اخبار اقتصادی هفته

یکشنبه۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳شماره ۱۵

تحلیل اقتصادی آمریکا و جهان (بخش اول)

یک هفته دیگر، یک نمایش قوی دیگر از سوی مصرف کننده ایالات متحده

داده ‌های خرده ‌فروشی قوی، داستان اصلی در داده ‌های اقتصادی ایالات متحده در این هفته بود. خرده‌ فروشی از حد انتظار فراتر رفت و در ماه مارس 0.7 درصد افزایش یافت. بدون احتساب خودروها، فروش 1.1 درصد افزایش یافت، بزرگترین افزایش ماهیانه در بیش از یک سال گذشته. این افزایش بهتر از حد انتظار با تجدید نظرهای صعودی شدید در داده ها برای ماه فوریه تقویت شد. جهش های قابل توجه برای خرده فروشان غیر فروشگاهی (2.7+٪)، کالاهای عمومی (1.1+٪) و مصالح ساختمانی (0.7+٪) نرخ هدلاین را افزایش داد. فروش در جایگاه‌ های بنزین نیز 2.1 درصد افزایش یافت، اما این را می ‌توان تا حد زیادی به افزایش قیمت بنزین نسبت داد که در ماه مارس رخ داد.فروش گروه کنترل (فروش به استثنای رستوران ها، خودروها، بنزین و مصالح ساختمانی) در ماه مارس 1.1 درصد افزایش یافت، که علاوه بر تجدید نظرهای صعودی برای داده های ماه های گذشته نیز بود. فروش گروه کنترل به محاسبات دفتر تحلیل اقتصادی از مخارج کالاهای واقعی در حسابداری تولید ناخالص داخلی وارد می شود و داده های این هفته ما را به بازنگری صعودی در انتظارات خود برای رشد مصرف شخصی در سه ماهه اول سوق داده است. ما اکنون انتظار داریم که مصرف شخصی تعدیل شده بر اساس تورم با سرعت سالانه 3.0 درصد در سه ماهه اول افزایش یابد و رشد تولید ناخالص داخلی واقعی برای سه ماهه را به 2.5 درصد برساند.

نمودار ۱ –  رشد واقعی PCE

نمودار ۲ – مدعیان بیکاری اولیه

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می ‌شود، رشد مصرف واقعی شخصی در برابر کمپین سیاست ‌های پولی انقباضی فدرال رزرو که در مارس 2022 آغاز شد، به طرز قابل توجهی انعطاف ‌پذیر باقی مانده است.در جاهای دیگر، داده ‌های مربوط به تولید صنعتی و مدعیان بیکاری شواهد بیشتری را نشان می ‌دهد که اقتصاد ایالات متحده روی پایه‌ های محکمی دوام آورده. تولید صنعتی در ماه مارس 0.4 درصد افزایش یافت که پس از تجدید نظر صعودی در تولید در فوریه بود. این داده برای اولین بار از اوایل سال 2023 یک سلسله دو ماهه از رشد مثبت را نشان می دهد. تولیدات که اکثر تولیدات صنعتی را به خود اختصاص می دهد، در ماه مارس 0.5 درصد افزایش یافت و شاهد تجدید نظر رو به بالا نسبت به داده های ماه قبل بود. بخش کارخانه هنوز با رونق فاصله زیادی دارد، اما افزایش اخیر در تولید صنعتی و شاخص تولید ISM نشانه ‌هایی از حیات در این بخش پس از کاهش فعالیت های تولیدی در بیشتر سال گذشته است. مدعیان اولیه و مستمر بیکاری در داده های هفته اخیر کم و بیش بدون تغییر بوده و در سطوح پایین باقی مانده است (نمودار)

داده های مسکن در این هفته چندان خوشایند نبود. شروع ساخت و ساز مسکن در ماه مارس به شدت کاهش یافت (14.7 درصد کاهش). اگرچه آب و هوای سخت در برخی از مناطق کشور و تعطیلات عید پاک تا حدودی کاهش شروع ساخت و ساز ماه مارس را توضیح می دهد، مجوزهای تک خانواری و چند خانواری نیز کاهش یافتند. فروش مسکن موجود نیز در ماه 4.3 درصد کاهش یافت. با وجود این مشکلات، به نظر می رسد FOMC داده های اخیر را قوی تفسیر کرده است. نظرات جروم پاول، رئیس FOMC، فیلیپ جفرسون، نایب رئیس و جان ویلیامز، رئیس فدرال رزرو نیویورک، این ایده را تقویت کرد که فدرال رزرو برای کاهش نرخ بهره عجله ندارد. ما همچنان بر این عقیده هستیم که کاهش نرخ در تابستان امسال بعید است، و ما به دنبال این هستیم که FOMC شروع به کاهش تدریجی نرخ وجوه فدرال در نشست خود در سپتامبر کند.

چشم انداز ایالات متحده آمریکا

فروش خانه نوساز • سه شنبه

کمبود موجودی خانه های موجود، مشوق های سازنده و بازار مشاغل انعطاف پذیر به افزایش 5.9 درصدی فروش خانه های جدید در سال گذشته کمک کرده است. با این حال، مقرون به صرفه بودن همچنان سرعت کلی فروش را به چالش می کشد و فشار نزولی بر قیمت ها وارد می کند. در ماه فوریه، با افزایش نرخ وام مسکن، فروش خانه های جدید 0.3 درصد کاهش یافت.

ما انتظار داریم که میزان فروش در ماه مارس تغییر چندانی نداشته باشد، زیرا نرخ وام مسکن اندکی افزایش یافته و موجودی فروش مجدد در ماه گذشته به بالاترین حد خود در چهار سال اخیر رسیده است. افزایش تعداد خانه‌های موجود و جدید برای فروش، از آنجایی که سازندگان ساخت‌وساز تک‌ خانواری حمایت را افزایش داده‌اند، احتمالاً همچنان بر قیمت‌ها تأثیر گذاشته است. قیمت متوسط یک خانه جدید فروخته شده در سال گذشته 7.6 درصد کاهش یافت و به 400500 دلار رسید و تنها 3 درصد بیشتر از قیمت متوسط یک خانه موجود بود.

با نگاهی به آینده، کمبود ساختاری خانه‌های تک‌ خانواره‌ای موجود و همچنین توانایی سازندگان برای پر کردن شکاف مقرون‌ به‌ صرفه با مشوق‌ های قیمتی باید از فروش امسال حمایت کند، حتی با وجود افزایش نرخ وام مسکن در هفته‌های اخیر.

نمودار ۳ –  موجودی خانه های نوساز برای فروش

تولید ناخالص داخلی • پنج شنبه

اقتصاد ایالات متحده با رشد سریع در سه ماهه اول با قدرت ادامه داد. به نظر می رسد تولید ناخالص داخلی با نرخ سالانه 2.5 درصد افزایش یافته است، که نسبت به دو فصل (سه ماهه) قبل کاهش یافته است، اما همچنان بالاتر از اکثر تخمین ها از رشد بالقوه اقتصاد است.به نظر می رسد که مصرف کنندگان بار دیگر از دست افزایش نرخ بهره و تورم در سه ماهه اخیر اذیت نشده اند. هزینه ‌های خرده‌ فروشی قوی در ماه مارس و بیشترین جهش در هزینه ‌های خدمات در بیش از یک سال گذشته در ماه فوریه نشان ‌دهنده افزایش هزینه ‌های واقعی مصرف شخصی با سرعت 3.0 درصدی سالانه در طول سه ماهه است. به نظر می رسد یک بهبود متوسط در هزینه های تجهیزات در کنار رشد مداوم هزینه های نرم افزاری و سایر دارایی ها، سرمایه گذاری ثابت تجاری را به میزان مشابهی افزایش دهد. در همین حال، سرمایه گذاری های مسکونی احتمالا قوی ترین سه ماهه رشد خود را در سه سال اخیر در بحبوحه افزایش فروش مسکن و افزایش ساخت و ساز به ثبت خواهند رساند.

ما انتظار داریم رشد تولید ناخالص داخلی نسبت به نیمه دوم سال گذشته کاهش بیشتری پیدا کند. نرخ‌های بهره بالا همچنان بر ارزش سرمایه تأثیر می‌گذارد، به‌ علاوه سفارش‌ های کالاهای سرمایه‌ای در ماه‌های اخیر کاهش یافته و هزینه‌های ساخت و ساز غیر مسکونی نیز همینطور. به نظر می رسد با بهبود سطح کارکنان و کاهش بودجه دوران کووید، هزینه های دولت نیز کاهش یابد. و در حالی که مصرف کنندگان مشتاق به خرج کردن هستند، رشد آهسته درآمد واقعی احتمالاً حفظ سرعت اخیر هزینه ها را دشوار می کند.

نمودار ۴ – رشد واقعی GDP  ایالات متحده

درآمد و هزینه شخصی • جمعه

داده های هزینه های فوریه یادآوری می کند که مصرف کننده آمریکایی را دست کم نگیرید. به دلیل قوی ترین افزایش ماهانه در هزینه های خدمات در بیش از یک سال و نیم، هزینه ها 0.8 درصد افزایش یافت. ما انتظار داریم که هزینه ها در ماه مارس ثابت بماند، زیرا جهش در خرده فروشی به افزایش هزینه های کالاها اشاره دارد که می تواند به جبران کندی خدمات پس از افزایش در ماه فوریه کمک کند.

ادامه مخارج، تمایل مصرف کنندگان به کنار گذاشتن درآمد کمتر برای پس انداز و همچنین افزایش قابل توجه در درآمد دستمزد و حقوق بوده است. یک ماه دیگر از استخدام قوی و افزایش رشد درآمد نشان می دهد که هزینه های ناشی از درآمد نیروی کار در ماه مارس ادامه یافته است. ما به دنبال این هستیم که درآمد شخصی در ماه گذشته 0.5٪ افزایش یافته باشد. با این حال، به نظر می‌رسد تورم که توسط کاهش‌دهنده PCE اندازه‌گیری می‌شود، دوباره ثابت مانده است و قدرت افزایش درآمد اسمی را محدود می‌کند. ما تخمین می‌زنیم که تورم PCE در ماه مارس 0.3 درصد افزایش یافته و نسبت به سال گذشته به 2.6 درصد رسیده است. همانطور که در طول سال روز ها را می گذرانیم، انتظار می رود پیشرفت کندتر در کاهش تورم همراه با تعدیل در استخدام، هم بر درآمد واقعی و هم بر هزینه مصرف کننده تأثیر بگذارد.

نمودار ۵ –  تورم PCE  فوق اصلی

بررسی بین المللی

تنش اسرائیل و ایران آشکار شد

رویدادهای چند هفته گذشته در خاورمیانه این نکته را تقویت می کند که چشم انداز ژئوپلیتیک جهانی همچنان متشنج است و یافتن یک وضعیت ثابت در جنگ اسرائیل و حماس مبهم باقی مانده است. حمله هوایی ایران اولین حمله به اسرائیل است که مستقیماً از خاک ایران بر خلاف استفاده از نیروهای نیابتی خارجی انجام شد. حملات نظامی مستقیماً از سوی ایران و نه از طریق نیروهای نیابتی بین المللی، در حالی که ماهیت تلافی جویانه دارد، نشان دهنده تشدید جنگ اسرائیل و حماس است. این تشدید، خاورمیانه را به رویارویی نظامی منطقه‌ای تمام عیار نزدیک‌تر می‌کند، درگیری که با توجه به همسویی استراتژیک ایالات متحده با اسرائیل، در نهایت می‌تواند به دامن آمریکا بکشد. همانطور که گفته شد، در حالی که حمله تلافی جویانه ایران به اسرائیل قابل توجه است، از نظر ما، خصومت های اخیر لزوماً به معنای قریب الوقوع بودن یک درگیری نظامی منطقه ای گسترده تر نیست. اقدامات تلافی جویانه ایران به ظاهر شفاف و از قبل اعلام شده بود تا به اسرائیل و کشورهای همسو با اسرائیل اجازه دهد تا توانایی های دفاعی خود را آماده کنند. تا آن زمان، تقریباً تمامی حملات موشکی و پهپاد های ایرانی توسط اسرائیل و شرکای دفاعی متحدانش قبل از حمله به خاک اسرائیل رهگیری شدند. آنهایی که از سیستم ‌های دفاعی عبور کردند هیچ آسیبی به زیر ساخت ‌های اصلی وارد نکردند و تلفات جانی نداشتند. همچنین می ‌توان آرامشی را در این واقعیت یافت که ایران فقط سایت ‌های نظامی اسرائیل را هدف قرار داد و نه مراکز غیرنظامی و نه دارایی‌ های نظامی ایالات متحده را. هدف قرار دادن جمعیت غیرنظامی یا سایت‌ های نظامی ایالات متحده احتمالاً باعث واکنش شدید نیروهای دفاعی اسرائیل و/یا واکنش نظامی ایالات متحده می شد. این ویژگی ‌های حمله ایران ما را به این باور می ‌رساند که انتقام ‌جویی ایران بیشتر نمادین و تکنیکی برای حفظ چهره بود تا تلاشی صریح برای وارد کردن حداکثر خسارت به اسرائیل. حمله تلافی جویانه اسرائیل در پنجشنبه شب نیز نسبتاً محدود بود و از نظر ما بیشتر یک حمله هشدار دهنده به ایران نیز بود. هیچ جمعیت غیرنظامی هدف قرار نگرفت و هیچ تلفاتی گزارش نشد. ایران ظاهراً مایل است حمله اسرائیل را شکست تعریف کند و پاسخ نظامی ندهد.

نمودار ۶ – نرخ مبادله دلار به شیکل اسرائیل

نمودار ۷ – نرخ بانک مرکزی انگلستان

با توجه به ارزیابی ما از حمله ایران به اسرائیل، ما همچنان معتقدیم که درگیری نظامی مهار خواهد شد و به تهران یا خاورمیانه گسترش نخواهد یافت. با این فرض که درگیری در خاورمیانه تشدید نمی‌شود، ما هیچ گونه اختلالی در فعالیت‌های اقتصادی جهانی، تغییر سیاست‌های پولی تسهیل‌ کننده‌تر از سوی بانک‌های مرکزی بزرگ یا دیدگاه ما مبنی بر اینکه دلار آمریکا وارد دوره‌ای از روند کاهشی از اواخر سال 2024 خواهد شد، پیش‌بینی نمی‌کنیم. تحولات ژئوپلیتیکی همچنان یک عامل خطر خواهد بود.

با این حال، ما همچنان معتقدیم که روندهای سیاست پولی نیروی محرکه عملکرد بلندمدت دلار آمریکا خواهد بود. از این نظر، ما معتقدیم که دلار می تواند در سه ماهه سوم-2024 تقویت شود. هنگامی که فدرال رزرو سیاست کاهشی را آغاز کند و شرایط مالی جهانی متعادل تر بشود، فشارهای کاهش ارزش می تواند بر روی دلار در پایان سال جاری و تا سال 2025 سنگینی کند. در سناریوی اصلی ما برای تحول اقتصاد جهانی و سیاست پولی، در درازمدت به کمک ضعف دلار، شیکل اسرائیل می تواند تقویت شود. ما پیش بینی 12 ماهه خود را برای کاهش نرخ ارز USD/ILS در طول زمان حفظ می کنیم. با این حال، ما معتقدیم که شیکل در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری در تاریخ اخیر آسیب پذیر است. بنیادهای اقتصادی به دلیل درگیری تحت فشار قرار گرفته اند. در صورت بروز یک سناریوی خطر، که از رویدادهای خاورمیانه یا جاهای دیگر نشأت می‌گیرد، شیکل می‌تواند حساس‌ تر شود و ضعف اصلاحی بارزتری را نسبت به آنچه معمولاً به آن عادت کرده است تجربه کند.

انتظار می‌رود داده‌های فعالیت ماه مارس تا حدودی کاهش رشد را نشان دهد. انتظار می رود تولید صنعتی مارس 6.0 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یابد که کمتر از افزایش 7.0 درصدی دوره ژانویه تا فوریه خواهد بود. انتظار می رود فروش خرده فروشی در ماه مارس 5.0 درصد افزایش یابد که این نیز کمتر از رشد 5.5 درصدی برای دوره ژانویه تا فوریه خواهد بود. کاهش سرعت در ماه مارس با دیدگاه ما مطابقت دارد که افزایش رشد اقتصادی در اوایل سال 2024 می تواند موقتی باشد، با توجه به تداوم باد مخالف ناشی از چالش های بخش املاک و افزایش بیکاری جوانان.

بانک مرکزی انگلستان به جمع “نرخ بالا برای مدت طولانی تر” ملحق می شود تعدادی از چهره‌های مهم اقتصادی بریتانیا در این هفته به کاهش مداوم فشارهای تورمی اشاره کردند، اگرچه شاید نه به سرعتی که سیاست‌گذاران بانک مرکزی انگلیس (BoE) انتظار داشتند. مهم‌تر از همه، CPI مارس بریتانیا با کاهش نرخ تورم هدلاین به 3.2 درصد و شاخص اصلی به 4.2 درصد افزایش یافت. تورم خدمات به سختی به 6.0% کاهش یافت در مقابل مقدار مورد انتظار 5.8%. در حالی که ارقام مارس نشان دهنده پیشرفت بیشتر در جبهه کاهش تورم بود، این بهبود بسیار کمتر از آنچه در ماه فوریه مشاهده شد بود. به ویژه تورم اصلی و خدمات بسیار بالاتر از نرخ تورم 2 درصد است.

اثرات پایه مرتبط با انرژی باید شاهد کاهش شدید تورم در ماه آوریل باشد. اثرات پایه نیز برای تورم اصلی و خدمات مفید خواهد بود، اما ما انتظار داریم که این معیار های تورمی مسیر تدریجی تری را به سمت هدف تورم بانک مرکزی دنبال کنند. از نظر ما آخرین ارقام بازار کار نیز تنها با کاهش تدریجی خدمات و تورم داخلی مطابقت دارد. این داده ها نشان دهنده کندی بیشتر در رشد دستمزدها بود، اما با سرعت مشخص. برای سه ماه منتهی به فوریه، متوسط درآمد هفتگی بدون احتساب پاداش 6.0 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است که کمی کمتر از افزایش 6.1 درصدی مشاهده شده در ژانویه است. مطمئناً، نشانه‌هایی از نرم شدن بازار کار وجود دارد که می‌تواند نشان دهنده کاهش بیشتر رشد دستمزدها باشد. اگرچه ما در مورد داده‌های بازار کار محتاط هستیم، اما با توجه به نرخ‌های پایین پاسخ اخیر به نظرسنجی‌ها، داده‌ها نشان می‌دهند که نرخ بیکاری به 4.2 درصد برای سه ماه منتهی به فوریه در مقایسه با 4.0 درصد برای سه ماه منتهی به ژانویه افزایش یافته است. علاوه بر این، اشتغال 156000 نفر در سه ماه منتهی به فوریه نسبت به سه ماه منتهی به نوامبر کاهش یافته است. کاهش در بازار کار و کند شدن رشد دستمزدها باید امکان کاهش نرخ بهره بانک مرکزی انگلیس را در ماه‌های آینده فراهم کند، اما همچنین می‌تواند سیاست‌گذاران بانک مرکزی را تا حدودی محتاط کند که چگونه موضع سیاست پولی خود را کاهش دهند.

در مجموع، ما معتقدیم که سرعت پایین‌تر کاهش تورم می‌تواند سیاست‌گذاران BoE را نسبت به کاهش زودهنگام نرخ‌های بهره محتاط کند. در این شرایط، اکنون انتظار داریم که BoE نرخ بهره خود را برای مدت طولانی‌تری بالاتر نگه دارد و پیش‌بینی می‌کنیم که در نشست سیاست پولی آگوست، اولین کاهش 25 واحدی به 5.00 درصد را اعلام کند. این نسبت به پیش بینی قبلی ما برای کاهش اولیه نرخ در ماه ژوئن دیرتر است. ما انتظار داریم که بانک مرکزی پس از توقف در سپتامبر، کاهش 25 واحدی در ماه نوامبر و دسامبر که معادل کاهش تجمعی 75 واحدی نرخ بهره در سال جاری است و نرخ را به 4.5 درصد می‌رساند، اعلام کند. ما انتظار داریم که یک سری کاهش نرخ بهره در اوایل سال 2025 با 25 واحد کاهش در جلسات فوریه، مارس و می ادامه یابد. با این حال، با کاهش بیشتر تورم کلی و افزتیش رشد بریتانیا، شاهد کاهش سرعت کاهش نرخ پس از آن، با کاهش 25 واحدی در نشست های آگوست و نوامبر هستیم. در مجموع، در سال 2025 شاهد کاهش تجمعی 125 واحدی نرخ بهره خواهیم بود که منجر به پایان یافتن نرخ هدف در سال آینده به 3.25 درصد می شود. به طور کلی، ما انتظار داریم که BoE برای امسال و سال آینده نسبت به آنچه که توسط فعالان بازار پیش بینی شده بود، تسهیلات نسبتاً کمی ارائه دهد. در این مدت، این امر می تواند به فشار نزولی بر بازده اوراق قرضه کوتاه مدت بریتانیا کمک کند و در طول زمان عملکرد پوند را نسبت به بسیاری از ارزهای دیگر G10 کاهش دهد.

تحلیل طلا

چشم انداز جهانی
تنش های ژئوپلیتیک خاورمیانه

حمله اسرائیل به ایران بیشتر هشداری برای ایران و همچنین تا حدودی نمادین به نظر می رسد. مطمئناً اقدامات اسرائیل تا حدی تشدید می شود، اما از نظر ما، جنگ همه جانبه اسرائیل و ایران قریب الوقوع نیست. اسرائیل فقط سایت‌های نظامی و نه جمعیت غیرنظامی را هدف قرار داد، هیچ تلفاتی گزارش نشد و اسرائیل هیچ حمله‌ای به تأسیسات هسته‌ای ایران انجام نداد. این حمله از بدترین نوع تشدید فاصله داشت و به نظر می رسد ایران کمی مایل است که بدون تلافی این حمله را از بین ببرد. بازارها موافق هستند و احساس ریسک گریزی پس از حملات کاملاً تعدیل شده است، از جمله افزایش قیمت نفت.

تحلیلگران بر این باورند که سمت و سوی مناقشه اکنون به ایران بستگی دارد. با این حال، ما نسبت به این دیدگاه هشدار می دهیم و می گوییم که توپ هنوز در زمین اسرائیل است. اگر حملات پریشب به عنوان یک شکست تلقی شود و نتانیاهو در قبال ایران ضعیف به نظر برسد، او و کابینه‌اش می‌توانند برای حفظ چهره و دولت خود، حملات قوی‌تری انجام دهند. تلاش‌های دیپلماتیک برای مهار این پیامدها احتمالاً تشدید خواهد شد – به رهبری ایالات متحده – اگرچه نتانیاهو تاکنون تلاش‌هایی را برای یافتن وضعیت پایدار در جنگ نادیده گرفته است. ما فکر می‌کنیم که لفاظی‌های طرف اسرائیلی بیشتر گویای این است که مناقشه از اینجا به کجا می‌رود، و ما توجه بیشتری به نتانیاهو و کابینه جنگ اسرائیل برای هرگونه سرنخ در مورد گام‌های بعدی در مناقشه خاورمیانه خواهیم داشت.

نمودار ۸ قیمت های نفت
انتخابات نخست وزیر هند آوریل – ژوئن
هند چرخه انتخابات خود را این هفته آغاز کرد تا هیئت پارلمانی بعدی لوک سبها و در نهایت نخست وزیر را انتخاب کند. انتخابات هند از آوریل تا ژوئن برگزار خواهد شد (شمارش 1 میلیارد رای زمان می برد!) و بر اساس اکثر حساب ها، بزرگترین روند رای گیری دموکراتیک در تاریخ خواهد بود. ما مدت‌ها بر این عقیده بوده‌ایم که حزب BJP نارندرا مودی، نخست‌وزیر کنونی، در نهایت با قاطعیت پیروز خواهد شد و مودی برای سومین دوره متوالی خود به عنوان نخست‌وزیر هند در زمان نهایی شدن نتایج در ژوئن منصوب خواهد شد.

تداوم سیاست ‌ها نکته اصلی انتخابات خواهد بود و تلاش‌ های اصلاحی با هدف ادغام هند در اقتصاد جهانی و بازارهای مالی جهانی احتمالاً اولویت دولت بعدی مودی خواهد بود. در فاصله ‌ای از هنجارهای تاریخی، مودی دارایی ‌های مالی را برای تقویت اعتماد رأی ‌دهندگان به خود یا BJP به کار نگرفته است، که هند را در مسیر تعادل مالی و کاهش بدهی قرار می‌دهد و در زمانی که وضعیت مالی عمومی هند بدتر شده است، بسیار مورد نیاز است. پس از همه گیری، ما جریان شمارش آرا و به‌روزرسانی‌های سیاسی کلی در هند را در چند ماه آینده زیر نظر خواهیم داشت، اما اگر BJP و Modi در نهایت پیروز شوند، هند می‌تواند در مسیر دریافت ارتقای رتبه اعتباری دولتی قرار گیرد و شاهد افزایش احساسات مثبت بازارهای مالی نسبت به این کشور باشد.

نمودار  ۹ بدهی و بالانس مالی دولت هند  
بانک مرکزی ترکیه پنج شنبه

ما دیدگاه خوشبینانه خود را در مورد بازارهای پولی و مالی ترکیه در چندین نشریه نشان داده ایم، که عمدتاً اشاره به بهبود اعتبار بانک مرکزی ترکیه و تغییر چارچوب سیاست‌گذاری دارد. ما معتقدیم درجه‌ای از اعتبار دوباره بدست آمده است و محیط نرخ بهره بالای ترکیه در حال حاضر ادامه خواهد داشت و تحت تأثیر دولت قرار نمی‌گیرد. این نظرات توسط رئیس بانک مرکزی ترکیه و تیم سیاست اقتصادی در نشست بهاره صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در واشنگتن دی سی، این هفته تأیید شد.

اقتصاددانان اجماع به دنبال هیچ تغییری در نرخ بهره در هفته آینده نیستند. با این حال، ما تعجب نمی کنیم اگر انقباض اضافی ارائه شود. تورم بسیار بالاست و احتمالاً در ماه‌های آتی بالاتر خواهد رفت، و ما را به این باور می‌رساند که چرخه انقباض بانک مرکزی هنوز به پایان نرسیده است. شاید سیاستگذاران از آوریل برای افزایش بیشتر نرخ بهره بگذرند و در اواخر سال جاری تشدید را از سر بگیرند، اما ما معتقدیم که ممکن است ارزش کمی برای انتظار وجود داشته باشد و سیاستگذاران می توانند همین الان اقدام کنند. انقباض بیشتر دیدگاه ما را تقویت می کند که لیر ترکیه برای بهبود بلند مدت تنظیم شده است و در حالی که ثابت نگه داشتن نرخ ها در هفته آینده این دیدگاه را تغییر نمی دهد، لیر ممکن است درجه ای از آسیب پذیری بالا را تجربه کند.

نمودار  ۱۰ نرخ بهره ترکیه و تورم CPI
رویداد های هفته آتی:

همه گرفتار شدند

بازارها با پیش بینی ما در مورد کاهش تنها دو کاهش نرخ بهره در آمریکا در سال جاری مطابقت داشتند. با گوش دادن به صحبت های اخیر فدرال رزرو، ما معتقدیم که بانک مرکزی نیز با این شرایط موافق است. خطر پیش بینی ما هنوز دو طرفه است. ما نمی توانیم افزایش ها یا کاهش های قبلی را رد کنیم.

پس از یک گزارش تورم قوی دیگر، هم بازار و هم فدرال رزرو اکنون با دیدگاه ما همسوتر هستند که کاهش نرخ ‌ها قبل از تابستان اتفاق نمی ‌افتد، حتی در سال جاری. تا کنون در سال 2024، به نظر می رسد که CPI اصلی نزدیک به 4 درصد افزایش یافته است، در مقایسه با زیر 3 درصد و کاهش که در اواخر سال گذشته رخ داد. تولید ناخالص داخلی واقعی ایالات متحده از آن دسامبر بسیار بالاتر از روند حرکت کرده است.

نمودار ۱ –  بازارها با پیش بینی ما برای کاهش تنها دو کاهش فدرال رزرو در سال جاری موافق هستند

نمودار ۲ –  رشد اقتصادی ایالات متحده از زمان نشست دسامبر FOMC به طور قابل توجهی قوی تر شده است

با پیشرفت اقتصاد و عدم کاهش تورم، فضای کمی برای بانک‌های مرکزی وجود دارد که اعلام پیروزی کنند و شروع به کاهش سیاست‌های محدودکننده کنند (ما چندان مطمئن نیستیم که واقعاً چنین است). پاول، که در ماه دسامبر به طور قابل توجهی مواضع داویشی داشت، دوباره تغییر کرد و اکنون بالاخره اعتراف می‌کند که همه چیز طبق برنامه پیش نمی‌رود. این ایده که افزایش بهره‌وری هم نرخ رشد بالا و هم تورم پایین‌تر را امکان‌پذیر می‌کند، دیگر آنطور که در دسامبر برای FOMC به نظر می‌رسید معتبر نیست.

پاول در این هفته اعتراف کرد که بازگشت تورم به هدف بیشتر از آنچه انتظار می‌رفت طول می‌کشد و فدرال رزرو نرخ ‌ها را «تا زمانی که لازم باشد» در سطوح فعلی باقی می ‌گذارد. او نیازی به فکر کردن در مورد افزایش نرخ بهره نمی ‌دید، و حتی اگر ما نباید این ایده را به طور کامل رد کنیم، احتمالاً ماه‌ ها تورم بالاتر و افزایش دستمزد ها طول می‌ کشد تا فدرال رزرو به طور جدی به این ایده بپردازد. بازار در حال حاضر کمتر از 2 کاهش نرخ را در سال جاری قیمت گذاری می کند، و ما همچنین معتقدیم که میانه اعضای FOMC در همان طرفی است که اعضا قبلاً بین 2 یا 3 کاهش را پیش بینی کرده بودند.

اگرچه تورم قوی ‌تر از حد انتظار ما بوده است، ما عجله ‌ای برای تغییر پیش ‌بینی خود نداریم. تا سپتامبر هنوز خیلی مونده و خیلی چیزها ممکن است قبل از آن اتفاق بیفتد. خطرات نزولی و صعودی برای پیش ‌بینی نرخ ‌های ما وجود دارد.بازارهای مالی قوی پشتوانه مهمی برای اقتصاد ایالات متحده بوده و شرکت ها را برای سرمایه گذاری و استخدام تشویق می کند. اگر ما در انتظار عقبگرد معنی دار بازار از کاهش ذخایر بانکی در سه ماهه دوم باشیم، این امر به راحتی می تواند تغییر کند.

ما تنها چند روز وارد سه ماهه مذکور شده ایم، اما واکنش بازار در این چند روز اخیر به نظر می‌رسد که ممکن است درگیر چیزی باشیم. ما انتظار داریم که کاهش ذخایر بانکی برای چند هفته دیگر باد مخالفی برای بازارها باشد، بنابراین برای نتیجه گیری خیلی زود است.

نمودار ۳ –  ما انتظار داریم که کاهش ذخایر بانکی ایالات متحده به شدت بر بازارها در سه ماهه دوم تأثیر بگذارد

یکی دیگر از ریسک های بالقوه نزولی شاید در افزایش معوقات در پرداخت های کارت اعتباری ایالات متحده قابل مشاهده باشد. در حالی که آمریکایی ‌هایی که صاحب خانه هستند بیشتر از هزینه‌ های نرخ بهره بالاتر در امان بوده ‌اند، نمی ‌توان چنین چیزی را برای کسانی که به وام گرفتن از کارت اعتباری متکی هستند، گفت. پرداخت ‌های نرخ بهره وام ‌های غیر رهنی (از جمله کارت‌ های اعتباری و وام ‌های خودرو) اکنون در همان سطح وام‌ های مسکن است. افزایش معوقات می ‌تواند به این معنی باشد که نرخ ‌های بالاتر در حال تبدیل شدن به یک مشکل برای درآمد رو به رشد خانوار ها است. از آنجایی که بانک ‌ها استانداردهای وام دهی را نیز سخت ‌تر می ‌کنند و از پذیرش بدهی ‌های بیشتر برخی از مصرف‌ کنندگان جلوگیری می ‌کنند، این امر می ‌تواند باعث کاهش هزینه‌ های خانوار هایی شود که از نظر مالی دچار مشکل هستند. هزینه های کمتر می تواند به نوبه خود منجر به استخدام کمتر شود. در حالی که این در سطح کلی اتفاق نمی افتد، چیزی است که باید در میان داده های اقتصادی به طور کلی قوی مراقب آن بود.

نمودار ۴ –  پرداخت ‌های بهره وام ‌های خودرو و کارت اعتباری ایالات متحده افزایش یافته است و معوقات در حال افزایش است در حالی که بانک‌ ها استانداردهای وام دهی را تشدید می ‌کنند

از طرف دیگر، اگر ناآرامی های فعلی بازار فقط یک دست انداز در راه باشد، و شرکت ها به سرمایه گذاری و استخدام ادامه دهند، همچنین با حمایت هزینه های عمومی قوی، بهبود مجدد نیروی کار زیاد طول نمی کشد رخ بدهد. این به نوبه خود منجر به تسریع رشد دستمزد و تورم و به طور بالقوه افزایش نرخ خواهد شد. تشدید بیشتر جنگ در غزه/خاورمیانه می تواند منجر به افزایش قیمت انرژی و همچنین تورم شود. حداقل در ابتدا، اگر همه چیز به طور کامل از کنترل خارج نشود.

در حال حاضر، ما پیش بینی خود را حفظ می کنیم و معتقدیم که داده های دریافتی در مورد بازارها، اقتصاد و (جغرافیایی) سیاست مسیر سیاست پولی ایالات متحده را شکل می دهد، در حالی که فدرال رزرو کمتر متعهد به کاهش نرخ بهره است.بانک مرکزی اروپا راهنمایی روشنی را برای ماه ژوئن و راهنمایی های بسیار محدودی را پس از آن ارائه کرد. فروش اولیه که به دلیل رقم CPI ایالات متحده ایجاد شده است، هفته گذشته نیز باعث افزایش ریسک گریزی کاهش نرخ پس از رقم CPI در هفته گذشته در ایالات متحده از قیمت گذاری در حال خارج شدن است، به ویژه برای فدرال رزرو که نه تنها بازارها در کمتر از دو کاهش نرخ در سال جاری قیمت گذاری دارند، بلکه نقطه پایانی برای چرخه تسهیل فدرال رزرو در 4٪ است که به معنای نزدیک به حدود پنج کاهش نرخ است.

نمودار ۵ –  نرخ های پایانی

با غافلگیری بازار کار ایالات متحده و افزایش سرعت تورم اصلی، بازارها احتمالاتی را به سناریوهایی اضافه می کنند که در آن اقتصاد ایالات متحده این بار نسبت به نرخ های بهره انعطاف پذیرتر است و کاهش نرخ ها نه تنها دیرتر اتفاق می افتد و کمتر می شود، بلکه همچنین r* ممکن است بالاتر باشد.

در منطقه یورو، بازارهای کار نیز با نرخ بیکاری در پایین‌ترین حد تاریخی و شتاب تورم مرکزی برای سه ماه متوالی از چاپ تورم بسیار بالاست. رشد دستمزدها در پایان سال گذشته به اوج خود رسید، اما ممکن است به تدریج کاهش یابد.با کم و بیش هیچ رشدی در فعالیت های اقتصادی در سال 2023، کمی سخت تر است که اقتصاد منطقه یورو را انعطاف پذیرتر از حد انتظار تصور کنیم، اما با این وجود بازارها کاهش نرخ های بانک مرکزی اروپا را نیز قیمت گذاری می کنند و نقطه پایانی چرخه تسهیل را افزایش دادند. همانطور که در هفته گذشته ذکر شد، تورم منطقه یورو در این چرخه از تورم ایالات متحده عقب مانده است و این نگرانی را افزایش می دهد که آنچه در حال حاضر در مورد تورم ایالات متحده اتفاق می افتد ممکن است برای تورم منطقه یورو نیز در انتظار باشد.

نمودار ۶ –  مجموع کاهش های قیمت گذاری شده

همانطور که ذکر شد، قیمت بانک مرکزی اروپا سه کاهش نرخ در سال جاری قیمت گذاری دارد، اما 22.6- واحد برای ماه ژوئن قیمت گذاری شده است. لاگارد در مورد ژوئن کاملاً واضح بود و ما فکر می کنیم که ریسک برای انجام ندادن کاهش بسیار بالاست. داده‌های دستمزد مورد مذاکره و دو رقم تورم کلیدی خواهند بود. با این حال، ما همچنین معتقدیم که بانک مرکزی اروپا با عدم کاهش در ماه جولای، انتظارات برای کاهش تدریجی نرخ بهره را پس از ژوئن حفظ خواهد کرد. بانک مرکزی اروپا پس از نشست ژوئن به داده های جلسه به جلسه وابسته است و کاهش در دو جلسه متوالی به سرعت به انتظارات تسهیل بیشتر و سریع تر منجر می شود.

اخبار مهم بازارهای نوظهور در هفته آتی:

نویسنده:صبا لطیفی

https://t.me/fundamentallatifi

Shadii_trading_fundamental

ورود به کابین
شگفت زده می شوید!

دیدگاه ها و پرسش ها

تعداد دیدگاه های این صفحه 0 تعداد کل دیدگاه ها: 11,472

    شما اولین دیدگاه را ثبت کنید!

دیدگاه شما

دیدگاه ها و پرسش ها

0 | 11,472
+

ثبت اولین دیدگاه

با تبادل تجربه و نظر زمان بخرید

پاسخگویی حداکثر 30 دقیقه کاری

دریافت هدایا و ورود به چارتیکال
بستن همه
بستن موقت
قوانین و مقررات مجموعه چارتیکال

افشای ریسک:

انجام معامله در بازارهای مالی اعم از سهام‌ها، ارزها، کالاها، شاخص‌ها، رمزارز‌ها، آتی و... ممکن است به ایجاد ضررهای بزرگ به سرمایه شما و حتی شاید از بین رفتن همه سرمایه‌ای که در بازار دارید منتهی شود. لذا انجام هرگونه معاملات در این بازارها تنها باید در چهارچوب پذیرش و قبول همه ریسک‌های موجود و همچنین اعمال تکنیک‌های مديريت سرمايه صورت گیرد. و ضمنا هرگونه از آموزش‌ها، محتواها، ابزارها، نظرات و تحلیل‌هایی که از جانب احمدرضا جبل عاملی، اساتید، مربیان و هریک از دانش پذیران مجموعه و وبسایت چارتیکال در خصوص آموزش و موقعيت‌های معاملاتی در هر محیط آموزشی این مجموعه اعم از آنلاین و حضوری و همچنین خدمات تحت وب یا نرم افزارهای مربوطه فقط جنبه آموزشی داشته و به عنوان پیشنهادی برای خرید یا فروش به هیچ وجه تلقی نمی‌گردد و ممکن است به دلیل ریسک‌های انکار ناپذیر معامله‌گری موجب ضرر و از دست رفتن سرمایه شما شود.

با توجه به ماهیت کلی همه‌ی بازارهای معاملاتی ضرر جزئی جدا نشدنی از نتایج معاملات و عملکرد همه‌ی معامله‌گران که با روش‌ها یا ابزارهای مختلف معامله می‌کنند می‌باشد، پس به طور طبیعی به هر روشی که در بازار معامله شود ضرر در کمین معامله‌گر است. مجموعه چارتیکال جبل عاملی فقط یک مجموعه علمی بوده که هدف آن ارتقاء دانش و آگاهی علاقه‌مندان به بازارهای مالی است و هیچگونه قصد تشویق و یا ترویجی برای ورود به بازارها یا انجام معاملات در آنها را ندارد و استفاده دانش پذیران و مصرف کنندگان چه از آموزش‌ها، محتوا ها،ابزارها، پشتیبانی‌ها، کوچینگ‌ها، ورکشاپ‌ها و... در هر محیط آنلاین یا حضوری کاملا بستگی به برداشت‌ها، یادگیری، مهارت و استعداد هر فرد دارد.

همچنین یادآور می‌شویم که همه محتواها، آموزش‌ها، ابزارها، پشتیبانی‌ها که چه به صورت رایگان و چه با پرداخت هزینه می‌باشند تنها برای استفاده شخصی بوده و استفاده کننده یا دانش پذیر حق هیچگونه انتشار، آموزش، ارائه سیگنال یا تحلیل به غیر یا حتی در اختیار دادن پنل کاربری و آموزش‌ها را به هیچ فرد دیگری را ندارد که در صورت تخطی با توجه به حق کپی رایت و حقوق مولف پیگیری قانونی خواهد شد و دسترسی کاربر از همه خدمات قطع خواهد شد. در چنین صورتی هیچ هزینه‌ای که به مجموعه چارتیکال یا آقای احمدرضا جبل عاملی پرداخته است به شخص خاطی عودت نشده و حق هیچگونه اعتراض ندارد. زیرا این کار ضمن عدم رعایت حقوق کپی رایت به معنای فسخ یک طرفه بوده و حق هر گونه اعتراض و شکایت را از خود سلب کرده است.

تبلیغات، نرم افزارها یا شرکت‌های معرفی شده از طرف جناب احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال جبل عاملی تنها به عنوان پیشنهادی به هدف سهولت دانش پذیران و استفاده کنندگان می‌باشد و دقت، سرعت، صحت و پشتیبانی هرگونه عملکرد یا ارائه خدمات یا داده‌ها هیچ مسئولیتی برای جانب احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال نداشته و تحقیق و مسئولیت استفاده از این نرم افزارها، داده‌ها و یا شرکت‌ها بطور کامل بر عهده استفاده کننده است و استفاده کاربر یا دانشجو از هریک از آنها به منزله قبول ریسک و مسئولیت بوده و هیچگونه مسئولیت یا تعهدی برای احمدرضا جبل عاملی و مجموعه چارتیکال ندارد و حق هرگونه اعتراض و شکایت از ایشان و مجموعه چارتیکال را از خود سلب کرده است.

افتتاح حساب معاملاتی و یا هرگونه همکاری دیگر با هر یک از کارگزاری‌ها یا صرافی‌های معرفی شده توسط احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال مستلزم و به معنای قبول شرایط، مقررات و متن قرارداد و مواقتنامه کارگزاری یا صرافی مربوطه طبق قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران و شرکت مربوطه از طرف مصرف کننده ( کاربر یا دانشجو) می‌باشد. هرگونه دقت، صحت و سرعت انجام خدمات یا پشتیبانی تماما توسط شرکت‌های مربوطه انجام و پیگیری می‌شود. هرگونه افتتاح حساب یا همکاری با کارگزاری‌ها یا صرافی‌ها به منزله قبول مسئولیت مصرف کننده بوده و هیچگونه تعهد یا مسئولیتی برای احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال ندارد و شخص حق هرگونه اعتراض یا شکایت از ایشان و مجموعه چارتیکال را از خود سلب کرده است.

شرايط برگشت وجه ثبت نام دوره ها:

آموزش‌ها، محتواها‌، ابزارها، کوچینگ‌ها، ورکشاپ‌ها، محصولات و هرگونه خدمات چارتیکال احتمالا برای اشخاصی مفید و اثربخش است که اقدامات دانش پذير طبق روال تعريف شده و پیشنهادات و تمرین‌های ارائه شده از طرف مجموعه چارتیکال جبل عاملی به صورت منظم و موثر صورت پذيرند و مهم‌تر از همه ژورنال نويسی نمايد (تا با بررسی ژورنال مربوطه توسط كارشناسان مجموعه چارتیکال نقاط ضعف و قوت مورد ارزيابی قرار گيرند). بازگشت وجه کامل صرفاً تا 7 روز بعد از خرید خدمات یا محصولات امکان پذیر است

برای بازگشت وجه باید از طریق تیکت یا پیام پنل کاربری با مجموعه چارتیکال در ارتباط باشید و با ارسال مدارک اثبات خرید، مراحل تایید هویت و بازگشت وجه را طی کنید؛ در صورتی که برای واریز خود مدرکی مثل رسید پرداخت نداشته باشید، امکان بازگشت وجه به هیچ صورت وجود ندارد و خریدار هم حق و اختیار هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می‌کند.

وجه واریزی صرفا به حسابی واریز خواهد شد که خرید با آن صورت گرفته است.

کالاهای فیزیکی، دانلودی، دوره‌های آموزش ویدیویی یا حضوری، کارگاه‌ها، کوچینگ‌ها و ورکشاپ‌ها قابلیت مرجوعی یا بازگشت وجه ندارند و به هیچ عنوان هزینه‌ای مسترد نخواهد شد، حتی قبل از 7 روز. به این دلیل که این محصولات پس از خرید قابل کپی و تکثیر بوده یا در زمان خرید محصول توسط مصرف کننده بلافاصله همه زیر ساخت‌های ارائه خدمات توسط مجموعه چارتیکال و آقای احمدرضا جبل عاملی تهیه و فراهم شده و هزینه‌های مربوطه برای زیرساخت‌ها پرداخت شده است. دقیقا مانند زمانی که بسته یک ماهه اینترنتی توسط مصرف کننده از یک اپراتور خریداری شده باشد ولی حتی 1 دقیقه توسط خریدار استفاده نشود هیچ گونه بازگشت وجهی از طرف اپراتور به مصرف کننده انجام نمی‌شود؛ همانطور که در مثال به دلیل فراهم و پرداخت هزینه‌های زیرساخت ارائه خدمت به خریدار (مصرف کننده) توسط اپراتور، امکان هیچ بازگشت وجهی وجود ندارد، برای همه خدمات و محصولات ذکر شده مجموعه چارتیکال و آقای احمدرضا جبل عاملی نیز هیچ گونه بازگشت وجهی وجود ندارد زیرا در هنگام خرید توسط مصرف کننده همه زیرساخت‌ها بلافاصله برای مدت تعهد پرداخت می‌شود.

امتیازهای سایت چارتیکال

امتیازاتی که در تعاملات با وبسایت چارتیکال به عنوان "دلار" دریافت می‌کنید، صرفا دلار مجازی بوده و فقط قابل استفاده در همین وبسایت می‌باشد و خارج از سایت آکادمی چارتیکال هیچ گونه اعتباری ندارد و حتی قابل برداشت نیست.

با توجه به مسائل امنیت اجتماعی و قوانین سازمان بورس کشور جمهوری اسلامی ایران و مهم‌تر از آن حریم شخصی دانش پذیران، اساتید و مربیان، از ارائه معاملات و یا تاریخچه معاملات معذوریم و در صورت تکرار درخواست و یا ایجاد حاشیه و هرگونه مزاحمت، دسترسی فرد خاطی به همه خدمات قطع خواهد شد و هیچگونه شهریه/هزینه پرداخت شده توسط مصرف کننده، از طرف آقای احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال مسترد نخواهد شد. تکرار این گونه درخواست به منزله فسخ یک طرفه قرارداد بوده و شخص خاطی حق هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می‌کند.

حضور همزمان در چند کلاس به علت تضییع حقوق سایر دانش پذیران ممنوع می‌باشد و در صورت تخلف منجر به قطع دسترسی 5 روزه از خدمات چارتیکال می‌شود.

هر گونه رد و بدل کردن شماره تماس یا لینک گروه (واتساپ، ایتا، روبیکا، بله، تلگرام، کلاب هوس، توییتر و... ) فی مابین دانش پذیران و مربیان در محیط ورکشاپ آنلاین، کوچینگ زنده، و سیستم آموزش انلاین ممنوع می‌باشد، و در صورت مشاهده در اخطار اول 1 ماه دسترسی فرد یا افراد خاطی قطع می‌گردد و در صورت تداوم منجر به قطع دسترسی دائمی دانش پذیر به خدمات و محصولات مجموعه چارتیکال می‌شود و هیچگونه شهریه/هزینه پرداخت شده توسط مصرف کننده، از طرف آقای احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال مسترد نخواهد شد. انجام این کار به منزله فسخ یک طرفه قرارداد بوده و شخص خاطی حق هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می‌کند.

هر گونه مبادرت دانش پذیر به دریافت تاییدیه از مربیان به منظور ورود به معامله و درخواست از مربی برای دریافت سیگنال یا تایید نقطه ورود یا گرفتن تایید از مربی برای معامله منجر به دریافت اخطار و قطع دسترسی به خدمات به مدت یک ماه و در صورت تداوم قطع دائمی دسترسی خواهد شد.

هرگاه دانش پذیر پس از استفاده از امکانات آموزشی چارتیکال، مبادرت به تدریس مباحث آموزشی چارتیکال چه به صورت کامل چه به صورت انتخابی به هر صورتی در هر محیطی، به غیر بکند آکادمی چارتیکال جبل عاملی این اقدام را به منزل تکمیل پروسه یادگیری تلقی می‌کند، بنابراین نسبت به انسداد زودهنگام دسترسی دانش پذیر به همه خدمات آکادمی اقدام می‌نماید. همچنین هیچگونه شهریه/هزینه پرداخت شده توسط مصرف کننده، از طرف آقای احمدرضا جبل عاملی یا مجموعه چارتیکال مسترد نخواهد شد. انجام این کار به منزله فسخ یک طرفه قرارداد بوده و شخص خاطی حق هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می‌کند.

لازم به ذکر است که آقای احمدرضا جبل عاملی و آکادمی چارتیکال این موضوع را حق خود می‌دانند که دانش پذیر خاطی ذکر شده را به عنوان استفاده کننده از خدمات و محتوای خویش، در شبکه‌های اجتماعی معرفی نماید و دانش پذیر هم اختیارات و حق هرگونه اعتراض را از خود سلب می کند. همچنین دانش پذیر خاطی این اختیار و حق را به آقای احمدرضا جبل عاملی و مجموعه چارتیکال می‌دهد که در صورت این تخطی، ایشان از دانش پذیر خاطی در مراجع قانونی شکایت و پیگیری قضایی در خصوص حقوق کپی رایت کنند. همه قوانین بالا شامل برند و نام آقای احمدرضا جبل عاملی و چارتیکال می‌باشد.

شرایط بازگشت وجه

ضمانت بازگشت وجه تنها تا 7 روز پس از خرید اولین اشتراک انجام می شود؛ پس از گذشت هفت روز عودت وجه مطابق با بندهای بالا بوده و این ضمانت بازگشت وجه فقط به خرید اولین اشتراک تعلق می گیرد. اشتراک های مادام العمر تا زمانی برقرار هستند که آکادمی چارتیکال فعالیت آموزشی انجام می دهد یعنی مادام العمر به اندازه حیات آکادمی چارتیکال می باشد نه حیات دانشجو. خدمات اشتراک های مادام العمر مطابق با خدمات جاری آکادمی می باشد، نه مطابق با خدمات زمان خرید اشتراک مادام العمر. یعنی آکادمی چارتیکال این حق و اجازه را دارد تا در گذر زمان در راستای ارتقا خدمات خود به صورت یک طرفه خدمات خود را حذف، اضافه یا تغییر دهد. چنانچه هر گونه واگذاری اشتراک به هر شکل به غیر صورت گیرد ضمن فسخ شدن قرارداد از طرف خریدار و قطع دسترسی ها به همه بخش های آکادمی، احمدرضا جبل عاملی و مجموعه چارتیکال این حق را دارند که برابر با ضرر و زیانی که متحمل شده اند پیگیری های قانونی را در خصوص فرد خاطی انجام دهند. اشتراک و دسترسی ها به کلیه خدمات آکادمی چارتیکال تنها برای خریدار بوده و هرگونه اشتراک گذاری با دیگران و یا واگذاری، خلاف حقوق کپی رایت بوده و نقض حقوق کپی رایت و برابر با خیانت در امانت می باشد

امضاي الکترونيکي:

عبارت از هر نوع علامت منضمم شده يا به نحو منطقی متصل شده به (داده پيام) است كه برای شناسايی امضاء كننده (داده پيام)، مورد استفاده قرار می‌گيرد که با استفاده از وسایل ارتباط از راه دور که عبارت از هر نوع وسيله‌ای است كه بدون حضور فيزيكی همزمان تامين كننده و مصرف كننده جهت فروش كالا و خدمات استفاده می‌شود و به صورت عقد از راه دور که ايجاب و قبول راجع به كالاها و خدمات بين تامين كننده و مصرف كننده با استفاده از وسايل ارتباط از راه دور است انجام می‌شود.

هر گاه قانون وجود امضاء را لازم بداند امضای الکترونيکی مكفی است.

آیا قوانین و مقررات چارتیکال را می پذیرید؟
بله، قوانین را می پذیرم
خیر
بله
خیر

X
Sign up
Email *
Edit Email
An email containing a confirmation link has been sent to you. (credit 5 minutes)
Cancel
تیکت
درخواست پشتیبانی
سحر شیرینی مسئول حساب کاربری شما
درخواست جدید
درخواست های پشتیبانی
اطلاعیه ها
موضوع درخواست خود را انتخاب کنید:
دوره های تخصصی
عنوان درخواست خود را انتخاب کنید:
دوره چهار ماه پشتیبانی
پرسش های متداول:
دوره چهار ماه پشتیبانی شامل چه خدماتی میباشد؟
متن درخواست:
افزودن پیوست: ( * حداکثر حجم مجاز: 3 مگابایت | * فرمت های مجاز: jpg / png )
انتخاب فایل

فایل ضمیمه را انتخاب کنید

فرمت فایل معتبر نیست!
حجم فایل بیشتر از 3 مگابایت است!
ارسال درخواست

جهت ارسال تیکت لازم است به حساب کاربری خود وارد شوید