوده اند. با این حال، چندین بار در تاریخ، قیمت گذاری در بازار کاملاً کاهش یافته و همچنین به نقاط چرخش بزرگ در نرخ ها نزدیک شده است. در برخی موارد، تغییرات در نرخ‌ ها با شوک ‌های پیش ‌بینی ‌نشده در اقتصاد همراه بود که چشم ‌انداز نرخ ‌ها را به سرعت تغییر داد. در موارد دیگر، چرخش نرخ ‌ها غافلگیر کننده نبودند.

به عنوان مثال، در سال 2005، قیمت گذاری بازار یک چشم انداز نسبتا ثابت را برای نرخ های یورو در پیش رو نشان داد، تنها چند ماه قبل از اینکه بانک مرکزی اروپا چرخه افزایش نرخ را آغاز کرد که در نهایت نرخ ها را به طور قابل توجهی بالاتر برد. در سال 2008، قیمت‌گذاری بازار نشان داد که علی‌رغم نشانه‌های هشداردهنده قابل توجه بحران مالی و کاهش چند درصدی نرخ‌ها توسط فدرال رزرو، نرخ‌ها برای سال‌ها باید در حدود 5 درصد باقی می ماندند. در سال 2011، علیرغم ادامه بحران بدهی حاکمیتی در منطقه یورو، بازار به طور مستمر در حال افزایش نرخ بود. در سال 2019، قیمت گذاری بازار نشان می دادند که امیدها مبنی بر اینکه نرخ ها دوباره به محدوده مثبت می رسند محو شده بودند.

اواخر سال گذشته، قیمت‌گذاری بازار حاکی از این بود که کاهش نرخ‌ها در بهار آغاز می‌شود. چنین قیمت‌گذاری از آن زمان به بعد بیشتر به آینده موکول شده است، و بدون شک قبل از اینکه بانک مرکزی اروپا در نهایت اولین کاهش نرخ را ارائه دهد، بارها تغییر خواهد کرد. ما همچنان فکر می‌کنیم که ماه ژوئن محتمل‌ترین زمان برای اولین کاهش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا است و پس از آن، سرعت کاهش 25 واحدی سه ماهه به سمت 2 درصد خواهد بود. با این حال، بسیاری از راه های ممکن دیگر در پیش رو وجود دارد.

کاهش نرخ‌ها همچنان می‌تواند در آینده بیشتر شود، اگر تورم ثابت بماند، و در صورت افزایش نرخ خنثی می‌تواند در سطوح نسبتاً بالایی باقی بماند. یک شوک تورمی دیگر حتی می‌تواند بانک مرکزی اروپا را مجبور به افزایش مجدد نرخ بهره کند، اگرچه چنین حرکتی احتمالاً بعداً با کاهش سریع‌تر نرخ‌ها همراه خواهد بود.

در صورتی که تورم به میزان قابل توجهی کمتر از هدف بانک مرکزی اروپا باشد، نرخ‌ها می‌توانند بسیار سریع‌تر از قیمت‌گذاری فعلی بازار یا فرضیات پایه ما کاهش یابند، که این امر مستلزم یک سیاست پولی انبساطی است. مبنای فعلی ما فرض می‌کند که نرخ‌ها در سال‌های آینده به سطوح نزدیک به خنثی قرار دارند. اغلب در تاریخ، سیاست محدودکننده با سیاست تطبیقی دنبال شده است.

تمرینات سناریویی مانند این یادآور خوبی است که حتی اگر عدم قطعیت در طول نرخ‌ها در حال حاضر در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار واضح‌تر به نظر برسد، بسیاری از مسیرهای متفاوت برای نرخ امکان‌پذیر هستند و همه جاده‌ها منجر به کاهش نرخ نمی‌شوند، حداقل نه به سرعت.

نمودار–  قیمت گذاری بازارهای مالی اغلب به طور کامل کاهش یافته است، حتی نزدیک به نقطه چرخش در نرخ ها

نمودار–  سناریوهای بسیار متفاوتی برای نرخ ها ممکن است

اخبار مهم بازارهای نوظهور در هفته آتی:

نویسنده:صبا لطیفی

کانال تلگرام: https://t.me/fundamentallatifi

پیج اینستاگرام: Shadii_trading_fundamental

ورود به کابین
شگفت زده می شوید!

دیدگاه ها و پرسش ها

تعداد دیدگاه های این صفحه 0 تعداد کل دیدگاه ها: 11,663

    شما اولین دیدگاه را ثبت کنید!

دیدگاه شما

دیدگاه ها و پرسش ها

0 | 11,663
+

ثبت اولین دیدگاه

با تبادل تجربه و نظر زمان بخرید

پاسخگویی حداکثر 30 دقیقه کاری

دریافت هدایا و ورود به چارتیکال
بستن همه
بستن موقت
قوانین و مقررات مجموعه چارتیکال

افشای ریسک:

انجام معامله در بازارهای مالی اعم از سهام‌ها، ارزها، کالاها، شاخص‌ها، رمزارز‌ها، آتی و... ممکن است به ایجاد ضررهای بزرگ به سرمایه شما و حتی شاید از بین رفتن همه سرمایه‌ای که در بازار دارید منتهی شود. لذا انجام هرگونه معاملات در این بازارها تنها باید در چهارچوب پذیرش و قبول همه ریسک‌های موجود و همچنین اعمال تکنیک‌های مديريت سرمايه صورت گیرد. و ضمنا هرگونه از آموزش‌ها، محتواها، ابزارها، نظرات و تحلیل‌هایی که از جانب احمدرضا جبل عاملی، اساتید، مربیان و هریک از دانش پذیران مجموعه و وبسایت چارتیکال در خصوص آموزش و موقعيت‌های معاملاتی در هر محیط آموزشی این مجموعه اعم از آنلاین و حضوری و همچنین خدمات تحت وب یا نرم افزارهای مربوطه فقط جنبه آموزشی داشته و به عنوان پیشنهادی برای خرید یا فروش به هیچ وجه تلقی نمی‌گردد و ممکن است به دلیل ریسک‌های انکار ناپذیر معامله‌گری موجب ضرر و از دست رفتن سرمایه شما شود.

با توجه به ماهیت کلی همه‌ی بازارهای معاملاتی ضرر جزئی جدا نشدنی از نتایج معاملات و عملکرد همه‌ی معامله‌گران که با روش‌ها یا ابزارهای مختلف معامله می‌کنند می‌باشد، پس به طور طبیعی به هر روشی که در بازار معامله شود ضرر در کمین معامله‌گر است. مجموعه چارتیکال جبل عاملی فقط یک مجموعه علمی بوده که هدف آن ارتقاء دانش و آگاهی علاقه‌مندان به بازارهای مالی است و هیچگونه قصد تشویق و یا ترویجی برای ورود به بازارها یا انجام معاملات در آنها را ندارد و استفاده دانش پذیران و مصرف کنندگان چه از آموزش‌ها، محتوا ها،ابزارها، پشتیبانی‌ها، کوچینگ‌ها، ورکشاپ‌ها و... در هر محیط آنلاین یا حضوری کاملا بستگی به برداشت‌ها، یادگیری، مهارت و استعداد هر فرد دارد.

همچنین یادآور می‌شویم که همه محتواها، آموزش‌ها، ابزارها، پشتیبانی‌ها که چه به صورت رایگان و چه با پرداخت هزینه می‌باشند تنها برای استفاده شخصی بوده و استفاده کننده یا دانش پذیر حق هیچگونه انتشار، آموزش، ارائه سیگنال یا تحلیل به غیر یا حتی در اختیار دادن پنل کاربری و آموزش‌ها را به هیچ فرد دیگری را ندارد که در صورت تخطی با توجه به حق کپی رایت و حقوق مولف پیگیری قانونی خواهد شد و دسترسی کاربر از همه خدمات قطع خواهد شد. در چنین صورتی هیچ هزینه‌ای که به مجموعه چارتیکال یا آقای احمدرضا جبل عاملی پرداخته است به شخص خاطی عودت نشده و حق هیچگونه اعتراض ندارد. زیرا این کار ضمن عدم رعایت حقوق کپی رایت به معنای فسخ یک طرفه بوده و حق هر گونه اعتراض و شکایت را از خود سلب کرده است.

تبلیغات، نرم افزارها یا شرکت‌های معرفی شده از طرف جناب احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال جبل عاملی تنها به عنوان پیشنهادی به هدف سهولت دانش پذیران و استفاده کنندگان می‌باشد و دقت، سرعت، صحت و پشتیبانی هرگونه عملکرد یا ارائه خدمات یا داده‌ها هیچ مسئولیتی برای جانب احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال نداشته و تحقیق و مسئولیت استفاده از این نرم افزارها، داده‌ها و یا شرکت‌ها بطور کامل بر عهده استفاده کننده است و استفاده کاربر یا دانشجو از هریک از آنها به منزله قبول ریسک و مسئولیت بوده و هیچگونه مسئولیت یا تعهدی برای احمدرضا جبل عاملی و مجموعه چارتیکال ندارد و حق هرگونه اعتراض و شکایت از ایشان و مجموعه چارتیکال را از خود سلب کرده است.

افتتاح حساب معاملاتی و یا هرگونه همکاری دیگر با هر یک از کارگزاری‌ها یا صرافی‌های معرفی شده توسط احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال مستلزم و به معنای قبول شرایط، مقررات و متن قرارداد و مواقتنامه کارگزاری یا صرافی مربوطه طبق قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران و شرکت مربوطه از طرف مصرف کننده ( کاربر یا دانشجو) می‌باشد. هرگونه دقت، صحت و سرعت انجام خدمات یا پشتیبانی تماما توسط شرکت‌های مربوطه انجام و پیگیری می‌شود. هرگونه افتتاح حساب یا همکاری با کارگزاری‌ها یا صرافی‌ها به منزله قبول مسئولیت مصرف کننده بوده و هیچگونه تعهد یا مسئولیتی برای احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال ندارد و شخص حق هرگونه اعتراض یا شکایت از ایشان و مجموعه چارتیکال را از خود سلب کرده است.

شرايط برگشت وجه ثبت نام دوره ها:

آموزش‌ها، محتواها‌، ابزارها، کوچینگ‌ها، ورکشاپ‌ها، محصولات و هرگونه خدمات چارتیکال احتمالا برای اشخاصی مفید و اثربخش است که اقدامات دانش پذير طبق روال تعريف شده و پیشنهادات و تمرین‌های ارائه شده از طرف مجموعه چارتیکال جبل عاملی به صورت منظم و موثر صورت پذيرند و مهم‌تر از همه ژورنال نويسی نمايد (تا با بررسی ژورنال مربوطه توسط كارشناسان مجموعه چارتیکال نقاط ضعف و قوت مورد ارزيابی قرار گيرند). بازگشت وجه کامل صرفاً تا 7 روز بعد از خرید خدمات یا محصولات امکان پذیر است

برای بازگشت وجه باید از طریق تیکت یا پیام پنل کاربری با مجموعه چارتیکال در ارتباط باشید و با ارسال مدارک اثبات خرید، مراحل تایید هویت و بازگشت وجه را طی کنید؛ در صورتی که برای واریز خود مدرکی مثل رسید پرداخت نداشته باشید، امکان بازگشت وجه به هیچ صورت وجود ندارد و خریدار هم حق و اختیار هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می‌کند.

وجه واریزی صرفا به حسابی واریز خواهد شد که خرید با آن صورت گرفته است.

کالاهای فیزیکی، دانلودی، دوره‌های آموزش ویدیویی یا حضوری، کارگاه‌ها، کوچینگ‌ها و ورکشاپ‌ها قابلیت مرجوعی یا بازگشت وجه ندارند و به هیچ عنوان هزینه‌ای مسترد نخواهد شد، حتی قبل از 7 روز. به این دلیل که این محصولات پس از خرید قابل کپی و تکثیر بوده یا در زمان خرید محصول توسط مصرف کننده بلافاصله همه زیر ساخت‌های ارائه خدمات توسط مجموعه چارتیکال و آقای احمدرضا جبل عاملی تهیه و فراهم شده و هزینه‌های مربوطه برای زیرساخت‌ها پرداخت شده است. دقیقا مانند زمانی که بسته یک ماهه اینترنتی توسط مصرف کننده از یک اپراتور خریداری شده باشد ولی حتی 1 دقیقه توسط خریدار استفاده نشود هیچ گونه بازگشت وجهی از طرف اپراتور به مصرف کننده انجام نمی‌شود؛ همانطور که در مثال به دلیل فراهم و پرداخت هزینه‌های زیرساخت ارائه خدمت به خریدار (مصرف کننده) توسط اپراتور، امکان هیچ بازگشت وجهی وجود ندارد، برای همه خدمات و محصولات ذکر شده مجموعه چارتیکال و آقای احمدرضا جبل عاملی نیز هیچ گونه بازگشت وجهی وجود ندارد زیرا در هنگام خرید توسط مصرف کننده همه زیرساخت‌ها بلافاصله برای مدت تعهد پرداخت می‌شود.

امتیازهای سایت چارتیکال

امتیازاتی که در تعاملات با وبسایت چارتیکال به عنوان "دلار" دریافت می‌کنید، صرفا دلار مجازی بوده و فقط قابل استفاده در همین وبسایت می‌باشد و خارج از سایت آکادمی چارتیکال هیچ گونه اعتباری ندارد و حتی قابل برداشت نیست.

با توجه به مسائل امنیت اجتماعی و قوانین سازمان بورس کشور جمهوری اسلامی ایران و مهم‌تر از آن حریم شخصی دانش پذیران، اساتید و مربیان، از ارائه معاملات و یا تاریخچه معاملات معذوریم و در صورت تکرار درخواست و یا ایجاد حاشیه و هرگونه مزاحمت، دسترسی فرد خاطی به همه خدمات قطع خواهد شد و هیچگونه شهریه/هزینه پرداخت شده توسط مصرف کننده، از طرف آقای احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال مسترد نخواهد شد. تکرار این گونه درخواست به منزله فسخ یک طرفه قرارداد بوده و شخص خاطی حق هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می‌کند.

حضور همزمان در چند کلاس به علت تضییع حقوق سایر دانش پذیران ممنوع می‌باشد و در صورت تخلف منجر به قطع دسترسی 5 روزه از خدمات چارتیکال می‌شود.

هر گونه رد و بدل کردن شماره تماس یا لینک گروه (واتساپ، ایتا، روبیکا، بله، تلگرام، کلاب هوس، توییتر و... ) فی مابین دانش پذیران و مربیان در محیط ورکشاپ آنلاین، کوچینگ زنده، و سیستم آموزش انلاین ممنوع می‌باشد، و در صورت مشاهده در اخطار اول 1 ماه دسترسی فرد یا افراد خاطی قطع می‌گردد و در صورت تداوم منجر به قطع دسترسی دائمی دانش پذیر به خدمات و محصولات مجموعه چارتیکال می‌شود و هیچگونه شهریه/هزینه پرداخت شده توسط مصرف کننده، از طرف آقای احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال مسترد نخواهد شد. انجام این کار به منزله فسخ یک طرفه قرارداد بوده و شخص خاطی حق هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می‌کند.

هر گونه مبادرت دانش پذیر به دریافت تاییدیه از مربیان به منظور ورود به معامله و درخواست از مربی برای دریافت سیگنال یا تایید نقطه ورود یا گرفتن تایید از مربی برای معامله منجر به دریافت اخطار و قطع دسترسی به خدمات به مدت یک ماه و در صورت تداوم قطع دائمی دسترسی خواهد شد.

هرگاه دانش پذیر پس از استفاده از امکانات آموزشی چارتیکال، مبادرت به تدریس مباحث آموزشی چارتیکال چه به صورت کامل چه به صورت انتخابی به هر صورتی در هر محیطی، به غیر بکند آکادمی چارتیکال جبل عاملی این اقدام را به منزل تکمیل پروسه یادگیری تلقی می‌کند، بنابراین نسبت به انسداد زودهنگام دسترسی دانش پذیر به همه خدمات آکادمی اقدام می‌نماید. همچنین هیچگونه شهریه/هزینه پرداخت شده توسط مصرف کننده، از طرف آقای احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال مسترد نخواهد شد. انجام این کار به منزله فسخ یک طرفه قرارداد بوده و شخص خاطی حق هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می‌کند.

لازم به ذکر است که آقای احمدرضا جبل عاملی و آکادمی چارتیکال این موضوع را حق خود می‌دانند که دانش پذیر خاطی ذکر شده را به عنوان استفاده کننده از خدمات و محتوای خویش، در شبکه‌های اجتماعی معرفی نماید و دانش پذیر هم اختیارات و حق هرگونه اعتراض را از خود سلب می کند. همچنین دانش پذیر خاطی این اختیار و حق را به آقای احمدرضا جبل عاملی و مجموعه چارتیکال می‌دهد که در صورت این تخطی، ایشان از دانش پذیر خاطی در مراجع قانونی شکایت و پیگیری قضایی در خصوص حقوق کپی رایت کنند. همه قوانین بالا شامل برند و نام آقای احمدرضا جبل عاملی و چارتیکال می‌باشد.

شرایط بازگشت وجه

ضمانت بازگشت وجه تنها تا 7 روز پس از خرید اولین اشتراک انجام می شود؛ پس از گذشت هفت روز عودت وجه مطابق با بندهای بالا بوده و این ضمانت بازگشت وجه فقط به خرید اولین اشتراک تعلق می گیرد. اشتراک های مادام العمر تا زمانی برقرار هستند که آکادمی چارتیکال فعالیت آموزشی انجام می دهد یعنی مادام العمر به اندازه حیات آکادمی چارتیکال می باشد نه حیات دانشجو. خدمات اشتراک های مادام العمر مطابق با خدمات جاری آکادمی می باشد، نه مطابق با خدمات زمان خرید اشتراک مادام العمر. یعنی آکادمی چارتیکال این حق و اجازه را دارد تا در گذر زمان در راستای ارتقا خدمات خود به صورت یک طرفه خدمات خود را حذف، اضافه یا تغییر دهد. چنانچه هر گونه واگذاری اشتراک به هر شکل به غیر صورت گیرد ضمن فسخ شدن قرارداد از طرف خریدار و قطع دسترسی ها به همه بخش های آکادمی، احمدرضا جبل عاملی و مجموعه چارتیکال این حق را دارند که برابر با ضرر و زیانی که متحمل شده اند پیگیری های قانونی را در خصوص فرد خاطی انجام دهند. اشتراک و دسترسی ها به کلیه خدمات آکادمی چارتیکال تنها برای خریدار بوده و هرگونه اشتراک گذاری با دیگران و یا واگذاری، خلاف حقوق کپی رایت بوده و نقض حقوق کپی رایت و برابر با خیانت در امانت می باشد

امضاي الکترونيکي:

عبارت از هر نوع علامت منضمم شده يا به نحو منطقی متصل شده به (داده پيام) است كه برای شناسايی امضاء كننده (داده پيام)، مورد استفاده قرار می‌گيرد که با استفاده از وسایل ارتباط از راه دور که عبارت از هر نوع وسيله‌ای است كه بدون حضور فيزيكی همزمان تامين كننده و مصرف كننده جهت فروش كالا و خدمات استفاده می‌شود و به صورت عقد از راه دور که ايجاب و قبول راجع به كالاها و خدمات بين تامين كننده و مصرف كننده با استفاده از وسايل ارتباط از راه دور است انجام می‌شود.

هر گاه قانون وجود امضاء را لازم بداند امضای الکترونيکی مكفی است.

آیا قوانین و مقررات چارتیکال را می پذیرید؟
بله، قوانین را می پذیرم
خیر
بله
خیر

X
Sign up
Email *
Edit Email
An email containing a confirmation link has been sent to you. (credit 5 minutes)
Cancel
تیکت
درخواست پشتیبانی
سحر شیرینی مسئول حساب کاربری شما
درخواست جدید
درخواست های پشتیبانی
اطلاعیه ها
موضوع درخواست خود را انتخاب کنید:
دوره های تخصصی
عنوان درخواست خود را انتخاب کنید:
دوره چهار ماه پشتیبانی
پرسش های متداول:
دوره چهار ماه پشتیبانی شامل چه خدماتی میباشد؟
متن درخواست:
افزودن پیوست: ( * حداکثر حجم مجاز: 3 مگابایت | * فرمت های مجاز: jpg / png )
انتخاب فایل

فایل ضمیمه را انتخاب کنید

فرمت فایل معتبر نیست!
حجم فایل بیشتر از 3 مگابایت است!
ارسال درخواست

جهت ارسال تیکت لازم است به حساب کاربری خود وارد شوید