چهارچوب متن بازار

مقدمه


  اگر در مقالات قبلی با ما همراه بودید برای شما  توضیح دادیم که در روش پرایس اکشن جبل عاملی چطور می توان سوئینگ های بازار را تشخیص داد، از طرفی اینکه چرا این سویینگ ها برای ما مهم هستند و  چه استفاده ای از آنها می کنیم و به طور کلی  کدام سویینگ ها برای معامله کردن اهمیت دارند و به کدام سویینگ ها اهمیت نمی دهیم توضیحاتی دادیم .در این مقاله چهارچوب متن بازار با ما همراه باشید. تا در مورد اینکه ما چه انتظاری از این سطح ها و سوئینگ ها باید داشته باشیم. و برای یک معامله ی موفق چطور از آنها استفاده کنیم ،برای شما توضیحاتی دهیم.

برای مشاهده مابقی مقالات آموزشی چارتیکال کلیک کنید

تاثیر چارچوب متن بازار در ورود به معامله


در ابتدا به تعریف متن بازار می پردازیم سپس برای درک بهتر این مطلب با ذکر مثال توضیح می دهیم. حال متن بازار چیست ؟

به کل آن چیزی که در نمودار بازار در سیستم خود می بینیم  متن بازار می گوییم. یعنی آن تعداد کندل هایی که به آن توجه می کنیم بابت تشخیص سرنخ ها و تکنیک هایی که یاد گرفته ایم  برای اینکه چطور بتوانیم آینده  ی نه چندان دور بازار را با احتمال بالا تشخیص دهیم .

چهارچوب متن بازار

  به طور مثال یک سویینگی را در بالاترین محدوده نمودار خود داریم. و یک سویینگی را در پایین ترین محدوده. پس این یعنی در این متن بازار دوتا سویینگ موثر داریم که بالاترین و پایین ترین سوئینگ هستند. حال درست است که در دل این حرکت از بالا به پایین یا از پایین به بالا سویینگ های دیگری هم وجود دارند ولی در حال حاضر دقیقا منظور ما بالاترین و پایین ترین آنها است  که به این محدوده، چهارچوب متن بازار می گویند .

کاربرد آن در چارتیکال


حال چرا این مسئله در روش پرایس اکشن جبل عاملی، برای معامله گر مهم است؟ یک معامله گر هنگامی که می خواهد تصمیمی را در بازار بگیرد. مثلا اگر به دنبال معاملات فروش است و قیمت در نزدیکی محدوده پایین متن بازار قرار گرفته باشد. و تمام سرنخ هایی که بازار به او نشان می دهد دلیل بر این است. که اگر وارد این معامله شود یک معامله فروش خوب را خواهد داشت نباید فریب آن را خورد. چون آنها نشانه های کاذب در بازار هستند و نباید با استناد به آنها وارد معامله شد. و قطعا معامله ی موفقی نخواهد داشت.

در روش چارتیکال یا همان سنتیمنتال گذشته، وقتی که قیمت در لبه چهارچوب پایین متن بازار است نباید به دنبال معاملات فروش باشیم بلکه برعکس باید دنبال بهانه هایی باشم که به ما لبه ی ورودهایی برای خرید می دهد . همین طور وقتی قیمت به بالا رسید یعنی اگر ما بازار را بر روی سیستم خود برای بررسی باز کردیم و قیمت در نزدیکی چهارچوب بالایی متن بازار مورد نظر ما قرار داشت و بازار را برای ورود به یک معامله ی خرید هر نشانه و سرنخی هم  به ما نشان دهد نباید این معامله ی خرید را انجام دهیم.

زیرا می دانیم که این یک سطح تنش موثر است یعنی بالاترین و موثر ترین سطحی است که در آن متن بازار قرار دارد پس به اندازه کافی این پتانسیل را دارد تا به طور جدی تغییر در رفتار قیمت ایجاد کند بنابراین هر نشانه و سرنخی هم به ما نشان دهد، نشانه های کاذب هستند و نباید با استناد به آنها وارد معامله ی خرید شد بلکه بر خلاف دیگر معامله گران حاضر در بازار باید یک معامله ی فروش انجام داد .

بزرگان بازار در این رابطه چه نظری دارند:

همانطور که آقای وارن بافت می گوید ، روند در جاهایی شکل می گیرد که عموم مردم متوجه نمی شوند و خیلی از افراد باورشان نمی شود که در اینجا یک روندی دارد شکل می گیرد .در مورد این توضیح آقای وارن بافت باید گفت که آن نشانه هایی که در حال شکل گرفتن هستند یک سری روند های جدید و پر قدرت هستند، در جاهایی که خیلی از افراد یعنی حدود نود، نود و پنج درصد افراد باورشان نمی شود که  یک روند جدید دارد شکل می گیرد دقیقا برعکس عمل می کند.

نتیجه گیری


همانطور که در این مقاله گفتیم در روش پرایس اکشن جبل عاملی. چهارچوب متن بازار به محدوده ی بین بالاترین سوئینگ موثر و پایین ترین سوئینگ موثر موجود در متن بازار گفته می شود. بنابر این طبق روش چارتیکال یا همان سنتیمنتال گذشته ، هنگامی که قیمت در بالاترین سطح چهارچوب متن بازار قرار دارد. معامله گر نباید معامله ی خرید انجام دهد. و همچنین هنگامی که قیمت در پایین ترین سطح متن بازار است نباید وارد معامله ی فروش شود.