پویایی بازار

طبق نظر یوجین فاما اقتصاددان آمریکایی که در سال 2013 برنده جایزه نوبل اقتصاد شد:

بازار کارا بازاری هست که همواره قیمت تمام اطلاعات را بطور یکسان منعکس می کند و این اطلاعات با سرعت بسیار بالایی روی حرکات بازار تاثیر می گذارد.

این موضوع نشان دهنده این است که همه سرمایه گذاران در بازار از اطلاعات مشابه‌ی آگاهی دارند و این باعث به وجود آمدن شاخص مناسب و خوبی برای تعیین ارزش سرمایه گذاری است .

مهمترین خصوصیتی که بازار کارا دارد و ما در اینجا با آن کار داریم، در مورد گذشته بازار است.در بازار کارا گذشته قیمت هیچ تاثیری بر روی رفتار حرکت قیمت در آینده نخواهد داشت.

از این جمله دو برداشت خیلی مهم می توان داشت:

اول این‌که ما برای تحلیل بازار اصلا احتیاجی به گذشته قیمت نداریم و نیاز نیست زوم کندل ها را به قدری کوچک کنیم که تعداد خیلی زیادی کندل را بخواهیم ببینیم.

دوم اینکه تحلیل تکنیکال که برگرفته از مالی کلاسیک است نمی تواند توجیه مناسبی برای پیدا کردن بهترین موقعیت های معاملاتی و کسب درآمد پایدار در بازار باشد .

چون کاری که مالی کلاسیک انجام می دهد این است که گذشته بازار را بررسی و سپس بر روی حرکات قیمت قانون گذاری می کند و انتظار ایجاد مجدد آنها در آینده طبق قوانینی که قرار داده است را دارد .

پویایی بازار و اصل توالی تصادفی باعث می شود که به علت آنکه تعداد زیادی معامله‌گر در بازار حضور دارند وهر اقدام معاملاتی در هر لحظه امکان دارد انجام دهند ؛ اتفاقات مشابه‌ی در حال بازار رخ دهد که قبال در گذشته بازار رخ داده است اما به این معنی نیست که ما می توانیم روی این موارد سرمایه گذاری کنیم ، چون ذاتا هیچ دلیل و منطقی پشت آن‌ها وجود ندارد.

توالی تصادفی در مورد معاملات سود ده یا ضرر ده ما هم دیده می‌شود .مثال فرض کنید که معامله‌گری بطور تصادفی در یک روند صعودی قرار گیرد و4 معامله پشت سر هم سودده داشته باشد و فوق العاده به خود مغرور گشته وحتی خود را گرگ وال استریت بخواند حال بعد از مدتی ، روند تغییر نماید و3 معامله پشت سر هم ضرر ده ، ایجاد شود وشدیدا افسرده و از معامله گری سرخورده و مانند گرگی که دندانهایش را کشیده اند گردد .

معامله‌گر خوب کسی است که بتواند این‌ها را از هم تشخیص دهد ، یعنی بر اساس دانش و اطلاعاتی
که از بازار دارد وهمچنین اتفاقاتی که در بازار در حال رخ دادن می‌باشد ، تا یک اندازی می‌تواند این‌ها را کنترل نماید و بر اساس چیزهایی که بلد است ، آن‌ها را از هم تفکیک نماید و به خود بگوید :در این بازار باتوجه به اتفاقاتی که رخ داده،کنترل چه چیزهایی دست من بوده و کنترل چه چیزهایی در دست من نبوده است.

در برخی موارد معامله‌گران فکر می‌کنند که اگر از الگویی خاص یا سیگنال فلان اندیکاتور استفاده نمایند سود خوبی بدست می آوردند و دلیل آن را این‌گونه بیان می‌نمایند که چون 10 بار مثال این الگو دیده شده و جواب داده ، این بار هم جواب خواهد داد ؛ اما مسئله مهم اینجاست که از هزار بار که این اتفاق افتاده و 10 مرتبه آن را که منتهی به سود گشته آن هم در یک شرایط یا روند خاص ما ملاک قرار داده ایم و به آن 990 مورد دیگر توجه ننموده ایم .

پس فارغ از هر روشی که معامله‌گر از آن استفاده می‌نماید الگوهای کندلی ، هارمونیک ، فیبوناچی ، پرایس اکشن و یا هر روش دیگر ، باید ببیند این روش چقدر پراکندگی دارد یعنی چند بار از چند بار اتفاق افتاده ، مثال اگر از الگوهای کندلی استفاده میک‌نیم باید ببینیم از هزاران کندلی که در چارت دیده می‌شود ، مثال استفاده آن الگو چند بار جواب داده . 10 بار از 500 بار یا 10 بار از 20 بار یا کمتر و اگر بطور تصادفی چند بار اتفاق افتاده باشد قابل استناد نیست.

در بازار هم به همین شکل است پس ما باید حواسمان باشد. که آیا این سرنخ ها و تکنیک هایی که از آنها داریم استفاده می کنیم پشتوانه ی علمی و عملی دارند، که ما مطمئن باشیم توالی تصادفی نیستند؟ و ما دچار احتمالات و تصادفی بودن بازار نشدیم ؟

در روش پرایس اکشن ما قادر هستیم با اطلاعاتی که داریم منظور از اطلاعات یعنی: معامله‌گر بداند در حال حاضر چه کسانی در بازار هستند؟ آیا معامله‌گرهای سازمانی اند،معامله‌گرهای حرفه ای اند یا معامله‌گران خرد؟ از طرفی متوجه شوند این معامله گران در کدام جهت حرکت می کنند. و تا چه موقع در بازار باقی خواهند ماند؟ و نه با اخبار و اندیکاتورها… توالی تصادفی را که همان موقعیت هایی هستند، که به طور مشابه در گذشته هم در بازار شکل گرفته اند ، و بقیه ی معامله‌گران انتظار دارند که قیمت همانند گذشته واکنشی خاص در جهت جدید خودش نشان دهد. اما آن اتفاق نمی افتد، را به راحتی تشخیص دهیم و برای آن موقعیت معاملاتی تصمیم درستی را بگیریم.

پس راه حل چیست؟

استفاده از علم اقتصاد نوین که برگرفته از مالی رفتاری و اقتصاد رفتاری است.مالی کلاسیک علم بررسی گذشته بازار هستولی مالی رفتاری دانش سوگیری های ذهن مردم در رابطه با مسائل مالی است و اقتصاد رفتاری تمرکزش روی رفتارها و اقدامات موثر مردم روی قیمت هست.

ورود به کابین
شگفت زده می شوید!

دیدگاه ها و پرسش ها

تعداد دیدگاه های این صفحه 3 تعداد کل دیدگاه ها: 11,663
 • علی رجایی 5 ماه پیش

  0

  باسلام مفهوم توالی تصادفی به نظر بنده کمی پیچیدگی داره در کتاب روند های البروکس میخوانیم که هیچ چیز حتی یک کندل دجی کوچک بی دلیل رو چارت شکل نگرفته و با توجه به تجربه ایشان در چشم پزشکی می گویند که اینقدر ارزش چیز های کوچک را درک کرده ام که نمی توان به راحتی از ان ها فقط به این دلیل کوچک هسنتد رد شد
  • پاسخ Ahmadreza Jabalameli: 5 ماه پیش

   0

   درود و ارادت جناب رجایی عزیز؛
   البروکس در کلیت ظاهر موضوع درست میگن، اما آیا دانش آمار و احتمالات در بازارهای مالی جا داره یا دانش چشم پزشکی؟

  • پاسخ عرفان صغیر: 5 ماه پیش

   0

   درود برشما جناب رجایی عزیز
   قطعا هرنشانه و حرکتی در بازار از رفتار معامله گران هست اما توالی تصادفی مثل الگوهای تکنیکال می باشد

  بیشتر
  1 / 1
  به صفحه:

دیدگاه شما

دیدگاه ها و پرسش ها

3 | 11,663
+

ثبت دیدگاه

با تبادل تجربه و نظر زمان بخرید

پاسخگویی حداکثر 30 دقیقه کاری

دریافت هدایا و ورود به چارتیکال
بستن همه
بستن موقت
قوانین و مقررات مجموعه چارتیکال

افشای ریسک:

انجام معامله در بازارهای مالی اعم از سهام‌ها، ارزها، کالاها، شاخص‌ها، رمزارز‌ها، آتی و... ممکن است به ایجاد ضررهای بزرگ به سرمایه شما و حتی شاید از بین رفتن همه سرمایه‌ای که در بازار دارید منتهی شود. لذا انجام هرگونه معاملات در این بازارها تنها باید در چهارچوب پذیرش و قبول همه ریسک‌های موجود و همچنین اعمال تکنیک‌های مديريت سرمايه صورت گیرد. و ضمنا هرگونه از آموزش‌ها، محتواها، ابزارها، نظرات و تحلیل‌هایی که از جانب احمدرضا جبل عاملی، اساتید، مربیان و هریک از دانش پذیران مجموعه و وبسایت چارتیکال در خصوص آموزش و موقعيت‌های معاملاتی در هر محیط آموزشی این مجموعه اعم از آنلاین و حضوری و همچنین خدمات تحت وب یا نرم افزارهای مربوطه فقط جنبه آموزشی داشته و به عنوان پیشنهادی برای خرید یا فروش به هیچ وجه تلقی نمی‌گردد و ممکن است به دلیل ریسک‌های انکار ناپذیر معامله‌گری موجب ضرر و از دست رفتن سرمایه شما شود.

با توجه به ماهیت کلی همه‌ی بازارهای معاملاتی ضرر جزئی جدا نشدنی از نتایج معاملات و عملکرد همه‌ی معامله‌گران که با روش‌ها یا ابزارهای مختلف معامله می‌کنند می‌باشد، پس به طور طبیعی به هر روشی که در بازار معامله شود ضرر در کمین معامله‌گر است. مجموعه چارتیکال جبل عاملی فقط یک مجموعه علمی بوده که هدف آن ارتقاء دانش و آگاهی علاقه‌مندان به بازارهای مالی است و هیچگونه قصد تشویق و یا ترویجی برای ورود به بازارها یا انجام معاملات در آنها را ندارد و استفاده دانش پذیران و مصرف کنندگان چه از آموزش‌ها، محتوا ها،ابزارها، پشتیبانی‌ها، کوچینگ‌ها، ورکشاپ‌ها و... در هر محیط آنلاین یا حضوری کاملا بستگی به برداشت‌ها، یادگیری، مهارت و استعداد هر فرد دارد.

همچنین یادآور می‌شویم که همه محتواها، آموزش‌ها، ابزارها، پشتیبانی‌ها که چه به صورت رایگان و چه با پرداخت هزینه می‌باشند تنها برای استفاده شخصی بوده و استفاده کننده یا دانش پذیر حق هیچگونه انتشار، آموزش، ارائه سیگنال یا تحلیل به غیر یا حتی در اختیار دادن پنل کاربری و آموزش‌ها را به هیچ فرد دیگری را ندارد که در صورت تخطی با توجه به حق کپی رایت و حقوق مولف پیگیری قانونی خواهد شد و دسترسی کاربر از همه خدمات قطع خواهد شد. در چنین صورتی هیچ هزینه‌ای که به مجموعه چارتیکال یا آقای احمدرضا جبل عاملی پرداخته است به شخص خاطی عودت نشده و حق هیچگونه اعتراض ندارد. زیرا این کار ضمن عدم رعایت حقوق کپی رایت به معنای فسخ یک طرفه بوده و حق هر گونه اعتراض و شکایت را از خود سلب کرده است.

تبلیغات، نرم افزارها یا شرکت‌های معرفی شده از طرف جناب احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال جبل عاملی تنها به عنوان پیشنهادی به هدف سهولت دانش پذیران و استفاده کنندگان می‌باشد و دقت، سرعت، صحت و پشتیبانی هرگونه عملکرد یا ارائه خدمات یا داده‌ها هیچ مسئولیتی برای جانب احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال نداشته و تحقیق و مسئولیت استفاده از این نرم افزارها، داده‌ها و یا شرکت‌ها بطور کامل بر عهده استفاده کننده است و استفاده کاربر یا دانشجو از هریک از آنها به منزله قبول ریسک و مسئولیت بوده و هیچگونه مسئولیت یا تعهدی برای احمدرضا جبل عاملی و مجموعه چارتیکال ندارد و حق هرگونه اعتراض و شکایت از ایشان و مجموعه چارتیکال را از خود سلب کرده است.

افتتاح حساب معاملاتی و یا هرگونه همکاری دیگر با هر یک از کارگزاری‌ها یا صرافی‌های معرفی شده توسط احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال مستلزم و به معنای قبول شرایط، مقررات و متن قرارداد و مواقتنامه کارگزاری یا صرافی مربوطه طبق قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران و شرکت مربوطه از طرف مصرف کننده ( کاربر یا دانشجو) می‌باشد. هرگونه دقت، صحت و سرعت انجام خدمات یا پشتیبانی تماما توسط شرکت‌های مربوطه انجام و پیگیری می‌شود. هرگونه افتتاح حساب یا همکاری با کارگزاری‌ها یا صرافی‌ها به منزله قبول مسئولیت مصرف کننده بوده و هیچگونه تعهد یا مسئولیتی برای احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال ندارد و شخص حق هرگونه اعتراض یا شکایت از ایشان و مجموعه چارتیکال را از خود سلب کرده است.

شرايط برگشت وجه ثبت نام دوره ها:

آموزش‌ها، محتواها‌، ابزارها، کوچینگ‌ها، ورکشاپ‌ها، محصولات و هرگونه خدمات چارتیکال احتمالا برای اشخاصی مفید و اثربخش است که اقدامات دانش پذير طبق روال تعريف شده و پیشنهادات و تمرین‌های ارائه شده از طرف مجموعه چارتیکال جبل عاملی به صورت منظم و موثر صورت پذيرند و مهم‌تر از همه ژورنال نويسی نمايد (تا با بررسی ژورنال مربوطه توسط كارشناسان مجموعه چارتیکال نقاط ضعف و قوت مورد ارزيابی قرار گيرند). بازگشت وجه کامل صرفاً تا 7 روز بعد از خرید خدمات یا محصولات امکان پذیر است

برای بازگشت وجه باید از طریق تیکت یا پیام پنل کاربری با مجموعه چارتیکال در ارتباط باشید و با ارسال مدارک اثبات خرید، مراحل تایید هویت و بازگشت وجه را طی کنید؛ در صورتی که برای واریز خود مدرکی مثل رسید پرداخت نداشته باشید، امکان بازگشت وجه به هیچ صورت وجود ندارد و خریدار هم حق و اختیار هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می‌کند.

وجه واریزی صرفا به حسابی واریز خواهد شد که خرید با آن صورت گرفته است.

کالاهای فیزیکی، دانلودی، دوره‌های آموزش ویدیویی یا حضوری، کارگاه‌ها، کوچینگ‌ها و ورکشاپ‌ها قابلیت مرجوعی یا بازگشت وجه ندارند و به هیچ عنوان هزینه‌ای مسترد نخواهد شد، حتی قبل از 7 روز. به این دلیل که این محصولات پس از خرید قابل کپی و تکثیر بوده یا در زمان خرید محصول توسط مصرف کننده بلافاصله همه زیر ساخت‌های ارائه خدمات توسط مجموعه چارتیکال و آقای احمدرضا جبل عاملی تهیه و فراهم شده و هزینه‌های مربوطه برای زیرساخت‌ها پرداخت شده است. دقیقا مانند زمانی که بسته یک ماهه اینترنتی توسط مصرف کننده از یک اپراتور خریداری شده باشد ولی حتی 1 دقیقه توسط خریدار استفاده نشود هیچ گونه بازگشت وجهی از طرف اپراتور به مصرف کننده انجام نمی‌شود؛ همانطور که در مثال به دلیل فراهم و پرداخت هزینه‌های زیرساخت ارائه خدمت به خریدار (مصرف کننده) توسط اپراتور، امکان هیچ بازگشت وجهی وجود ندارد، برای همه خدمات و محصولات ذکر شده مجموعه چارتیکال و آقای احمدرضا جبل عاملی نیز هیچ گونه بازگشت وجهی وجود ندارد زیرا در هنگام خرید توسط مصرف کننده همه زیرساخت‌ها بلافاصله برای مدت تعهد پرداخت می‌شود.

امتیازهای سایت چارتیکال

امتیازاتی که در تعاملات با وبسایت چارتیکال به عنوان "دلار" دریافت می‌کنید، صرفا دلار مجازی بوده و فقط قابل استفاده در همین وبسایت می‌باشد و خارج از سایت آکادمی چارتیکال هیچ گونه اعتباری ندارد و حتی قابل برداشت نیست.

با توجه به مسائل امنیت اجتماعی و قوانین سازمان بورس کشور جمهوری اسلامی ایران و مهم‌تر از آن حریم شخصی دانش پذیران، اساتید و مربیان، از ارائه معاملات و یا تاریخچه معاملات معذوریم و در صورت تکرار درخواست و یا ایجاد حاشیه و هرگونه مزاحمت، دسترسی فرد خاطی به همه خدمات قطع خواهد شد و هیچگونه شهریه/هزینه پرداخت شده توسط مصرف کننده، از طرف آقای احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال مسترد نخواهد شد. تکرار این گونه درخواست به منزله فسخ یک طرفه قرارداد بوده و شخص خاطی حق هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می‌کند.

حضور همزمان در چند کلاس به علت تضییع حقوق سایر دانش پذیران ممنوع می‌باشد و در صورت تخلف منجر به قطع دسترسی 5 روزه از خدمات چارتیکال می‌شود.

هر گونه رد و بدل کردن شماره تماس یا لینک گروه (واتساپ، ایتا، روبیکا، بله، تلگرام، کلاب هوس، توییتر و... ) فی مابین دانش پذیران و مربیان در محیط ورکشاپ آنلاین، کوچینگ زنده، و سیستم آموزش انلاین ممنوع می‌باشد، و در صورت مشاهده در اخطار اول 1 ماه دسترسی فرد یا افراد خاطی قطع می‌گردد و در صورت تداوم منجر به قطع دسترسی دائمی دانش پذیر به خدمات و محصولات مجموعه چارتیکال می‌شود و هیچگونه شهریه/هزینه پرداخت شده توسط مصرف کننده، از طرف آقای احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال مسترد نخواهد شد. انجام این کار به منزله فسخ یک طرفه قرارداد بوده و شخص خاطی حق هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می‌کند.

هر گونه مبادرت دانش پذیر به دریافت تاییدیه از مربیان به منظور ورود به معامله و درخواست از مربی برای دریافت سیگنال یا تایید نقطه ورود یا گرفتن تایید از مربی برای معامله منجر به دریافت اخطار و قطع دسترسی به خدمات به مدت یک ماه و در صورت تداوم قطع دائمی دسترسی خواهد شد.

هرگاه دانش پذیر پس از استفاده از امکانات آموزشی چارتیکال، مبادرت به تدریس مباحث آموزشی چارتیکال چه به صورت کامل چه به صورت انتخابی به هر صورتی در هر محیطی، به غیر بکند آکادمی چارتیکال جبل عاملی این اقدام را به منزل تکمیل پروسه یادگیری تلقی می‌کند، بنابراین نسبت به انسداد زودهنگام دسترسی دانش پذیر به همه خدمات آکادمی اقدام می‌نماید. همچنین هیچگونه شهریه/هزینه پرداخت شده توسط مصرف کننده، از طرف آقای احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال مسترد نخواهد شد. انجام این کار به منزله فسخ یک طرفه قرارداد بوده و شخص خاطی حق هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می‌کند.

لازم به ذکر است که آقای احمدرضا جبل عاملی و آکادمی چارتیکال این موضوع را حق خود می‌دانند که دانش پذیر خاطی ذکر شده را به عنوان استفاده کننده از خدمات و محتوای خویش، در شبکه‌های اجتماعی معرفی نماید و دانش پذیر هم اختیارات و حق هرگونه اعتراض را از خود سلب می کند. همچنین دانش پذیر خاطی این اختیار و حق را به آقای احمدرضا جبل عاملی و مجموعه چارتیکال می‌دهد که در صورت این تخطی، ایشان از دانش پذیر خاطی در مراجع قانونی شکایت و پیگیری قضایی در خصوص حقوق کپی رایت کنند. همه قوانین بالا شامل برند و نام آقای احمدرضا جبل عاملی و چارتیکال می‌باشد.

شرایط بازگشت وجه

ضمانت بازگشت وجه تنها تا 7 روز پس از خرید اولین اشتراک انجام می شود؛ پس از گذشت هفت روز عودت وجه مطابق با بندهای بالا بوده و این ضمانت بازگشت وجه فقط به خرید اولین اشتراک تعلق می گیرد. اشتراک های مادام العمر تا زمانی برقرار هستند که آکادمی چارتیکال فعالیت آموزشی انجام می دهد یعنی مادام العمر به اندازه حیات آکادمی چارتیکال می باشد نه حیات دانشجو. خدمات اشتراک های مادام العمر مطابق با خدمات جاری آکادمی می باشد، نه مطابق با خدمات زمان خرید اشتراک مادام العمر. یعنی آکادمی چارتیکال این حق و اجازه را دارد تا در گذر زمان در راستای ارتقا خدمات خود به صورت یک طرفه خدمات خود را حذف، اضافه یا تغییر دهد. چنانچه هر گونه واگذاری اشتراک به هر شکل به غیر صورت گیرد ضمن فسخ شدن قرارداد از طرف خریدار و قطع دسترسی ها به همه بخش های آکادمی، احمدرضا جبل عاملی و مجموعه چارتیکال این حق را دارند که برابر با ضرر و زیانی که متحمل شده اند پیگیری های قانونی را در خصوص فرد خاطی انجام دهند. اشتراک و دسترسی ها به کلیه خدمات آکادمی چارتیکال تنها برای خریدار بوده و هرگونه اشتراک گذاری با دیگران و یا واگذاری، خلاف حقوق کپی رایت بوده و نقض حقوق کپی رایت و برابر با خیانت در امانت می باشد

امضاي الکترونيکي:

عبارت از هر نوع علامت منضمم شده يا به نحو منطقی متصل شده به (داده پيام) است كه برای شناسايی امضاء كننده (داده پيام)، مورد استفاده قرار می‌گيرد که با استفاده از وسایل ارتباط از راه دور که عبارت از هر نوع وسيله‌ای است كه بدون حضور فيزيكی همزمان تامين كننده و مصرف كننده جهت فروش كالا و خدمات استفاده می‌شود و به صورت عقد از راه دور که ايجاب و قبول راجع به كالاها و خدمات بين تامين كننده و مصرف كننده با استفاده از وسايل ارتباط از راه دور است انجام می‌شود.

هر گاه قانون وجود امضاء را لازم بداند امضای الکترونيکی مكفی است.

آیا قوانین و مقررات چارتیکال را می پذیرید؟
بله، قوانین را می پذیرم
خیر
بله
خیر

X
Sign up
Email *
Edit Email
An email containing a confirmation link has been sent to you. (credit 5 minutes)
Cancel
تیکت
درخواست پشتیبانی
سحر شیرینی مسئول حساب کاربری شما
درخواست جدید
درخواست های پشتیبانی
اطلاعیه ها
موضوع درخواست خود را انتخاب کنید:
دوره های تخصصی
عنوان درخواست خود را انتخاب کنید:
دوره چهار ماه پشتیبانی
پرسش های متداول:
دوره چهار ماه پشتیبانی شامل چه خدماتی میباشد؟
متن درخواست:
افزودن پیوست: ( * حداکثر حجم مجاز: 3 مگابایت | * فرمت های مجاز: jpg / png )
انتخاب فایل

فایل ضمیمه را انتخاب کنید

فرمت فایل معتبر نیست!
حجم فایل بیشتر از 3 مگابایت است!
ارسال درخواست

جهت ارسال تیکت لازم است به حساب کاربری خود وارد شوید